Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tak to musel být nějaký dočasný problém, teď jsem si vyzkoušel - jdu na https://archivnimapy.cuzk.cz/ , vyhledám obec, kliknu na mapu, dostanu seznam dostupných archiválií, kliknu na indikační skici a jsem tam.
Děkuji Peters i Jacana ... To jo - mně staré PŘÍMÉ odkazy také - ještě - fungují,
Ovšem zobrazení, které jste mi poslal, na které jsem byl také zvyklý dnes, pro novou obec, nedostanete (resp. já se k němu nedostanu).
Web oldmaps mi přesměruje (jako vždy) na "archivnímapy" a tam jsem ihned přesměrován na novou aplikaci, která u mne na PC nefunguje (nemám desítky), pod Androidem na tabletu se to alespoň "trochu - jakoby" rozběhne pro některé mapy Stab-katastru, ale bez výsledku ve skicách. Můj dotaz na CUZK byl promptně přesměrován na Zeměměřický ústav = správce nové aplikace, tak čekám na odpověď.
Do té doby to neřeším.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
ten můj link určitě fachá, poslední tři dny jsem tam úspěšně prolézala asi pět vesnic na klatovsku
a ještě pro Svejk - zmiňoval jste Bušovice,
tak tady máte Stružku Václava z Bušovic *1855, v Plzni od 1877:
https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/permalink?xid=8137ec80683e4aa8ac8e1386e80ce59c&scan=290#scan290
Když si při hledání dáte "mozaiku" a 50/99 kartonů na stránku, tak to hledání je snadné.
pro svejk - nevím čemu říkáte slabota - je tam 851 souborů každý cca 300-900 záznamů, takže celkem okolo půl milionů, to teda oindexovat není jednoduché.
Pro mne je mnohem přijatelnější mít dostupné záznamy, jak to dělá "město", než čekat na indexaci, což je přístup SOA Plzeň.
Stružkové v mladší řadě mohou být v souboru/kartonu 456.

Pro Peters a Jacana (indikační skica) - právě tyto odkazy u mne přestaly fungovat, máte ověřeno, že vám to "běhá" aktuálně? A přístup přes odlmaps zeměměřiči "odřízli" zcela.
Na mě to dělá dojem, že oskenováno je hodně, ale oindexováno málo. Na https://amp.plzen.eu/digitalni-archiv/prihlasky-k-pobytu/ o tom ale není ani slovo a nemám čas nad tím bádat, jak najít něco jiného, na genealogii už mi nezbývá čas. :-(
Vůbec nevím kam a jak jste se dostala, ale vidíte tedy i příjmení "L", to je asi fajn.
Děkuji za odkaz. Pravda, poněkud slabota. Já zde mám předky jménem Stružka. :-/
Já to tedy netuším, jak to tam mají uspořádané a jak tam něco najít.
Hm? Jak sám dobře víte (i Eric) je to nedokončený index pro (odhadem) stovky tisíc záznamů.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
°° dík .... já si bohužel stále nejsem jista, že tam předky vůbec mám, takže na luštěnku podobných hutností se vydám, až se někdy budu hodně nudit ;-)
link ovšem pečlivě ukládám, třeba vyhraju ve sportce a budu se místo honění po zdrojích obživy moci v klidu ponořit do hledání kořenů
Pro JACANA
- pokud máte předky v Plzni doporučuji ještě tento "hutný" odkaz
https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/permalink?xid=e37b1a4152914933b859d5258a47f724&scan=1#scan1
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
kliknout na políčko Evidence obyvatelstva (ne na to "i" vedle toho).
Pravda, nutno procházet jednotlivé "šanony" po jednoltivých skenech, vyhledávání podle jmen v tom nefunguje - to funguje zatím jen pro to A-F
https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/index4Clear.jsp

např Lukeš Anna
https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/permalink?xid=ac6916c1548145d3adb8da6573f18074&scan=5&parentType=10057#scan5

