Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Antiquus  
To jsem na poslední chvíli zařídil já na druhý pokus, je to jako návrh. Ještě bude hlasování. Má to podporu klubu KDU-ČSL. Dál nevím. Něco jsme rozeslal sám, něco má poslat asistent předkladatele, tohle:
https://1drv.ms/w/s!Al-IWipxAqEGgQgSVEor13ztnMig
Koukám, že to 75->50 u matrik úmrtí navrhl Čižinský: 301/3, viz http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=301
Antiquus  
Napiště mi na sebe kontakt na mail stary@post.cz. Už to mám sepsané a pošlu to, navíc jsme googlil a našel jednoho poslance, co si dělá rodokmen. Sám tam teď nikoho nemám, ale poptám se.
honyk Východní Čechy 
Mám obavy, že jsme ideální čas na propašování změny do novelizace zákona prošvihli. Podle historie je vidět, že zákon prošel prvním čtením a posouzením ve výborech. S jedním pozměňovacím návrhem míří posvěcený do sněmovny ke druhému čtení. Podle legislativního procesu může během druhého čtení kterýkoliv poslanec dát pozměňovací návrh, ale už vidím, jak se někdo hrne k pultíku a obhajuje to. Ale třeba by se nějaký poslanec s vášní pro rodokmeny našel. Víte o někom?
honyk Východní Čechy 
> Řešení je změna skartační lhůty pro úmrtní matriky na 50 nebo 60 let. To je reálné a dá se to rozumě zdůvodnit. Řeší to půl problému. Naprostý souhlas. Ono by stačilo posunout hranici ze 75 a na 70, to brzy pokryje i ten rok 1949. Ale když už by se s tím hýbalo, tak bych netroškařil. Dáme dohromady důvodovou zprávu? Zásah do zákonu by byl minimální. Jedno číslo.
Ne, může i pravnuk, to už před lety upravili, viz § 8a 6)
Tak centrální evidence existuje a skoro nikdo se do ní nedostane, je to centrální evidence obyvatel, tam mají všechny lidi a úmrtí od 1953.
Rejtříky nikdo dělat nebude, o skenování nepředání rejstříků už jsem četl od jednoho zaměstnance v Zámrsku dávno na začátku digitalizace. Už nežije. To je ale nereálné. Kor když vidím jak dlouho trvá takovým LItoměřicím než jenom zinvenbtarizují roční předávku matrik. Osvícenější matrikářky předávají index do 1949 do archivu předčasně a to pomáhá.
Řešení je změna skartační lhůty pro úmrtní matriky na 50 nebo 60 let. To je reálné a dá se to rozumě zdůvodnit. Řeší to půl problému. Většina hledaných údajů na úřadech jsou úmrtí do 1949 v samostatných matrikách. Další část by řešila změna zákona o evidenci oybvatel a přidání, že může zažádat o výpis úmrtí i pravnuk. Teď může maximálně vnuk.