Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

honyk Východní Čechy 
Ok, bude lepší si tam zajet. Je to větší město, těch živých záznamů tam mám víc. Lpění na příbuzenství pro výpisy mi přijde na první pohled absurdní, na druhou stranu to opatření chápu. Matrikáři tak mají v rukou alespoň nějaký regulační nástroj proti svému zahlcení.
Řekl bych, že postupují přesně podle zákona. Ten záznam je přístupný komukoliv, můžete na něj nahlédnout a ofotit si ho, ale na doslovný výpis (i formou fotokopie) má nárok skutečně jen doložený přímý příbuzný.

Podle zákona nepostupují (naštěstí) ti, kdo tu fotokopii pošlou.

honyk Východní Čechy 
Několikrát (jednotky, ne desítky) jsem prosil o informace z živých matrik mailem a díky ochotě matrikářek jsem je získal. Ale třeba teď mám problém se svatbou z roku 1903:
Pokud nám prokážete přímou rodovou příbuznost, můžeme Vám vyhotovit doslovné výpisy (fotokopie matričního zápisu v papírové podobě), správní poplatek za jeden výpis je Kč 20,-. Je ale třeba nám zaslat poštou písemnou žádost, přiložit kopie matričních dokladů k prokázání příbuznosti a přiložit Kč 20,- na správní poplatek.
Podle zákona by ten záznam měl být už přístupný komukoliv. Nezbývá než zdvořile upozornit. Snad je tím nenakrknu. Ale ta písemná žádost, to je fakt úlet.
Já před nějakou dobou hledal úmrtí svého prapradědy. Napsal jsem tedy na matriku dané obce, že mi stačí vědět pouze rok. Obratem jsem dostal odpověď, že ho paní nenašla, ale našla úmrtí jeho manželky a bez problému mi sdělila e-mailem přesné datum. Napsal jsem tedy do vedlejšího města stejný dotaz, že možná zemřel v nemocnici. Obdržel jsem odpověď, že byl v matrice nalezen a skutečně v nemocnici zemřel, ale pokud chci vědět víc, tak musím sepsat oficiální žádost, zaslat jí poštou a zaplatit poplatek. Přijde mi absurdní, že místo aby paní opsala do mailu 4 číslice, tak raději podstupuje takové papírování, kdy i sobě přidělává práci tím, že musí záznam okopírovat, sepsat oficiální odpověď a zaslat jí poštou.