Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Není to z mé hlavy, ale byl jsem požádán, abych vložil tento text:


Hrachov patřil pod Dublovice, ty mají idex zpracovaný od roku 1733. Tam vše je snadno k nalezení během minut. Problém může být, že mlýnu se říkalo u Lundáků. Příjmení Lundák a Sosnovec se zaměňují. Dále je k dispozici gruntovní kniha, kde je historie mlýna zpracována asi od roku 1700, všichni majitelé Sosnovcovi jsou tam vypsáni (mlýny jsou uvedeny u vesnice Zvírotice). Myslím (teď jsem to neověřoval), že Sosnovec se přiženil na Lundáků mlýn z Křepenic č.1, tady je, myslím, kolébka všech Sosnovců na Sedlčansku. Žijí v okolí i v současné době.

Někdy může pomoci vyhledávat v databázi vodních mlýnů podle mlynáře: http://vodnimlyny.cz/
Alespoň člověk může případně prozkoumat i jiná místa.

Příjmení po mlýně, jak píše Molitor bývá také obvyklé. A krom toho, že člověk hledá farnosti "po vodě", mnohdy velice vzdálené, to chce číst celé matriky, ne jen podle indexů. Mlynáři bývali vázáni smluvně, ve většině se uzavíraly smlouvy na rok. A dost často i po roce putovali dál. Ale mnohdy byli velice oblíbení kmotři či svědkové. Takže pokud pročítáte celé matriční zápisy, narazíte na ně, i když se jim zrovna nikdo nenarodil, či neoženil. Někdy jsou uvedeni jako mlynáři někde jinde a jdou za kmotra v původním místě atd. Ale je to piplačka. :-)
Reakce na | Vlákno  
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Podle počtu žijících Sosnovců (122) se dá očekávat, že příjmení vzniklo na jednom místě někdy v 18. století - třeba podle místa odkud přišel. Napadl mě mlýn Pod Sosní u Lišova, odkud mám Kordiny. Určitě je potřeba prostudovat další prameny - gruntovnice a soupisy poddaných v Hrachově.
Reakce na | Vlákno  
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Mravenčí práce to bude, ale moc daleko se asi nenarodil ... :
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Sosnovec/hustota/
Reakce na | Vlákno  
Podle zápisu v MO se Frant. Sosnovec, mlynář v Hrachově (poblíž Kamýku n/Vltavou) dne 24.11.1799 oženil s Marií Křížkovou znedaleké Bláhovy Lhoty. Bohužel zápis se omezuje jen na tuhle stručnou informaci (svědci jsou z Hrachova). Problém je, jak jistě tušíte, že netuším odkud Frantík přišel. V Hrachově a nejbližším okolí se určitě nenarodil. Prošel jsem matriky všech okolních i vzdálenějších farností, pátrám i po mlýnech, ale bezvýsledně. Nesetkal se někdo s tímto rodem a mohl by mě nasměrovat? Předem děkuji za jakýkoli podnět.