Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Dřív se na tohle až tak nehrálo. Mám spíš zkušenost, že se jména vybírala víc s ohledem na církevní kalendář a církevní souvislosti, než podle jakéhokoli jiného klíče, i když samozřejmě existuje bezpočet výjimek.
GeneralHalsey  
mě nenapadlo že to bude každou generaci Adam. To je jako u dědy, ten byl taky třetí generace křestním František
Ta to se chce vyjadřovat přesně. Prošel jste fyzicky Načeradec? Indexy jsou děravé. Třeba tam bude.
GeneralHalsey  
jo, jenže já hledám svatbu přáve toho Adama co se narodil 1727 a zemřel 1792, pak mám jeho dceru Terezu *1771.
To se tedy nenarodil, to byl nejspíš jeho otec. Přeskočil jste jednu generaci. A do indexu se ještě jednou podívejte, je až po roce 1785. :-)
GeneralHalsey  
To že se narodil v Bukové 1727 Adamovi a Tereze jsem už našel, ale tu svatbu v indexu Načerace vážně nevidím.
Já bych nad tím moc nespekulovala a raději bych pořádně hledala. Chce to vždycky "trochu" úsilí. Váš Adam Novák byl z Bukové, kde se i narodil. Matriky jsou indexované, takže paráda. A ženil se ve vedlejších Vračkovicích, což je farnost Načeradec, také matrika opatřena indexem. HOWGH
Pokud na nějakého Holejšovského narazím, ozvu se :-)
svejk Čechy 
Jo, to mám podobné. Murphyho zákony v genealogii :-) zápisy 1780-1790 jsou fakt na houby. Někdy jsem musel zoufale hledat i sňatky těch dětí, abych se více dočetl tam. Moji svobodničtí předci si většinou jméno drželi, ještě tedy mám rod Dvořáků, kde se střídavě psali "Švec" a natrápil jsem se.

Když jsme u těch svobodníků, přihřeji si trochu polívčičku... Kdybyste někdo náhodou na Podblanicku nebo kdekoliv nalezl sňatek Tomáše Holejšovského a Magdaleny (před 1728), tak budu štěstím bez sebe :) prošel jsem asi všechny farnosti, přečetl všechny Tomáše a nic. Narodil se r. 1688 v Otročicích (o. Benešov). Je to starý rod a všechny jsem tu rozvedl daleko, čili cítím novou svobodnickou linii přes manželku. Měl jsem v ruce i svobodnické knihy a jiné prameny. Věřím tomu, že to farář fakt do matriky nezapsal, to není jinak možné. Motali se všichni na místě a brali z okolních vsí....bohužel už nemám čas bádat.

Ta změna nás taky málem postihla:-) Jinak většinou jsem měl na tohle smůlu. Děti došly dřív, než se zapisující začal zabývat původem matky, ale je to farnost od farnosti. Určitě ale dobrý tip!
svejk Čechy 
No jasně...podívejte, může si najít všechny děti tohoto páru a u jednoho z nich by u matky mohlo být místo původu uvedeno. Možná nikoliv, když jste v té josefínské době. Někdy koukám i na vnuky narozené cca 1830, to byly bohaté zápisy, náhoda je blbec. Nebo odkud byli svědci. To bude Buková u Pravonína? Tam mám hafo svobodnických předků. No, projde si farnosti Pravonín, Načeradec, Lukavec, Čechtice, Louňovice a uvidí. Sám mám svobodníky Nováky (Kuňovice) a kdo by to byl řekl, i oni měnili příjmí v 18. století (Lhotka / Novák), takže bacha na to.
Tak můžete zkusit, jestli třeba nepomůžou další výskyty svobodníků Nováků v této době: https://www.svobodnici.cz/soupisy-svobodniku/rok-1789/jmenny-rejstrik
Roli to hraje v tom, že pokud se neví, odkud pochází nevěsta, může to být taky pěkně daleko.
svejk Čechy 
To, že byl svobodník přeci nehraji roli. Hledejte sňatek v místě, odkud pocházela nevěsta. Případně tam, kde se jim narodilo dítě. Případně v místě původu ženicha. Nebo v okolních farnostech, pro začátek projedete indexy...
GeneralHalsey  
Adam Novák - buková, čáslavský kraj
Svatbu hledejte spíše v širším okruhu, zejména v lokalitách výskytů dalších svobodníků, protože se většinou berou mezi sebou. Pokud je v obci nový, patrně tam svobodný statek koupil a nějaké info o koupi a potenciálně i o původu by mohlo být ve svobodnických knihách. O kterého jmenovitě jde?
GeneralHalsey  
Svobodník
Jaký je nejlepší způsob jak najít místo narození popřípadě svatbu svobodníka? Mám jednoho ze soupisu 1789, ale zatím jsem nenašel ani jeho svatbu ani odkud pocházel.