Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Podle mých zkušeností na ambasádách nikde nic takového nevědí, ani v Německu, kde hledáme odsunuté příbuzné.
Ambasada ti snad rekne, na jaky archivy a organizace se muzes obratit, protoze by mela znat fungovani toho statu, ne ze ti bude hledat pribuzny :-) Za zeptani prece nic nedas.
Dosah se ještě zvýší, když otestujete tu generačně nejbližší osobu těm, po kterých pátráte. Tj. pokud žije otec a je to z jeho strany, testovat určitě jeho, bude mtí s těmi příbuznými ještě větší shodu a navíc tak můžete najít i vzdálenější příbuzné. :)
Potomci sourozenců a tedy stále pokrevní příbuzní jsou ideální kandidáti na hledání autozomálním testem (tj. nepohlavní chromozomy, FamilyFinder u FTDNA, AncestryDNA, či test u MyHeritage, právě teď chvíli ve slevě za slušných $49). Pokud to je takhle nedávné (předpokládám ne dál než nějaký bratranec z 3.-4. kolene či +- generace), tak to tam ve shodách bude svítit dost nepřehlédnutelně. Našel jsem takhle svým příbuzným sestřenici z 3. kolene ve Finsku (resp. už Švédsku a prarodiče měla v Německu, na papírové pátrání by byl pekelný oříšek) a jinou taky z třetího v Californii. Ale u těch chudších států je ta pravděpodobnost menší, tam se tolik netestují. Skandinávie, Anglie, USA, tam je ta šance nepoměrně větší. U Argentiny to asi taky nebude úplně velká šance, ale jeden nikdy neví, rozhodně v téhle cenové relaci bych bral jako prošvihnutí šance to nezkusit.
Taky Vám neporadím nic konkrétního, ale Rabočij Gorodok v Biškeku stále stojí a ve městě žije nějaká paní, která je potomkem přistěhovalců a o místní historii se zajímá (objevuje se v tom TV dokumentu), třeba by mohla nějaké seznamy mít. Druhá cesta je, zda si trosky Interhelpistů, kerým se podařilo za Velkého teroru vrátit do Československa (např. i manželé Dubčekovi s malým Sašou), nezaložili nějakou vzpomínkovou organizaci zde, či nepřivezli nějaké dokumenty zpět...
To jsem si samozřejmě dávno našel, dokonce mluvil s redaktorem Čro, který se tím zabýval, ale já nechci obecné povídání o interhelpu, tam na nás žádné seznamy nevykouknou :-) Ale taky mám pocit, že to tam bylo hrozné, stalinské čistky, válka, jak asi dopadli. Ambasádu jsem nezkoušel, myslím, že by se něčemu takovému nevěnovali.

MISA No já hledám potomky sourozenců mých předků a sám mám test Y-DNA a mtDNA, ale tohle jsou ještě jiné větve, takže vůbec nevím, jak bych je objevil. Nejvíce mě mrzí ta Argentina, mám doma staré dopisy, co psali....ale je to fakt tak hrozně dávno, za minulého režimu kontakt pomalu ustal.

Na tohle je super autozomální DNA test, jen to chce mít samozřejmě štěstí, že se ti potomci otestují. Přinejmenším v té Anglii jsou dost populární. Být do do USA, řeknu udělejte si test na Ancestry, tam jsou už miliony Američanů, ale tohle byste musel mít fakt štěstí. Ale někdy se zadaří...
Tak ten muze byt nekde tajne zakopanej pod zemi, tam je tehdy Soveti dobre rovnali do late po bolsevicku :-) Najdi si o tom Interhelpo neco na Youtube nebo iVysilani...

Ps: zkousel jsi mailem ruskou ambasadu v Cesku anebo ceskou ambasadu v Rusku?
bádání v zahraničí
Přátelé, dlouho jsem tu nebyl. Rád bych někdy objevil potomky příbuzných, kteří odešli do světa. Máte někdo zkušenost s bádáním v níže uvedených zemích?

ARGENTINA - příbuzní se tam vystěhovali asi ve 30. letech, stavěli tam mosty, žili v Buenos Aires / General Villegas a v San Rafael, příjmení znám
ITÁLIE - příbuzná emigrovala v roce 1968, znám pouze její jméno
ANGLIE - emigrace někdy v letech 1948-1969, znám jen příjmení
BULHARSKO - znám celé jméno, rok narození, příbuzná se provdala za Bulhara a odstěhovali se do Sofije (asi po válce), žili taky ve městech Šumen a Stara Zagora.

Já jsem si třeba říkal, zdali neexistuje něco jako Ellis Island, tj. online seznamy příchozích atd..jeden prastrýc dokonce odešel ve 20. letech v rámci programu Interhelpo do SSSR, ale to už si nedělám žádné iluze, že cokoliv zjistím. Zajímaly by mě osudy těch lidí....většina jich je po smrti, ale vím, že mají děti.