Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tak jsem moc nepochodil. Kennkarty sice v SOkA dochované mají, ale z mnou zkoumaných příjmení ani jednu. A to tam v té době žilo a mělo domovskou příslušnost od každého příjmení cca 10 lidí. Tedy nevím, čí průkazy se tedy vlastně dochovaly.
mohlo by být, každopádně zajímavý potenciální zdroj těch fotografií - samozřejmě se mi doma válí iks fotek a netuším, kdo by na nich tak mohl být...
Tak jsou to vlastně občanky a tam rodiče nejsou.
V SOkA Teplice jsem v inventáři našel pár položek, které se jmenují podobně, např. "Kartotéka k vydávání identifikačních průkazů s vyznačením protektorátních občanů", že by?
co oni v té Opavě už všechno nedigitalizovali! Vzhledem k omezenému rozsahu jsem tam toho moc nenašel, ale něco přece - dík! (věčná škoda, že na těch kartách nejsou uvedeni rodiče!)
Přesně tohle jsem měl na mysli :-) původně jsem teda myslel registrační formuláře, které předcházely vydání tohoto průkazu, ale to je jedno. Teď už jen aby to existovalo i v mé oblasti.
Já jsem měl štěstí, že něco podobbného (i když méně podrobné než ve Vašem případě) je v Opavě např. pro okres Hranice, kde jsem načerpal pár fotografií. Jsou tam i pobytové přihlášky, ale zdaleka ne pro všechny obce. Pokud jste myslel něco jiného nebo to znáte, omlouvám se.
http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=1C571DFC36F711E397463CD92B63F26B&scan=7b7dafe001094ff99452eee0d071ddac
Ten váš hesenský nález je pozoruhodný, dává mi určitou naději ohledně jedoho ztraceného příbuzného!

U nás akorát vím (už to tu myslím i proběhlo) v NAČR o zajímavém fondu Policejní ředitelství II, kde se nacházejí žádosti o pasy; našel jsem tam na formuláři pasovou fotografii jednoho pro mě dosti tajemného příbuzného z 20. let, což byl nález, o jakém se mi ani nesnilo...
Pátrání po odsunutých příbuzných mě zavedlo do archivů v Hesensku a tam mě překvapilo, že mají veškeré úmrtí matriky online až do roku 1959. Nejvíc mě ale potěšily poválečné registrační listy občanských průkazů (Kennkarten), které musel vyplnit každý, kdo se tam v letech 1946-1951 přistěhoval. Kromě osobních údajů a seznamu posledních bydlišť obsahují i popis osoby a její fotografii. Jsou volně dostupné pro osoby starší 100 let. U mladších musíte buď znát datum úmrtí, nebo vyplnit žádost o snížení ochranné lhůty.

A tak mě napadlo, jestli se někdo nesetkal, že by něco takového mohlo existovat i u nás? V SOkA Teplice jsem nalezl pár záznamů s "osobní průkazy (Kennkarten) 1940-1942", "Osobní průkazy 1939-1944", "Průkazy státních příslušníků 1939-1943", ale nevím, zda si dělat naději, že tam bude něco užitečného.