Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Já vždy vznášel dotaz na registrační list daného člověka. Jako odpověď jsem dostal datum přihlášení, odkud přišel, datum odhlášení a kam odešel. Ale je pravda, že Drážďany budou o dost větší oblast, takže to bude složitější. Bohužel to ale vypadá, že drážďanské registry v roce 1945 shořely :( https://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=97809
Tak jen pro zajímavost, odpověděli mi z Hauptstaatsarchivu Dresden velice rychle. Víceméně mi sdělili, že hledat osoby lze pouze, pokud známe přesné místo, kde byli nasazeni, nebo společnost, ve které pracovali. Odkázali mě na databázi Arolsen archives.
Zajímavé, děkuji Vám za odkaz.
Online bych to neočekával. Kontaktujte příslušné úřady e-mailem (nejspíše Hauptstaatsarchiv Dresden), pak záleží jaké budete mít štěstí. Někde vám obratem zdarma pošlou vyhledané informace, jinde žádají dost vysoké poplatky za rešerši.
Děkuji za zajímavé odkazy. Mají ty databáze online? Jistý si už nejsem vůbec ničím. Prastrýc tam byl prý v době, kdy spojenci bombardovali Drážďany, kvapně utekl do Prahy, ale pak zjistil, že si v Německu nechal nějaké doklady a musel se tam vracet. Na klopě měl rudou hvězdu a když se ho Němci ptali, co to má znamenat, tak jim říkal, že je to vlajka Turecka. Nakonec se upil. Taková je rodinná historka, asi to nechám plavat.
Pokud jste si jistý těmi Drážďany, tak zkuste registrační úřad v Drážďanech nebo spíše drážďanský archiv. Pokud tam pracoval, tak se tam musel registrovat k dočasnému pobytu a měli by mít jeho registrační list.
KOLSI: Moc děkuji za ten odkaz na nuceně nasazené v Německu, to je opravdu pecka!
Sice tam nevidím strýce, který byl v Drážďanech, ale to mi teď nevadí.

Možná totiž konečně odhalíme dědu mé manželky, což bude pro nás životní rodopisný objev. Nalezl jsem v těch seznamech tu Karolínu (babičku manželky), ačkoliv to byl jeden strohý záznam, a prošel jsem všechny Josefy Sperky. Takže to opravdu vypadá na toho, co byl umístěn v Bavorsku (*1915 Slomniki). V jeden okamžik jsem je v mapě vysledoval tak, že několik měsíců byli takřka u sebe! Jozef byl nasazen v sousední vesnici vedle Karolíny – striktně vzato jsou to místa, kde jim vydali nějaké pracovní průkazy či co, ale museli tam zkrátka někde pracovat, když tam byli. Jozefa přemístili 40 km daleko v okamžik, od kterého pak uběhlo 9 měsíců, a narodila se tchýně (!). Jestli to potvrdíme, tak to pro nás bude skutečně velká událost. Sám mám mezi předky nemanželské dítě a nikdy se už nedozvím, kdo byl jeho otec (leda by zázrakem někdy cinkla DNA shoda).

Karolína neměla lehký život, byla sirotek a ještě ji Němci přinutili k práci pro říši. Zřejmě ji pak ale pustili domů, když měla rodit…jediné zvláštní na tom je, že ta místa, kde byli nasazeni (Aichen, Obergessertshausen) jsou malé vesnice a na netu se nám zatím nedaří objevit cokoliv k tomu, najít jakékoliv fabriky, bývalé lágry atd., ale budeme se snažit. Teď si vezměte ten příběh, který nám z toho pomalu vyplývá….dva mladí lidé se seznámili na nucených pracích v Německu a zhruba 3 měsíce se znali, než počali dítě. V ten okamžik je ale Němci rozdělili a Jozef byl převezen jinam. Zatímco Karolína rodila již doma na Slovensku, Jozef zůstal v Německu ještě 2,5 roku až do konce války. Možná vůbec nevěděl, že jeho milá čeká dítě! V rodině se traduje, že jí po válce vyhledal, spolu však nezůstali, byť alimenty poctivě platil…

PETERS: Zajímavý je ten Váš printscreen s Josefy, vidíme u nich i místo narození, to jsem nějak neviděl ani po přihlášení. Evidentně je to jedna a ta samá osoba a zároveň jiný Sperka, než kterého hledám, tak je asi kontaktovat zatím nebudu. Safra, škoda… Nemohu totiž nahlédnout do matriky narozených obce Slomniki, protože není online (Krakovská oblast), přinejmenším ji nevidím na Mormonech. V nejhorším pak někdy zkontaktuji radnici Jozefovy rodné obce nebo úřad v Brně, jenž kdysi vyřizoval dědictví, ale to asi bude na dlouhé lokte a výsledek nejistý. Jsem blízko i daleko.