Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

zcr petaklic je nemytý kyberpuberťák  (jestli vůbec ještě někdy kde bude)
imho je to taková ta typická zvláštní směsice lhostejnosti a zlovůle (resp. lhostejnost plynule přecházející ve zlovůli), která sama sebe zbaví odpovědnosti tím, že "je to přece potřeba" a "co se dá dělat"... něco podobného, jako když se v barokním kostele prvně ustájí zemědělská technika, pak se nechá rozkrást a zvandalizovat vybavení, a pak se nechá budova zchátrat a spadnout.
Nerozumím tomu, proč se takto barbarsky chovaly některé instituce. Rozumím tomu, že se musí udělat místo a nejsme nafukovací, ale digitalizovat se dalo už před půl stoletím - resp. nafotit papíry a vyrobit z toho mikrofiš, mikrofilmy... Od vzniku digitální fotografie samozřejmě lze takto uchovat téměř vše a to už je posledních dvacet let, kdyby byla vůle a trocha peněz a času. Také narážím ještě na mimořádné skartace po povodních 2002, které zamrzí (např. vybrané trestní/soudní spisy z 50. let). Jinak máte pravdu, na Aukru se naleznou hezké věci. Někdo tam prodává rodinnou Bibli s vlastnoručními poznámkami o narození a úmrtí dětí od r. 1778 (!) asi za pětikilo. Pro veřejnost téměř bezcenná věc, pro vlastní rodinu k nezaplacení.
zcr petaklic je nemytý kyberpuberťák  (jestli vůbec ještě někdy kde bude)
však jo, mluvil jsem spíš obecně... regionální tisk by měl být jedna z digitalizačních priorit, právě proto, že o dění v domovském regionu se můžou zajímat lidé z třetí generace a druhého konce republiky. To samé podle mě platí pro obecní kroniky. Vývoj z posledních pár let (zpackaná implementace gdpr, zakuckávající se digitalizace...) člověku bere naději; bohužel vzhledem k současné situaci to asi půjde do kytek ještě víc.
V tomto případě nejde o digitalizaci dokumentů, ale o digitalizaci tištěných (úředních) věcí, které byly ve své době asi relativně běžně dostupné, ale dnes je to dostupné stejně jako cokoliv v archivech, tedy pouze prezenčně v nějaké studovně. Což je třeba pro ty, kdo to nemají u nosu, velmi diskomfortní. Já sice v SOkA najdu spoustu dokumentů, ale když chci něco z ÚL nebo nějakého věstníku (které by notabene měly být v každém SOkA) musím jet do Prahy. Prostě ze všemožných úřadů na úrovni okresů se to normálně vyházelo, protože pro archivy to nebyla archiválie a knihovny archivů, muzeí a normální knihovny to nechtěly, protože toho bylo moc a bylo by s tím spoustu práce.
Stejně tak středočeský regionální tisk se ponejvíce nachází v knihovně na Kladně. To je pro mě taky na nic. (Tam sice vím, že by nějaká digitalizace snad měla probíhat, ale stejně to bude nedostupné kvůli debilnímu zákonu o autorských právech, což u periodického tisku pokládám za naprostý nesmysl).
zcr petaklic je nemytý kyberpuberťák  (jestli vůbec ještě někdy kde bude)
Všechny tyhle dokumenty budou jednou zatraceně chybět (resp. chybět ještě víc, než chybí dneska, ostatně stačí se podívat, jak v Trnavě genealogům zatopili (doslova) skartací kmenových listů)... já třeba takhle nechal v kontejneru slušnou porci kádrových posudků a jiných složek, které se vyhazovaly při generální rekonstrukci nejmenované akademické instituce... to by bylo asi čtení. Po bazarech se kolikrát válí štosy různých dokumentů, výuční listy, vysvědčení, další lejstra; sem tam si nějaký sběratel starých listin asi něco koupí, pak to skončí v kamnech nebo tříděném odpadu. Ale co s tím.