Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

tomasokoun  
Dobrý den, máte přístup? Můžete se podělit o přístupové údaje? Asi nemůžete.(jestli zaznamenávají například IP adresy přihlášených, tak by jim to mohlo být podezřelé a tudíž možná v rozporu s pravidly používání? Můžou hrozit nějaké sankce tomu, kdo své údaje poskytl jiným osobám?) Díky za odpověď.
přesně tak, ANNO Suche používám často...
Třeba když jste zvyklý hledat v rakouskych novinach v rakouskem archivu.
no, s tím 'velmi dobře' bych teda nesouhlasil, když třeba zkouším hledat dvě slova s udanou maximální vzdáleností, hází to vesměs nesmysly (vyláme si to zuby na tabulkách, nebo vyhodí výskyt, a po rozkliknutí se nezobrazí nic). O tom, že nechutně často chybí podbarvení výskytu slova na stránce, o tom ani nemluvě - hledat to na těch novinových plachtách je peklo.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Je tam pokročilé vyhľadávanie. A funguje veľmi dobre. Dá sa zadať ako logický výraz so zátvorkami a viacerými parametrami. O takomto vyhľadávaní môžu na googli iba snívať ... Myslím, že sa tomu hovorí "normálne výrazy?"
To znám, ale na vyhledávání tam vidím jedno okénko a více slov to nerozpozná. Např. na spojení "legionář Došel" to najde 260 záznamů a zřejmě jen se slovem legionář nebo možná i se slovesem došel, ale ne s příjmením. Když zadám jen "Došel", najde mi to 60 000 záznamů. Stejně tak Mikolášků to najde hrozně moc, když zadám křestní jméno, tak to hledá jen podle něj. Takže po registraci je tam lepší hledání? Pod zámkem tam jsou periodika typu Žďár (z Rokycanska), které byly chráněny autorským zákonem, takže by teď byly přístupné? To by bylo zajímavé.
honyk Východní Čechy 
Do některých knihoven se lze registrovat online. Např. Městské knihovny v Praze, knihovna AV ČR, atd.
Bohužel, přístupovým účtem nedisponuji. Jinak tam ale vyhledávám často, jen mám někdy pocit, že těch věcí pod zámkem je tam každou návštěvou víc.
honyk Východní Čechy 
Národní digitální knihovna
Možná jste zaznamenali, že kvůli pandemii mají studenti volný přístup k digitalizovaným knihám. Teď je to momentálně prodloužené do června. Samozřejmě to může využít kdokoliv s účtem v nějaké vědecké knihovně. Více zde https://ndk.cz/ Ta možnost fulltextového vyhledávání je úžasná. Různá regionální literatura, legionáři, rejstříky berní ruly, různé almanachy škol, noviny a časopisy. Po kliknutí na detail je zpravidla klíčové slovo na stránce zvýrazněné, takže jdete rovnou k věci. Nikdy by mě nenapadlo, že taková možnost existuje. Díky tomu jsem zalepil pár bílých míst ve svém rodokmenu, takže vřele doporučuji.