Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Podobně to zaznamenal v pamětech příbuzný, narozený 1889 v Rokycanech. Uvádí, že doma slavili jmeniny, nikoliv narozky, ale zároveň pokaždé přáli otci k narozeninám.
Melly Detained by the world.  Expect me when you see me.
(Že já se s tím píšu! :-)
Melly Detained by the world.  Expect me when you see me.
Oficiální název Hromnic jako církevního svátku býval "Očišťování Panny Marie". (Od druhého vatikánského koncilu je to "Uvedení Páně do chrámu", bo na úhlu pohledu záleží.)

Moje babička se narodila v březnu, svátek tedy slaví na Zvěstování. (V občanském kalendáři je tam dnes Marián.) Prababička přišla na svět 17.8., svátek "držela" na zářijové Narození Panny Marie - jakkoli mně by přišlo logičtější Nanebevzetí, což je 15.8. A lednová prateta byla taky Hromnice. :-)
MenthaPiperita  
Očišťování Panny Marie.
2. 2. je svátek nějaké Marie?
mariss Chýnovsko, Nepomucko, Přešticko, ... 
Podle mé babičky *1901 (a vlastně i mé maminky) soudím, že narozeniny se neslavily. Minimálně ve vesnicích na Plzeňsku to tak bylo. Mnohem důležitější ještě v polovině 20. století byly jmeniny, svátek. Pokud bylo např. svátků Marií v kalendáři více, slavil se ten nejbližší po datu narození. Takže já jsem třeba Hromnice :)
Myslím, že u některých sčítání (1880?) byla povinnost přikládat výpis z rodné matriky pro malé děti. Tyto lístky jsou často u sčítání dochovány.

A s tím mě napadá i otázka, jestli ti lidé třeba slavili své narozeniny, nebo to pro ně byla nezajímavá událost, když své datum narození často ani neznali.