Podobně podle ulic
https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/Zoomify.action?xid=710c1f797898428eb7652288300da0f4&entityType=10057&entityRef=%28%5En%29%28%28%28localArchiv%2C%5En%2Chot_%29%28unidata%29%29%28116931%29%29&scanIndex=0
abulin zřejmě tím "Opravdoví PLZEŇÁCÍÍÍÍÍ" myslel archiv města Plzně https://amp.plzen.eu/digitalni-archiv/

Je tedy trapné, že po mnoha letech digitalizace pobytových přihlášek jsou u "Fi".

jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
pamatujte si prosím do smrti JACANA za JASAN zásadně nezaměňovat !!!
možná zde do jiných klubů nechodíte, ale já i někteří jiní ano ... opravdu není dřevo (jakože začátečník, lama) jako dřevo (...)
Odkaz jsem napsal zejména pro JASANA, která je dle vlastních slov "začátečník".
Vám, který zpracováváte rodokmeny na zakázku, bych si takové triviality posílat netroufl. Navíc mi není Váš dotaz srozumitelný.
Nevím, z čeho usuzujete, že je PortaFontium pryč? Neoznačil bych funkční "vademecum" za příšernost. Ani mi není jasné, proč na tom "mém" odkazu hledáte Bušovice, Kyšice, Ejpovice, Rokycany, tedy obce které tam vůbec nepatří.
Ale abych byl pozitivní, vyznávám kennedyovské (čínské) rčení, že než hladovému dát rybu, je lepší ho naučit rybařit. Takže nápověda k druhému dotazu - pobytové přihlášky bych nehledal v sekci diapozitivy.
Pobytové přihlášky tam jsou, prosím, kde?
Zase tato příšernost? Panebože, Porta fontium je pryč? :-O Z tohoto odkazu nejde ani jít zpět. Zatím tam pro mé obce nic není (sčítací operáty, evidence obyvatel). Hodně předků mám zejména z Bušovic, Kyšic, Ejpovic, ale i Rokycan, Plzně, Letkova atd.
GeneralHalsey  
No to je bohužel úřednická realita, každej úředník má svoji metodu a svůj přístup a kolikrát ani příkaz nadřízeného v tom nic nezmění. No a archivy nejsou jen úředníci v jiné místnosti na stejné chodbě, ale bohužel samostatné organizace. A z MV jim tam asi nikdo moc na krk nedýchá. Stačilo by, aby jim vnutili dodržování archivního zákona.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
tož já jsem tady v téhle společnosti pořád ještě začátečník, tak juchám i z teho co na portafontium je. Za navedení na přímé plzeňáky ovšem díkes :-)
Nevím, komu říkáte plzeňáci ... :-)
SOA Plzeň mne nesmírně potěšil, když odešli od Actapublica, např. jejich popis matričních snímků je preciznější než jinde.
Ale pak se tam něco zaseklo (asi lidský faktor) a digitalizace se nesmírně zpomalila, jsou daleko za původně zveřejněným plánem ... ten již pro jistotu stáhli. Včera zveřejnili přihlášky k pobytu teprve "C" - již měly být dávno venku, dle původního plánu.
Mám pocit, že digitalizaci "nesudetské" části kraje, kterou netlačí Bavoráci, hodili přes palubu.

