Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Kdepak foto domu, to by asi bol zázrak. Rimavská Sobota má na pohlednicích hlavně centrum a významné budovy, když už jsem nalezl nějaké jiné ulice, nebyly ty fotky popsané...děkuji za ty odkazy. VTEDY TASR = dobré!
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
OK, rado sa stalo. Našli ste si aj foto toho domu? Lebo mne sa podarilo nájsť pohľadnicu, kde je o.i. kováčska vyhňa môjho pradeda, a ten vonku pred vyhňou podkúva aj s pomocníkom koňa. Len nie je isté, či je to ten môj pradedo, ktorý v tej dobe pendloval do USA (bol tam 3x), alebo jeho brat, tiež kováč. Ešte odkaz na AT pohľadnice
https://misosestak.blog.sme.sk/c/454024/5-miest-kde-mozete-najst-historicke-fotky-vasej-obce.html?ref=viacbloger
Děkuji za odkaz na pěkné pohlednice Rimavské Soboty! Po složitějším hledání (ovšem je fajn, že název ulice to ukáže jen po najetí myší, netřeba rozklikávat) jsem konečně nalezl sčítací hároky pro ulici Stoličnou, jako na potvoru, zrovna ty nejsou digitalizované. Tak jsem hlasoval pro. Možná ale zkusím požádat archiv o papírovou podobu...
MenthaPiperita
No vida. Odkaz je klikací.
zpropaguji tedy i zde - ve Firefoxu stačí nainstalovat rozšíření Greasemonky, Violentmonkey atp, a překopírovat tam následující skript (ve verzi podle prohlížeče) - tím se okénko pro novou zprávu či odpověď obohatí o běžné formátovací tagy, včetně obrázku či odkazu.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Texttext
https://www.okoun.cz
text text
jkjkjk ?? !! 
Pěkné, je tam koukám i hodně pohlednic i z ČR.
MenthaPiperita
Když píšete příspěvek, vlevo dole je okénko, přepněte z HTML na Text.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Vďaka za radu, ale nejak mi to nefunguje, alebo som to nedokázal spraviť. Ale možno je to tým, že používam už nepodporovaný aj OS aj browser. Na to mám zase iné dôvody.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Poradím ešte toto, pokúste sa spojiť s týmto človekom, https://www.facebook.com/sestakmiso/ on síce spracováva vedľajší región Novohrad, ale má neuveriteľný historický záber, a minimálne Vás na niekoho odporučí. Na adrese: https://www.hungaricana.hu/en/search/results/?list=eyJxdWVyeSI6ICJwb3N0Y2FyZCByaW1hc3pvbWJhdCJ9 je spústa pohľadníc. Možno aj ten dom, len názvy ulíc sa menili
Děkuji. Můj děda se sice narodil v Rimavské Sobotě, ale oba oba jeho rodiče byli z Čech. On tam měl praděda za první republiky práci, tak tam přechodně žili a zcela jistě v roce 1930, takže jsem se těšil, že bych je nalezl v tom sčítacím hároku. Ze Slovenka odešli, když začalo přituhovat, tedy 1938/1939. Mám pech, že ten dům byl zbořen. Děda stále žije, takže bych mu i udělal radost, kdybych nalezl fotku jeho rodného domu (stával na rohu ulic Kuzmányho a Francisciho) nebo cokoliv zajímavého. Sepsal podrobné rodinné paměti vč. vzpomínek na sousedy, např. Vlado Clementise z Tisovce, později popraveného. Zůstal tam pak ještě na studiích strýc, tak máme příbuzné v Bratislavě atd.
Vakovlk Vládni, Čechie! 
