Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Jo, ale občas to tam je správně. Takže asi nebyli všichni takoví neználkové, pokud jde o to, kdy se narodili. Pokud se tedy bavíme o době cca 1880-1920. Často si třeba lidé psali narození svých dědí do Bible, dvě takové máme, v jedné jsou nejstarší zápisy z roku 1850, ve druhé 1890.
V matrikách bývá často dopsáno, že byl vydán křestní list pro svatbu v jiné farnosti. Ale pokud byla ve stejné, žádný se nevydal.
Jak jsem psal, protože byla povinnost psát tam plné datum, které oni ale nevěděli často.
Vím, že se tomu nedá věřit, jen jsem si říkal proč tam psali výmysly... Docela by mě zajímalo jestli měli lidé doma své rodné listy, takové ty, co potřebovali třeba pro vyučení, sňatek, živnost atd. Asi tedy ne, zřejmě až ve 20. století.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ano, několik oblastí jižní Moravy (např. Hodonín, ale i jiné) je od roku 1857.
I digitálně.
https://www.mza.cz/scitacioperaty/
Měli nakázáno psát tam přesné datum, ale neměli občanky, kde by to datum měli. Tak to odhadli. Někdy se skoro trefili, někdy moc ne, někdy zaměnili třeba období narození dvou sourozenců apod. Datumy ve sčítáních lze tak brát jen orientačně, až moc často je to pouhý odhad.
Zajímavé je, že se v těch sčítacích listech někdy liší životopisná data. Zejména v SOA Třeboň jsem si párkrát prohlédl celou rodinu, třeba 1890,1900,1910,1921. Ačkoliv tam bývá přesně vyplněné datum narození, často se liší dny, měsíce i roky. Jinak mám trochu smůlu v tom, že mám dost předků z Prahy (striktně vzato z té dnešní, v 19. stol. z vesnic a okrajových částí), kteří žili různě v nájmech a stěhovali se, takže je náročné je nalézt. Kromě toho můj děda se narodil ve Vršovicích, asi v jediném domě bez č.p. (dům hrobníka v místech Gočárova kostela).
Já to jako rytí vůbec neberu, ale ANO. Myslím si, že "císařský OUŘAD", zejména vojenský své dokumenty, podle nichž se dovádělo na vojnu, většinou neztrácel, viz také různé císařské schematismy (velkostatků, vojenské, námořní), takže to někde bude, možná ne na území dnešní ČR. Sčítací archy z let 1830, 1846 naleznete digi v ZA Opava (ta je IMHO v digitalizaci nejdále). Korektně musím říci, že archy jsou (zatím?) pouze pro město Bílovec ... http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=00d77eb4-5e80-4559-abce-cc5961822df5111569&scan=1#scan1
Tak pod Třeboní jsou zachované i sčítací operáty 1857, ale není jich mnoho. Jinak jsem se setkala se sčítáním mužů a domů na konci 18. století, většinou ale byla sčítání zachována pod archivem města v příslušném SOka. Pak se vyskytují nějaká sčítání v Českém Guberniu, nebo ve Staré manipulaci, ale je to dost náhoda. Zatím největší množství soupisů poddaných je pod Třeboní, pak ve větších panstvích. Jenže je těžké se k nim mnohdy dostat. Třeba rozlehlá panství ve Východních Čechách ještě nemají ani zpracovanou archivní pomůcku, takže se nepůjčují. Je to dost různé, ale musím potvrdit, že Jihočeši byli, co se týče evidence nedostižní.
MenthaPiperita  
Pardon, měli jsme s kolsi stejnou myšlenku ve stejnou chvíli...
MenthaPiperita  
Teď neryju, ale vážně se ptám, protože to zajímá - viděl jste někde existující sčítací archy starší než 1869 (fyzicky, ne online)? Kdy a jak sčítání proběhla rámcově vím (z literatury). Mně zatím všude tvrdili, že se nic staršího než 1869 nedochovalo, někde nemají komplet ani 1921.
Mě by třeba zajímalo, zda se nějaké staré sčítání z 18. století skutečně někde dochovalo. V okresních archivech v obecních/městských fondech je všechno až od r. 1869 a to často dost torzovitě, ve fondech velkostatků soupisy poddaných, ale i ty jsou jen výjimečně, ve fondech far občas soupisy duší až cca po polovině 19. století a to také dost vzácně a často torzovitě a v žádném jiném fondu (Stará manipulace apod.) jsem nic kromě robotních seznamů (ty asi nejsou online?) nenašel.
Já bych (s tím nikde) nebyl tak kategorický - sčítání lidu nařídila JCM Marie Terezie již v roce 1753. Později od roku 1770 nařídila i sčítání lidu, domů a dobytka (z vojenských důvodů) - proto proběhlo očíslování domů, od té doby máme "dodnes" platná domovní čísla. V letech 1777-1828 prováděly úřady sčítání každoročně, poté jednou za tři roky, až do roku 1846 ... v archivech bezpochyby jsou - ale asi jich nebude příliš "on-line". Na druhou stranu pro Lovčice jsou matriční indexy od roku 1685. Za Roždalovice (Švejk, Peters) jsem si posypal hlavu :-)
Můžete najít něco podobného, soupisy poddaných, budou asi ve fondu příslušného velkostatku - někde v inventáři (SOA). Případně snad farní soupisy duší, které vedla církev, to bude asi ve fondu farního úřadu XY (SOkA). Občas se dá něco vygooglit online, že to někdo přepsal nebo už je digitalizováno atd. Ale asi si to pletu jen s Třeboní, která to má a člověk se bádáním v jižních Čechách hrozně namlsá. V Národním archivu zase mají robotní seznamy (cca 1777), to je také celkem zajímavé.
MenthaPiperita  
Kolegové vám jasně píšou, že nic takoveho neexistuje. Nikde. Obyvatelstvo se sčítá pravidelně od roku 1869. Pokud chcete nějaký seznam, pak by to v této době byl nejvýš soupis poddaných.
Ano to vim potřebovala bych jak jsem psala od roku 1800????
Lovčice dochováno a přístupné 1870-1880-1890-1900-1910.