Opravdoví PLZEŇÁCÍÍÍÍÍ ... "jedou" na vademecum ... https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/index4Clear.jsp ... a jsou perfektní, také bez cenzury,
a např přihlášky k pobytu už tam mají dávno, chvíli ovšem trvá, než se v systému více databází, časovém i adresním, zorientujete.
Plzeň mi také vyhovuje. Stejně je to ujeté, co archiv to jiný systém, asi spolu nespolupracují. Každý pes, jiná ves.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
osobně mám oblibu vázanou nejspíš na první zkušenost - já začala plzeňáky, kde jsem s funkčností a přehledností docela dost spokojená (byť sere, že poněkud poráchali stahování matrik a kroniky už nejdou stáhnout vůbec, plus pár gdpr čistek). Při vlezu jinam mám bolení, někde velmi těžké
?? všechny možné prameny pro danou obec v JEDNOM (na rozdíl od Třeboně) přehledu máte v Opavě, včetně nezačerněných kronik, nemluvě o jmenovitých třídních výkazech.
IMHO SOA Praha má dobře udělané matriky, ale strategie digitalizace nematričních materiálů a způsob jejich vyhledávání je děs/běs
Možná věc osobního vkusu, mě se nejvíce líbí SOA Třeboň, vizuálně, i jak to šlape, pár kliků myší, všechny možné prameny pro danou obec přehledně v jednom...Pak ten systém, ve kterém jedou SOA Praha a MZA Brno. Mám víc rád přehledky matrik než filtry. Samozřejmě Opava je nabušená materiály, ale už i SOA Praha digitalizuje nematriční prameny, např. pozemkové knihy.
SAGITARIUS  
Tak to mě také zajímá, (ne)funguje mi to jako u Trofo, také pod chrome.
JSEM - abych nebyl za kecala - právě jsem znovu si ověřil - tři otevřené matriky a jedna pozemková kniha - a listuji si v každé nezávisle. Možná něco nechápu?
Všem kritikům Opavy - nejsem ani Moravan, ani Slezan :-) - ale nevím o dalším archivu (ani Třeboň) s tak úplnou digi-nabídkou, např. včetně NECENZUROVANÝCH kronik.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
A jsi si jistý, že si prohlížíš pokaždé ty cos otevřel i když mezitím prohlížíš jinou? Protože vzhledem k těm relativním odkazům, co se stává mě, že otevřu Matriku 1, listuju, otevřu Martiku 2, listuju v té, když se pak potřebuju vrátit a listovat v Martice 1, tak sice listuje, ale zobrazuje místo toho Matriku 2.
Nějak se v té diskusi o SOA Opava ztrácím, možná, že špatně chápu. Opavu považuji za nejlepší SOA v přístupu k digitalizaci. Pravda, už jsem tam asi tři roky nehledal. Ale jak jsem si právě teď ověřil, otevřu si tam (a prohlížím si) tolik matrik kolik potřebuji. V Chromu.
prý ale ty staré linky zůstanou stejným způsobem (ne)funkčí, tj aspoň to člověka hodí do správné archiválie a řekne mu, kam se má proklikat. Matricula před časem staré odkazy prostě bez náhrady znefunkčnila. Ale je to peklo... imho se zase ukazuje, jak málo je celý tenhle digitalizační projekt promyšlený a koordinovaný, dost možná si v jenom každém archivu ani neuvědomují, co to je za hrůzu, když takhle postupně mění formáty "permanentních" odkazů všechny možné archivy.
Přesně jak píšete. Abych měl někdy otevřené dvě matriky naráz? Tak to mi teda nefungovalo. ZCR: Neskutečné ta Opava :( Jsem zvědav časem na Zámrsk, v čem pojede.
No tohle není anonymní okno, jen oddělený prostor, lze seskupovat taby do těch prostorů v rámci jednoho okna. Ale jasně, opruz to bude i tak.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Většina prohlížečů má anonymní okno, což jde použít (aspoň) na druhou matriku nakopírováním permanent linku, a index lze nechat otevřený a nehýbat s ním (otevřít jako první), a případné další matriky jen tu "mezistránku" matriky (protože vyhledávání má taky takovou úžasnou feature, že tam nefunguje "zpět" a vůbec se to celé resetuje). Ale je to takový zbytečný opruz.
Firefox má rozšíření Multi-Account Containers, které oddělí taby to více virtuálních boxů a v každém se to chová jako samostatný prohlížeč, asi by pomohlo i na tu Opavu. Ale nepoužívám ani Opavský archiv, a zatím ani to rozšíření, ale už jsem na něj slyšel chválu.
No musím říct, že to dělají nějakou poměrně dlouho dobu všechny vademeca a je to peklo. A když si to otevřu ve dvou rozdílných prohlížečích, tak to po chvíli napíše jakýsi error a je po srandě. Hlavně musím potvrdit, že se naprosto zkomplikovalo vyhledávání čehokoliv. Kdybych bezpečně nevěděla, že jsem měla konkrétní gruntovnice pod Litoměřicema otevřené, asi bych to vzdala. Ale, to co jsem v prvopočátku hledala chvilku, zabralo spoustu času. Takže jestliže pod Opavou přestaly fungovat linky, tak v těch Litoměřicích budu ty gruntovnice hledat zase. A zkoušeli jste hledat ve vademecu NA, kde by měly už být věci z badatelny.eu? Já tam totiž opět nic nenašla na první dobrou.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Tak to možná bude tím. Já jsem Opavu používala tak nejdřív... rok nazpět? A jen zběžně. Tehdy byl velký problém s načítáním dalších stránek, dost často se to zasekávalo. Nyní už to načítá plynule ale zas ty zmíněné věci (jestli už byly tehdy nevím).

