Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
A pak už ani přijmení matky ani čísla. Momentálně jsem se v Borové zasekla s třema Václavama, co si pokaždé brali Annu, číslování domů ještě nebylo a já luštím čí byl kdo dítě až ze svateb jejich dětí a toho, že když neumřeli, tak asi nebudou mít za syny dva Václavy ;)
To bych ani neřekl (ono se těžko dělají chyby, když o člověku skoro nic nenapíšou :-)), nejvíc odhalených chyb mám právě v 19. století, kdy psali sice údaje až k prarodičům, ale kolikrát blbě :) Není výjimkou i zcela špatně udaný prarodič, mně tam v jedné rodině u půlky dětí psali úplně jinou babičku z jiné vsi, přitom šlo o stejnou rodinu, kde u druhé půlky dětí psali tu správnou (dohledanou ve starších záznamech pak) :)
MenthaPiperita
Tak. A chybovější. Ale netřeba se děsit, ono to půjde, jen to zkusit.
No datum ani být nemusí, ale aspoň věk a místo, v dřívějších matrikách pak už ani to :) Je třeba prostě najít co jde a skládat do dohromady jak puzzle. Směrem do minulosti pak jeho obtížnost roste, jelikož jsou zápisy stručnější a stručnější.
MenthaPiperita
Někdy bývá, i s datem svatby, ale to dost záleží na místních a osobních zvyklostech zapisovatelů. Mohlo by být u (mladších) sourozenců, ale spolehnout se na to nedá.
Praděda je to dítě...ale už mi to došlo s tou svatbou, zkrátka stáhnout matriky a čmuchat... já původně čekal to datum narození u jména otce a ono ne :)
Díky...mám trochu technické myšlení a tak mi připadlo, že by to logicky mělo mít návaznosti a ono ne :)...ale chápu... hledat svatbu a u svatby by měl být datum narození...
V tomhle případě ale máte napsané, že jsou všichni z Litomyšle, tj. prostě tam najít svatbu, velmi pravděpodobně bude také v Litomyšli.
Jet postupně, vyhledat v matrikách stejné farnosti všechny děti dané dvojice, zda tam třeba nebude zmínka, že by přišli odjinud. Pak hledat svatbu v době před prvním dítětem (nejdřív v místě nevěsty, pak ženicha, pak okolní farnosti). Přelom 19. a 20. století může být co se týká stěhování ještě divoký, dost se stěhovalo z vesnic do měst, ale před tím se to ale většinou drželo jen relativně blízkého okolí. Pokud se hnuli dál a v zápisech to není, může to být problém.
MenthaPiperita
Praděda je otec toho dítěte? Svatbu těch rodičů už máte? V téhle poměrně "moderní" době by u ní mělo být uvedeno datum i místo narození snoubenců.
postrčte prosím začátečníka
Našel jsem v matrice záznam svého pradědy ( https://imgup.cz/image/k9QH ) z uvedeného vím kdo byl jeho otec a děda i jejich zaměstnání...ale když u nich není uveden datum narození a místo, tak jak to dál hledat? Ještě bych pochopil, že prohledám tu oblast v nějakém časovém rozhraní, ale co když přišel odjinud? Jak na to? Jak najít návaznost?