Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

SANOV Střední Čechy 
V r. 1973 jsem zažil pohřeb člena místních hasičů v Čisté, který skončil trapasem. Vše důstojně probíhalo s poctami až do chvílle, kdy ho čtyři kamarádi ze sboru spouštěli do hrobu. Asi náhoda, asi alkohol, asi nervy .... zkrátka při spouštění zavadili rakví a stěnu hrobu, víko odskočilo, oni zazmatkovali a velitele "vysypali" do hrobu. Dva pak museli dolů, nebožtíka vytáhli z hrobu a pak se rakev podařilo zpustit na druhý pokus. Co se pak dělo po pohřbu v místní hospodě nebudu radši popisovat. Akorát, že pozůstlí i celá ves to pak vzala s humorem, nebyl to církevní ale civilní pohřeb a dlouho se na to vzpomínalo.
eva48 hronovsko pardubicko 
Vím o případu, že děda mé vrstevnice byl dobrovolný velitel hasičů a byl pohřben v hasičské uniformě. Jelikož byl pohřeb vypravován ještě z domu zemřelého / kolem 1955/, dokonce u otevřené rakve stáli hasiči stráž a byl pohřben se všemi poctami. Pán byl ročník narození kolem r. 1865.
Uniforma :-) ... hasičská, ostrostřelecká, sokolská, baráčnická, ... kdyby nebyl rolník tak i "eisenbahn".
honyk Východní Čechy 
V matrice Z je běžný zápis o úmrtí. Příčina smrti marasmus.
honyk Východní Čechy 
Tu informaci o uniformě máme od jedné dávné pamětnice. Ještě mě napadlo, že by teoreticky nemuselo jít o uniformu vojenskou. Ale pak snad leda hasičskou a to by asi rozeznala, že?
honyk Východní Čechy 
Byl to obyčejný rolník. O žádné vojenské kariéře se v rodině nemluvilo. Měl dvě manželky, se kterými měl dohromady asi 15 dětí, zhruba od svých 23 let všechny vesměs s dlouletým rozestupem až do roku 1901, snad kromě let 1895-1899, takže předpokládám, že na vojnu/válčení ani neměl moc čas.
Už v nevím jakém dokumentu o úmrtí mého praprastrýce je napsáno, že bylo uděleno povolení pro vojenský pohřeb (přesnou citaci teď z hlavy nedám). Nebylo by pochování v uniformě jeho logickou součástí? :)
Japik_M ocelová pěst rudých lumpen 
Když jí měl. Předpokládám, že musel bejt důstojníkem. Tchánův táta byl voják z povolání, kterej zemřel v 80. A taky měl na rakvi brigadýrku.
honyk Východní Čechy 
Pohřeb ve vojenské uniformě
Když zemřel můj prapra, prý ho pochovali ve vojenské uniformě. Zemřel 16.5.1917 ve věku 67 let. Podle věku předpokládám, že jeho uniforma nesouvisí se světovou válkou. Byl to tehdy nějaký zvyk?