Ano, různorodost archiválií mají, ale když tam poprvé přijde člověk a snaží se najít matriku, je to docela peklo.
Reakce na | Vlákno  
myslel jsem hlavně co do objemu a různorodosti přístupných digitalizovaných archiválií - to snad nemá žádný jiný archiv. Já teď ve vademecu delší dobu nehledal, a ty problémy, co popisuješ, jsou možná spojené až s nějakou novější verzí - dřív jsem míval otevřených x matrik nezávisle
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Já teda SOA Opavu jako nej v digitalizaci rozhodně nevnímám, jejich systém relativních volání (asi) stránky, kdy si nemůžu otevřít dvě matriky ve dvou oknech aby mi najednou nezačala přeblikávat původní, nebo pitomé "přímé odkazy na stránku" které obsahují náhodný klikháky. Tohleto je pěklo mít otevřený indech a do toho matriku, najednou zničehonic zjistíte že listujete v něčem úplně jiném, než jste si mysleli. A stránky nejdou zadat, jen vybrat. Hledání funguje naprosto chaoticky pokud nepoužijete filtry a pokud nenásledujete ten správný odkaz, strávíte nejdřív čas odklikáváním všeho co nechcete hledat. To má rozhodně do uživatelské příjemnosti daleko.

Ale je pravda, že se děsím jak to provede Acta Publica při přechodu z Flashe. Jejich odkazy ale danými problémy netrpí a navíc je v odkazu vždycky signatura a strana (vesměs). Pořád doufám, že i po změně nějak ty původní nechají fungovat, mno..
nejde. To jsou fakt idioti. A obzvlášť zamrzí, že je to archiv, který jiak v digitalizaci vede - a tím víc odkazů všichni mají. To je k posrání, sotva se člověk vzpamatuje z podobného smart move u Matriculy, bác, SOA Opava se rozhodne držet krok.
spic už jen wtf 
aneb: Víme, že jsme to udělali blbě, ale přesměrováním vám to rozhodně neulehčíme! Radši se nebudu dívat, jestli jde nový odkaz ze starého odvodit.
jen se chci zeptat - to v SOA Opava zešíleli? Neboť co jiného má znamenat tahle hláška:


POUŽÍVÁTE ZASTARALÝ ZPŮSOB ODKAZOVÁNÍ!

Váš odkaz původně směřoval na sken v pořadí: 270

Po zavření tohoto okna se prosím přesuňte na uvedené pořadí (stránku) ručně a uložte si PŘÍMÝ ODKAZ NA SKEN znovu.

Děkujeme za pochopení


Takže jako budu ty tisíce "Přímých odkazů na sken" takhle přepatlávat? Co je tohle za kretenismus?