(protip: když se při psaní příspěvku klikne na html, lze pak vybrat text a odkazy budou klikací)
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Ak hľadáte konkrétne priezvisko, skúste toto ***https://www.juls.savba.sk/durco_priezviska.html*** ***https://slovnik.juls.savba.sk/?d=priezviska*** Stará katastrálna mapa práve RS bohužiaľ nie je na tomto webe: ***https://maps.hungaricana.hu/en/** (Inak je tam takmer všetko) Neviem o nijakej inej možnej mape na webe. Jediná možnosť je kontaktovať tamojší katastrálny úrad o pomoc, prípadne archív: ***https://www.geoportal.sk/sk/archiv/archiv.html***
Tak jsem to prohlédl, no není to tak špatné, trošku jsem se nazlobil, ale nakonec jsem se proklikal na ty archy, uf 180 čísel popisných. Zjistil jsem, že většinou jak je tam napsaná ulice a číslo, tak je to čp. A někdy to je zhruba řazeno za sebou. Malá vesnice v pohodě, ale potřebuji tam vylovit adresu z Rimavské Soboty a to mi nejde. Prosím, nemá Slovensko nějaký web, kde jsou vidět staré mapy včetně čísel domů a názvů ulic? Ideálně tak z let 1900-1950. Protože já hledám dům, který dnes již nestojí. Na jeho místě je kino (Francisciho 1885/7, 97901 Rimavská Sobota). Ulice se před válkou jmenovala Stoličná, dnes je to Kuzmányho, případně Francisciho. Zjistil jsem, že na slovakiana.sk lze do hledání zadat přímo ulici a nějaké to nabídne, ale není vidět celé číslo popisné. Ukáže to asi jen jen nějaká čísla domů, zkrátka ne všechny. Nemohu se tam dostat ani přes Google a pro Rimavskou Sobotu tu máme asi 45 x 20 sčítacích archů. Namátkou jsem otevřel vždy každý desátý, ale tyto ulice jsem tam neviděl, ani to není nějak řazeno. Achich ouvej.
Děkuji za návod. Zní to tedy velmi dobrodružně. Zkusím se na to večer podívat. Já jsem lovil i příbuzné ze Slovenska, kteří odešli do USA (cca 1949), ale jméno Vlado Svoboda bylo dosti časté...stejně tak byl vzdálený příbuzný režisér Leopold Lahola. Zajímají mě hlavně živí potomci a vůbec se mi nedaří objevit.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Je to problém. Neexistuje priame vyhľadávanie archov. Ja som postupoval takto: Na hlavnej stránke **https://www.slovakiana.sk/** zadajte lokalitu ( napr. Piešťany). Zvoľte vyhľadať "Kultúrne objekty" Zrušte krížiky na políčkach "zdigitalizované" a "voľné" (nejaký čas to trvá). Dole zvoľte 72/stránku. Namiesto "Malé dlaždice" (hore) vyberte Textový zoznam. Takto vytvorený zoznam som postupne prechádzal 72 za 72 až do zblbnutia, hľadal hárky, otváral ich ako položky v druhom okne a z neho kopíroval adresy v predtým zmienenom tvare a ručne vypisoval údaje z každého hárku do XLS. (Priezvisko - číslo domu - ulica) Tým odkazom sa v prípade potreby dostanem priamo na hľadaný hárok. Pretože som takto spracoval rodnú obec, o ktorej mám dokonalý prehľad, aj takéto začiernené hárky mi pomôžu, viem, kto kde býval. A doteraz som nenapísal, prečo sú vlastne tie 1930 a 1940 hárky také nezverejniteľné ako nezačiernené. Nikde to síce nie je priamo uvedené, ale ide o to, že kolonky o náboženskom vyznaní boli použité-zneužité ako podklad pre perzekúciu židov cez WWII.
Děkuji, ale já tam nic nevidím, nějaký newsfeed a nemohu se dostat do archů, na výběr konkrétních obcí.
jkjkjk ?? !! 
Začerněné je ještě ta dobrá varianta. Já si zkoušel jednu "svou" obec (130 čp.) a z té tam je 9 začerněných snímků a 2x oznámení, že objekt ještě nebyl zdigitalizován.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Tu sú odkazy v trochu lepšej forme https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcw https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvct https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcq https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvck https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvch https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvce https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcb Ale ja som vás varoval, že je to brutalita. Sám som postupoval tak, že som svoju domácu lokalitu spracoval odkaz za odkazom, 2x 700 archov za cca mesiac. Mám to v exceli s s takými odkazmi ako sú uvedené hore. Ten kód na konci postupuje abecedne, a po troche snahy sa do toho dá zapracovať.
