Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Mně sčítací operáty z roku 1921 v Třeboni i v Opavě fungují rychle a bez problémů. Jenže potřebuji Brno, kde to stále spí (a když tam zavoláte, tak nikdo nic neví a "možná za pět let...").
Taky mi trvalo se rozkoukat. Sčítání 1921 tam nemají zpřístupněno, namlsají vás akorát na záznam :(
Už jsem tu psal - okres Kolín jen město, venkov dochován jen 1921. A to má do pohraničí opravdu daleko.

Tak skartační peklo mohlo nastat. Jen jsem kdysi našla nějaký článek, takže si nechávám naději. Tady jsou odkazy na sčítání u Mormonů.
Taky tady 1869.
https://www.familysearch.org/search/image/index?owc=https://www.familysearch.org/service/cds/recapi/collections/1986782/waypoints
něco i 1857
https://www.familysearch.org/search/catalog/153494?availability=Family%20History%20Library

Kdesi jsem se dozvěděl, že na Slovensku je všechno skartované a dochovaly se jen 1930 a 1940. Asi jsem měl štěstí, ale sčítání z těchto dvou let z Rimavské Soboty (ul. Lučenecká) mi poslali.
V západních už vůbec, v oblasti mého zájmu (okres Cheb) jen roky 1930 a 1939 v NA.
MenthaPiperita
V severních taky. Čím víc Sudety, tím víc skartace.
Ani jsem si nevšiml, že tam nebyly přístupné. Asi dali i přednost zvěřejnění sčítání 1921 před staršími (např. 1857 tam má záznam, ne skeny). Ale závidím Vám, kdo máte předky z vesnic. Já mám z Chomutova a ještě k tomu se tam každé dítě rodilo v jiném čp., takže se asi stěhovali po nájmech. Je pro mne bez šance si tam tu rodinu najít. Jinak je s podivem, že některé archivy nepřidaly půl roku nic, zatímco taková Třeboň přidává něco snad každý den (viz historie aktualizací)!
pak jsou ovšem ve hře ještě různé skartace - stačí se podívat na jižní Moravu, kde jsou často dochovaná sčítání komplet, 1857 - 1921, zatímco např. na Vysočině nebo ve vých. Čechách kolikrát jenom 1921.
Po svém si to nedělali, protože to měli úplně stejně jako zbytek monarchie. 1869 se dochoval. Sčítaní 1880 proběhlo a jak říkám, je někde na Slovensku. Měly by existovat i operáty 1910, protože tam byla důležitá národnost a řeč (použilo se při dělení po roce 1918) a s největší pravděpodobností by mohly existovat i operáty 1890 a 1900. Ve všech sčítacích operátech jsou stejné kolonky jen v případě Horních a Dolních Uher to bude maďarsky.
(akorát podle mě s tou indexací měli začít od velkých měst, kde je ruční prohledávání celkem bez šance, kdežto s dědinou se sto č.p. není zas taková práce)
(a dokonce je postupně indexují, takže pro některé obce funguje fulltextové vyhledávání podle jména nebo č.p.)
Slovensko nevím vůbec. Tam si to Maďaři dělali po rakousko-uherském vyrovnání po svém. Ale další příznivá zpráva: SZA Opava má sčítácí operáty z roku 1921 zveřejněny.
Mě by zajímalo na Slovensku obzvlášť 1880. 1869 na u Mormonů, ale tohle by mělo existovat, mělo by nejspíš být ve slovenském archivu, ale to je tak vše.
V Rakousku to sčítání probíhalo úplně stejně (článek na Wiki), ale zda se zachovaly sčítácí operáty a jak jsou přístupné, jsem na webu nenašla. Asi to chce dotaz přímo na státní archív.
Podívala jsem se do Třeboně, tam jsou operáty z r. 1921 zveřejněny. Už mě to Brno opravdu štve. Čím modernější podmínky, tím horší "lidský faktor". Nová Actapublica podobně, to musel dělat někdo, kdo v životě předky nehledal. Údaje k matrikám jednotlivých farností roztažené na hafo stránek, po kliknutí na matriku už se nezobrazí období zápisů, grafika pod psa.
Jak jsem psal. Vše bylo celou dobu dostupné na FamilySearch. Tak hlavně, že se v SOA Litoměřice nyní mohou hrdě bít do hrudi, jak ochránili informaci, že nějaký potenciálně žijící dědeček narozený před rokem 1921 byl v té době svobodné malé dítě.
SOAL včera na svém FB zveřejnila následující příspěvek, tak snad si to opravdu nerozmyslí:
POZOR!!SKVĚLÁ ZPRÁVA!!Vzhledem k tomu, že v únoru uplynulo již 100 let od sčítání obyvatel v roce 1921, zveřejnili jsme opět sčítací operáty z roku 1921 v E-badatelně na webových stránkách našeho archivu. Užijte si bádání!????????
No MZA, to je kapitola sama o sobě a netýká se to jen operátů. Např. mají již skoro všechny gruntovnice zdigitalizované pár let, nicméně zveřejnění nikde a bůhví kdy a jestli vůbec.
MenthaPiperita
To je dobrá zpráva. Snad si to zase někdo v Litoměřicích (nebo některá vyše postavená chytrá hlava) nerozmyslí.
ok, já na Litoměřicku bádám jen výjimečně, ale zaznamenal jsem, že si nekdo stěžoval, že to stáhli... možná jenom čekali na 100 let. Bohužel, v MZA se asi bez vymetení celého vedení v dohledné době nikam neposuneme.
Zdá se, že SL1921 v SOA Lt je již přístupné :) každopádně na FS bylo přístupné po celou, alespoň pro všechny mé obce.
MZA je jeden z tzv. GDPR-předposraných archivů, který si svévolně stanovil vlastní lhůty. Operáty z r. 1921 jsou digitalizaované a přístupné v badatelnách, ale online budou až v r. 2026 (počítají se lhůtou 105 let, nikoli 100). Ovšem nejsou v tom sami, i jiné archivy stáhly již online publikované operáty 1921, např. SOA Litoměřice, a dokonce si vynutily jejich znepřístupnění na FamilySearch.
O zveřejněných operátech pro Rakousko nevím, ale taky by se mi to hodilo...
Chci se zeptat /upozornit na problém se sčítacími operáty z roku 1921. Jsou digitalizované a k nahlédnutí na monitoru na SOkA.Problém je v tom, že 1) z fotek monitoru se to nedá přečíst, 2)pandemie. V únoru uplynula stoletá lhůta od vzniku dokumentu. A archív se zřejmě bojí to přidat k předešlým sčítacím operátům na web. Nechápu to, když oficiálně je to v archívu komukoliv přístupné. Má někdo zkušenost se sčítacími operáty v Rakousku (konkrétně Dolní Rakousy). Musely být dělány stejně jako v Čechách a na Moravě, zachovaly se? jsou na webu?