Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Sice to asi moc lidí zajímat nebude, ale přijde mi slušné to tady uzavřít, když jsem tento problém nakousl. BUDKOV mě navedl, že Zelenkové pocházejí z Uhlířských Janovic, ale bez žádného ověření. Včera jsem se konečně dostal ke kupní smlouvě na dvůr (Mayerhof) a zámek (ve smlouvě je opravdu zmíněn Schoss). Podstatné ale je, že smlouva byla podepsána v Martinicích a Uhlířských Janovicích. A majetek nekupoval jen Jakub Zelenka, ale i jeho otec stejného jména (a v matrikách Uhlířských Janovic jsem pak narození Jakuba opravdu našel). Otec byl v Uhlířských Janovicích purkmistr a kupec. Cena 8301 zlatých za pozemky (551 měřic, tj. cca 105 ha) a 5000 zlatých za inventář, celkem tedy 13301 zlatých. Bratru lidová cena. Otec musel být tedy hodně úspěšným kupcem a nebo dokázali slušně šmelit a využít dané doby (když byl syn obročím).
Jen tak pro pořádek:
Šopka/Pšovka dodnes existuje.
Po Josefských reformách sídlila v tamním, JMC Josefem II. zrušeném, klášteře augustiniánů hospodářská správa Lobkowiczkého panství, teda jak píšete - té Mnělnické větve.
Baron = Freiherr = Svobodný pán - to jsou ekvivalenty ... a Zelenkové tento titul nevlastnili.
Status svobodného pána nikdy nikde nevyplýval z místa původu.
Rozlišuji to proto, že budova, která má arkády, mi úplně nepřijde jako typické stavení dvora. Ale je to věc pohledu. A jako zbohatlíka jsem to myslel tak, že nešlo o klasického sedláka ze selského rodu. Šlo o bývalého panského úředníka, který si tak na majetek vydělal (zbohatl). I lidé kolem něho byli ze stejné společenské vrstvy - manželka byla dcerou vrchního z panství Mělník, a např. na svatbě jeho dcery byl za svědka dvořenín ze Lhotic Královských (což se mi mimochodem nepodařilo zjistit o jaké místo jde) a Liguriáš Sadil, důchodní z Dolních Kralovic, pozdější známý rakouský a český politik (a zároveň také pozdější statkář z Německé Vyskytné). Toť vše. I tak díky za Vaši pomoc.
Nerozumím, proč stále rozlišujete DVŮR a ZÁMEK.
Jedná se o dvůr, jehož jednou stranou byla patrová budova pro "lepší - panské bydlení".
Jak se lze dočíst Palmové v té době dvory stávajícím nájemcům prodávali - a protože příjmení Zelenka je v okolí časté, tak vůbec nemuselo jít o "zbohatlíka", jak píšete - upřímně řečeno, nevím jak "zbohatlíka" definujete.
1) Jak jsem psal, nejde mi primárně o titul. Podle mě se spíš jednalo o zbohatlíka. Šlo mi o to, že když daný Jakub Zelenka vlastnil nejenom dvůr, ale i zámek, že by teoreticky mohl někdo na něho narazit i jinde. Peněz měl vyděláno asi dost
2) to že manželka je z Mělníka, to mám ověřeno, našel jsem její narození. Jejím otcem byl Josef Kern, vrchní panství. Pátráním jsem zjistil, že F. J. Kern byl vrchním nejenom na panství Mělník, ale i Hořín. Jako vysoký úředník Lobkowiczů se asi potkal s obročím Zelenkou a ten si pak vzal jeho dceru. Jenže v Mělníku se nebrali.

I tak díky za snahu o pomoc.
Já si také myslím, že barona z něj udělala až Wikipedie:
1) v Almanachu české šlechty 19. století je baronů naseto - ale ani jeden Zelenka,
2) v matrikách je uváděn jako Hof-Besitzer - čili majitel dvora, žádný titul,
3) dvůr byl prodán emfyteuticky, tedy stávajícímu nájemci,
4) svědkové na křtech = žádná šlechta = negramotné sousedky,
5) na Indikační skice je mezi "sedláky", také žádný titul,
6) odkud byla manželka bych si netroufl říci, podle matrik z Mělníka, pak z Kolína, poté z Ostrova, spíše to vypadá, že byla z vojenské rodiny, jeden z příbuzných byl oberleutnant.
Díky. Nicméně nehledám žádnou senzaci, ani modrou krev. Jen bych o té osobě rád znal více. Chápu, že šlo o zbohatlíka, ale asi ne jen ledajakého, když si dokázal koupit zámek i s hospodářským dvorem. Jenže tito zbohatlíci pak bývali "rozlítaní". Přišel bůhví odkud, manželku měl z Mělníka, žil v Martinicích u Dolních Kralovic, jeho dcera si vzala brusiče granátu ze Světlé nad Sázavou, který je zároveň uváděn jako měšťan z Pelhřimova, ale jeho otec je z Polních Voděrad a takto bych mohl pokračovat. Člověk tak "lítá" z kraje do kraje a v podstatě předky nachází náhodou :-) Proto by mi celkem pomohla nějaká informace o těchto Zelencích.
(nevím nic, jen mám urputné tušení, že ten baronský titul lze bez obav škrtnout)
Zdravím. Řeším teď nějaké předky v Martinicích u Dolních Kralovic. A narazil jsem na to, že místní zámek a dvůr koupil v roce 1801 svobodný pán Jakub Zelenka, spřízněnec císaře Josefa II. a obročí. Snažil jsem se něco zjistit o Jakubovi Zelenkovi, ale nic se mi nepodařilo nalézt. Neměl byste někdo tip, kde hledat nebo nevíte někdo něco o tomto Zelenkovi? Předem díky