Nešly by prosím lepší odkazy? Toto nefunguje, dostaneme se na www.slovakiana.sk. Když kliknu na "přístup k sčítacím hárkom", je tam jen nějaké povídání. Každopádně jestli je to všechno začerněno obřím čtvercem jako ta ukázka Šípkové, tak to je brutální, o ničem.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takže ešte raz, ten posledný odkaz si len zložte dokopy https://www.slovakiana.sk príklad Piešťany https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie?type=All&searchString=Pie%C5%A1%C5%A5any sčítací arch z dediny Šípkové https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1drc0?rurl=%2Fvyhladavanie%3 FsearchString%3D%25C5%25A0%25C3%25ADpkov%25C3%25A9%26display%3D0%26sort%3D0%26 categoryname%3DAll%26type%3DAll%26DOOnly%3Denable%26freeDOOnly%3Ddisable%26page %3D1%26pageSize%3D72&content=CAIR_DIV_IMAGES_1&contentDo=SNA-0000924724b
Reakce na | Vlákno  
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Isteže, ale na vlastné riziko: https://www.slovakiana.sk príklad Piešťany https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie?type=All&searchString=Pie%C5%A1%C5%A5any sčítací arch z dediny Šípkové https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1drc0?rurl=%2Fvyhladavanie%3FsearchString%3D%25C5%25A0%25C3%25ADpkov%25C3%25A9%26display%3D0%26sort%3D0%26categoryname%3DAll%26type%3DAll%26DOOnly%3Denable%26freeDOOnly%3Ddisable%26page%3D1%26pageSize%3D72&content=CAIR_DIV_IMAGES_1&contentDo=SNA-0000924724b
Reakce na | Vlákno  
To je zajímavé, měli jsme na Slovensku nějaké vzdálené příbuzné (Horné/Dolné Lefantovce, Tisovec, Bratislava, Rimavská Sobota) a toto období by mě docela zajímalo, ale podle toho co píšete, tak se mi do hledání moc nechce. Neznám žádné konkrétní adresy. V ČR jsem se k nejmladšímu sčítání dostal k tomu z roku 1930 a i to bylo formou placené rešerše po přesném uvedení čp. domu.
A dáte sem odkaz, prosím? :)
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Asi by som to nemal písať, ale všade je to inak. Na SK "zverejnili" na webe sčítacie archy 1930 a 1940. Tie úvodzovky preto, lebo sú komplet začiernené okrem mena a adresy. Ale napriek tomu je to lepšie ako nič, pretože sa aspoň dá zistiť, že daný arch existuje , je digitálne spracovaný a označený, a (vraj) sa dá dostať na nahliadnutie do nezačiernenej verzie priamo v archíve. ALE! Najväčšie zverstvo je v tom, že je to prezentované ako PDF obrázok, absolútne žiadne vyhľadávanie okrem zadania obce, čo sa dá zvládnuť-prehľadať max. pre obec do 1000 archov, čo mi dalo niekoľko týždňov práce. A pozor, takmer žiadna logika ani poradie po uliciach alebo číslach domov. Náhodne rozhádzané po skupinkách čísiel domov. Takisto digitálne označenie súborov je naprostá šialenosť. Celé je to platené v rámci projektu Europeana, ale keď pozriem, ako Europeanu spracovávajú v HU, chytá ma zúfalstvo. A písať by so to nemal asi preto, lebo je mi podozrivé, že je vôbec zverejnené aj to málo. Asi si to ešte cenzori nevšimli. A perlička na záver: nedá sa dostať priamo LEN k archom. Ak zadáte "Bratislava", dostanete ich v zmesi so všetkými digitalizovanými dokumentami z múzeí, galérií, archívov, stránky novín s textom "Bratislava" .... Chaos je veľmi slabý výraz na ten bordel. A keď v tom chaose zbadáte podľa popisu zrovna niečo, čo by mohlo byť zajímavé, po rozkliknutí sa na 95% objaví hláška: nezverejniteľné, lebo autorské práva, GDPR, ...
