Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

SOA Praha přidal várku digi-matrik - pro Švejka = včetně těch Rožďalovic 31.
No jo, asi mám smůlu na posledních pár svazků. V tom soupisu přírůstků od Petrse tato kniha ani není, zdá se, že ji r. 2019 již měli v archivu. Jinak máte pravdu, že snad drtivá většina matrik už tam je.
Jestli to není tím, že matriky pořád přibývají? A někdy se musí před skenovánín restaurovat? Přírůstky jsou hezky vidět na https://ebadatelna.soapraha.cz/pages/StatisticsPage
Zajímavé - loňský červen se chlubili, že mají matriky komplet (dokonce s vykřičníkem) - viz jejich aktuality.
Nespletl viz např. Rožďalovice 31. O té v říjnu psali, že bude brzy digitalizována.
ŠVEJK - proč si myslíte, že SOA Praha nemá všechny matriky digi - všechny jsou na webu už od června loňského roku? Nespletl jste si to s AHMP?
MenthaPiperita  
To je strašný nešvar - grant nebo projekt vždycky znova a od začátku. Jakmile grant doběhne, všem upadne lopata/tužka/klávesnice od ruky a nazdar, jedeme další kolo úplně od nuly. Málokdy se něco dotáhne do aspoň vyhovujíciho konce, o nějaké správě nebo podpoře např. nové aplikace ani nemluvím.
Tak já chápu, že to nějakou dobu trvá a nebude to všechno hned. SOA Praha stále digitalizuje a zdá se, že jsou i badatelům otevření, viz např. jejich nabídka přednostní digitalizace v průběhu karantény. V jiných archivech to ale vypadá, že digitalizovali jenom proto, že se k tomu zavázali v rámci projektů, které ale před lety skončili a s nimi skončila i digitalizace.
Taky si myslím, byl by to jednorázový počin (tedy digitalizace stávajícího materiálu, časem samozřejmě nějaké přírůstky), ale asi by se do toho muselo napumpovat moc peněz a zřejmě nejsou ani personální síly...? SOA Praha ještě nemá online všechny matriky, kolik už to jede let, deset?
Otevřeli si archiv, ale chodili jim tam lidi...
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Sčítací operáty z 19.století (například) - ochrana osobních dat ... to mi nejde dohromady. A v badatelně badatelé také jistě fotí, ať už oficiálně, nebo na černo.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Nevím jestli část problémů není jen poškození nebo ztráta, ale že jsou archivy odpovědné i za ta osobní data. Což se lépe hlídá, když tam ty lidi pouštíte a dělalo se to tak posledních několik set let, že.
Zatímco s digitálním, které někdo může zkopírovat, ani to nevíte. Není to vychozené a nikdo neví, kdy se někdo rozmyslí jinak a bude hledat viníka.

A není to tak dávno, kdy vládní úředníci dokázali retušovat údaje žadatelem tím, že přes to jen plácli v PDF černý obdélník, takže tady bych ty pracovníky nepřeceňovala taky.
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Jo, jak by to bylo jednodušší, kdyby byly archiválie digitalizovány ... místo nemístných keců o líných zadcích, které si mohou přece zajet do studovny. Mimochodem ona je to i ochrana archiválií před poškozením nebo odcizením (... aby nebyly omylem vyneseny žádné ze studovaných archiválií ...)
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
SOkA Kutná Hora je od března asi na dva roky nepřístupný, a tak se na sčítací operáty (Jiříkov u Habrů) půjdu podívat do SOA Praha, kde omezeně fungují... *** Dovolujeme si Vás informovat, že s ohledem na aktuální omezený provoz badatelny (včetně personálního zastoupení) bude zatím nyní během veškerého provozu studovny uplatňován režim platný pro tzv. vědecké dny, tj. pevná rezervace místa na vybrané datum, aktový materiál nebude předem pročíslován, a při odchodu z badatelny bude nutné předložit ke kontrole poznámkový blok, otevřít příruční počítač (skener), aby mohla být provedena kontrola, že nejsou z badatelny omylem vyneseny žádné ze studovaných archiválií. Při návštěvě bude také nutné dodržovat různá hygienická opatření, např. užívání vlastní ochranné roušky, vlastních latexových rukavic, odevzdání dotazníku o bezinfekčnosti (formulář obdržíte v badatelně). ***