Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Nejen párkrát, hodněkrát. Mj. je tam vidět, kde ti lidi bydleli a podle toho se dá odhadnout, do které farnosti kdy patřili.
Reakce na | Vlákno  
ano, AHMP má dokonce online už docela slušnou sbírku matrik domovských příslušníků, a v tom samém chlívku i pár matrik cizích příslušníků - už mi to párkrát hodně pomohlo.
Nedigitalizuje a ani se k tomu nechystá. Jako jediný SOA v republice. Digitální archiv 2.0, dotazy proč to tak je, směřujte na ně.
To asi bude ono. Plzeň mezi ta města s tímto státním policejním úřadem patřila, stejně asi jako většina dnešních krajských měst. Ve středních Čechách snad ještě Kladno. Nikde jsem ale nenašel seznam, ve kterých městech a od které doby takový úřad existoval a od které doby tyto přihlášky vedl. Dosud asi taky ještě nikdo neobjevil, na jakém právním základě byla tato povinnost policejního přihlašování stanovena, ale muselo to být brzy po r. 1848, když Praha má přihlášky od r. 1850.
V té souvislosti mě ještě napadlo, jestli např. Praha má nějakou evidenci domovských příslušníků, protože ty policejní přihlášky jsou obrazem osob migrujících. Ale pražští rodáci, kteří se nikam nestěhovali, ti by se z logiky věci v těchto policejních přihláškách neměli objevovat.
Dobrý dotaz. No ty přihlášky z mladší doby můžete asi vidět zde, jestli je to tedy ono: https://www.portafontium.eu/contents/meldezettel Ale slabota, není ani písmeno D - mělo být přidáno v roce 2020.
Policejní přihlášky
Nevíte někdo, jak je to s tzv. policejními přihláškami? Kde se vedly a kde je nelze hledat? Ani googlení nedává jasnou odpověď. Podle zákona 51/1935 lze predikovat, že se vedly v obvodech státních policejních úřadů, kterých ale nebylo mnoho, a vznikaly postupně ve velkých městech. Lze nalézt, že např. v roce 1928 bylo těchto úřadů 29. Lze se tedy domnívat, že policejní přihlášky nelze hledat v každém městě a už vůbec ne v každé obci, jak se i zde kdysi psalo?
(V uvedeném zákoně je i ustanovení, že přihlášky pobytu se tam, kde nebyl policejní úřad, hlásí obecnímu úřadu, ale není zřejmé, zda tato praxe někde existovala i před přijetím tohoto zákona, který navíc nikdy nenabyl účinnosti a další předpisy o hlášení pobytu byly přijaty až roku 1939, resp. 1941, ale ani tyto přihlášky jsem nikde nezaznamenal.)