Ano, máte je tady vpravo dole: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/ Je to docela fajn, rodiny abecedně řazeny, hezky na dlani. Vylovil jsem si tam dost příbuzných, vesměs z 19. století. Pokud jde o různá menší městečka, většinou jsem si v SOkA vypůjčil knihu vydaných domovských listů (fond archiv města XY) - to je bezva věc pro lidi, kteří dělají rozrod. Jinak to vidím naopak, když se někdo na území Prahy narodil, tak v policejních přihláškách bude. Vždyť je tam spousta rodáků a lidé v Praze (i v okrajových částech) se často stěhovali. Mám dost předků z Vršovic, Holešovic, Podolí a všechny jsem je někde nalezl (byť třeba na Smíchově, Žižkově, v Karlíně). Kromě toho AMP snad skenuje i přihlášky těch cizích příslušníků, ale moc to nesleduji. Tam je tak 10x méně přihlášek než co má NA a ze starší doby, alespoň když si hledám ta svá jména, tak tam málokdy někoho najdu a to vím, že se v Praze plácali (že by to bylo jen pro vnitřní části města?). Ale ty přihlášky AMP (starší konskripce) jsou zase bohatší a přesnější na informace.
Já jsem jim ještě nezapomněl to zbabělé stažení sčítačích operátů 1921, i když to bylo asi rozhodnutí ředitele SOkA Jičín.
Nejen párkrát, hodněkrát. Mj. je tam vidět, kde ti lidi bydleli a podle toho se dá odhadnout, do které farnosti kdy patřili.
Reakce na | Vlákno  
ano, AHMP má dokonce online už docela slušnou sbírku matrik domovských příslušníků, a v tom samém chlívku i pár matrik cizích příslušníků - už mi to párkrát hodně pomohlo.
Nedigitalizuje a ani se k tomu nechystá. Jako jediný SOA v republice. Digitální archiv 2.0, dotazy proč to tak je, směřujte na ně.
To asi bude ono. Plzeň mezi ta města s tímto státním policejním úřadem patřila, stejně asi jako většina dnešních krajských měst. Ve středních Čechách snad ještě Kladno. Nikde jsem ale nenašel seznam, ve kterých městech a od které doby takový úřad existoval a od které doby tyto přihlášky vedl. Dosud asi taky ještě nikdo neobjevil, na jakém právním základě byla tato povinnost policejního přihlašování stanovena, ale muselo to být brzy po r. 1848, když Praha má přihlášky od r. 1850.
V té souvislosti mě ještě napadlo, jestli např. Praha má nějakou evidenci domovských příslušníků, protože ty policejní přihlášky jsou obrazem osob migrujících. Ale pražští rodáci, kteří se nikam nestěhovali, ti by se z logiky věci v těchto policejních přihláškách neměli objevovat.
Dobrý dotaz. No ty přihlášky z mladší doby můžete asi vidět zde, jestli je to tedy ono: https://www.portafontium.eu/contents/meldezettel Ale slabota, není ani písmeno D - mělo být přidáno v roce 2020.
Policejní přihlášky
Nevíte někdo, jak je to s tzv. policejními přihláškami? Kde se vedly a kde je nelze hledat? Ani googlení nedává jasnou odpověď. Podle zákona 51/1935 lze predikovat, že se vedly v obvodech státních policejních úřadů, kterých ale nebylo mnoho, a vznikaly postupně ve velkých městech. Lze nalézt, že např. v roce 1928 bylo těchto úřadů 29. Lze se tedy domnívat, že policejní přihlášky nelze hledat v každém městě a už vůbec ne v každé obci, jak se i zde kdysi psalo?
(V uvedeném zákoně je i ustanovení, že přihlášky pobytu se tam, kde nebyl policejní úřad, hlásí obecnímu úřadu, ale není zřejmé, zda tato praxe někde existovala i před přijetím tohoto zákona, který navíc nikdy nenabyl účinnosti a další předpisy o hlášení pobytu byly přijaty až roku 1939, resp. 1941, ale ani tyto přihlášky jsem nikde nezaznamenal.)