Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

honyk Východní Čechy 
Hezký přehled, s tím se dá dál pracovat. Navrhuji to však rozdělit do samostatných dokumentů a zkrátit. Zítra zkusím něco nastřelit. Ozvu se přímo.
honyk Východní Čechy 
Té lhůtě 75 let pro úmrtní matriky pro jeden konkrétní případ rozumím: Zemře-li dítě brzy po porodu, jsou v matrice údaje o rodičích, kterým je v té době kolem 25 let. Takže aby bylo vše kryté, je nutné čekat těch 75 let (tj, ne kvůli zemřelému, ale kvůli ochraně rodičů). Ale trochu to koliduje s volným přístupem k záznamům Z po 30 letech. Skartace i volné nahlížení by mělo mít shodné lhůty. Podle naznačené logiky se však obávám, aby rozvíření vod ohledně lhůt nepřineslo sjednocení na těch 75 let.
Antiquus  
Já tím nechci ředit tu záležitost s úmrtními matrikami pod 1949, takže na genealogie.taby je na tohle vlákno, kam už nikdo dlouho nic nenapsal. V každém případě pište radši tam. Nahlížení do matričních knih, které jsou již uloženy v archivech, je pak upraveno v ustanovení § 34 – § 41 zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Já v těch paragrafech nic o lhůtách nevidím. Vím, že v MZA a obecně v archivech, snad krom Opavy a Plzně, je to teď jak spiknutí kokotů: https://www.databazeknih.cz/knihy/kokoti-spiknuti-kokotu-je-vubec-sance-je-zastavit-23270 Napřed ty matriky úmrtí do 1949 a řešit stávající změnu matričního zákona, pak to ostatní !!!
Přečtěte si ten nesmysl pořádně, matriky převezmou do archivu, nahlžení také v archivu podle Matričního zákona!!! Skeny vystaví na webu
až po uplynutí těch jejich nesmyslných termínů. Předpokládám že v MZA budete prohlížet skeny na jejich PC a ne originál matriku jako na úřadě.
Tím ovšem popírají funkci jejich prohlížeče který pokud ho nepředělají tak přestane fungovat.
Jakmile totiž matriky převezmou tak se musí chovat chovat stejně jako Matriční úřady podle Matričního zákona!!!!!!
To co vymyslelo MZA je nesmysl, pořád platí to co je v Matričním a Archivním zákoně.
Každá statní organizace má povinnost se chovat podle platných zákonů a ne podle
toho co si vymyslí. Pořád platí: * 100, oo 75 a + 30 let, tak si nedělejte ostudu!
https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahlizeni-do-matricnich-knih-a-sbirky-listin.aspx
Antiquus  
Je to ode mě sepsáno, byť jazykově nezkontrolováno a nahráno sem: http://leteckaposta.cz/123907732 A ten poslanec, co si dělá rodokmeny, takže by měl vědět, která bije, je Vlastimil Válek. Viz tady: https://www.euro.cz/byznys/okno-do-minulosti-cechy-pohltilo-hledani-vlastnich-korenu-1436280 Já ho neznám, ale můžu zkusit najít i někoho jiného. Začal bych tímhle, ale jinak mám i dost nápadů, co se týkají osobních údajů, ale to je nadlouho a tohle je důležitější. To šílenství po GDPR už přesáhlo míru přijatelný blbosti.