Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Díky, vesměs se shodujeme, akorát já jsem uznal za úmrtí Ondřeje Brtníka zápis úmrtí "Ondřej Brohník" z roku 1734, jako tolerovatelné zkomolení (zde vlevo dole). Váš zápis je ale lepší, byť na rok přesně sedící věk u úmrtí u takto vysokého čísla bych skutečně nečekal. Díky!
Nechal jsem si tohle propátrat před 4 lety od jednoho genealoga a ten na Zárubu narazil taky:

Tak jsem prošel dačické a volfířovské matriky a přece jen se mi podařilo zjistit nějaké další informace. Ondřej Brtník zemřel až v roce 1768 a podle zápisu v matrice mu v té době bylo 92 let (narozen tedy kolem r. 1676, což odpovídá věku v době sňatku 25 let). Jeho manželka Kateřina zemřela již v roce 1730 jako 48letá (vdávala se tedy jako 18ti letá). Hledal jsem následně v rodné matrice narození nějakého Ondřeje jako syna Václava (v zápise o sňatku t r. 1701 je Ondřej uveden jako syn + Václava Brtníka). V 70. letech jsem našel jedinou osobu, která by se na to hodila a to jistého Ondřeje Zárubu, syna Václava Záruby dokonce přímo z Volfířova a jeho manželky Kateřiny. Hledal jsem dále zápisy o narození jeho sourozenců, zde jsem našel pouze bratra Ezechiela (nar. 1673). Našel jsem však také zápis o narození Mariány Brtníčkové, dcery Václava Brtnička z Volfířova a Kateřiny (jako Brtníček se uvádí i Ondřej v zápise o sňatku z r. 1701). Zápis o sňatku Václava Brníka (Brtníčka) a Kateřina ani Václava Záruby a Kateřiny jsem v matrice nenalezl. S největší pravděpodobností k němu došlo před r. 1662, kdy matrika začíná. Zároveň se domnívám, že se jedná o tutéž osobu. Zajímavé také je, že v r. 1691 a 1693 se vdávaly dcery Václava Záruby, jejichž narození však v matrice není. Možné vysvětlení je dvojí, 1) narodily se před r. 1662, 2) zápisy nebyly do matriky poznamenány. Snažil jsem se najít ještě nějaký stoprocentní důkaz, který by potvrdil hypotézu, že Václav Záruba a Václav Brtník (Brtníček) jsou jedna osoba, ale zde jsem bohužel nebyl úspěšný. V matrice není ani zápis o úmrtní Václava, schází zde také zápis a úmrtí jeho první manželky (před r. 1695, pravděpodobně Kateřiny, v r. 1695 se ženil podruhé jako vdovec) a nenašel jsem ani žádný další zápis. Naprosto ideální je, když se najde např. narození Ezechiela syna Václava Záruby a o 20-30 let později jeho sňatek Ezechiela jako syna Václava Brtníka. U tak neobvykleho křestního jména by to byl definitivní důkaz, ale bohužel.

Úmrtí Ondřeje Brtníka.
Státní oblastní archiv Třeboň, oddací a úmrtní matrika ř.k. fary Volfířov, kniha č. 3, 1733-1789, s. 113, snímek č. 113.
29.4.1768 ve Volfířově pohřben
Andreas Birtnik inqvilinus ex pago Wolffirz (katolík, 92 let).

Úmrtí Kateřiny Brtníkové.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní, oddací a úmrtní matrika ř.k. fary Volfířov, kniha č. 1, 1712-1732, s. 80, snímek č. 131.
9.5.1730 ve Volfířově pohřbena
Catharina uxor Andreae Bertnik inq (katolička, 48 let).

Narození Ondřeje Záruby.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní matrika ř.k. fary Dačice, kniha č. 1, 1662-1702, s. 54, snímek č. 29.
Ondřej Zaruba se narodil ve Volfířově a pokřtěn byl 24.11.1675.
Rodiče: Waczslaw Zaruba, Katerzina.
Kmotři: Lukass, Katerzina Beranka.

Narození Mariány Brtníčkové.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní matrika ř.k. fary Dačice, kniha č. 1, 1662-1702, s. 1, snímek č. 2.
Marjana Brtniczek se narodila ve Volfířově a pokřtěna byla 10.12.1662.
Rodiče: Waczlaw Brtniczek, Katerzyna.
Kmotři: Katerzyna Mlynarzka.

Narození Ezechiela Záruby.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní matrika ř.k. fary Dačice, kniha č. 1, 1662-1702, s. 40, snímek č. 22.
Ezechiel Zaruba se narodil ve Volfířově a pokřtěn byl 29.3.1673.
Rodiče: Waczlaw Zaruba, Katerzina.
Kmotři: Ssimon Žiak, Katerzina Beranowa.

Sňatky dcer Václava Záruba z Volfířově
- Dorota, 12.2.1691 (Dačice, kniha č. 10, snímek č. 53)
- Lída, 10.11.1693 (Dačice, kniha č. 10, snímek č. 57)


Poznámka k Brtníkům z Volfířova
Dříve tu byl tento rod zmíněn, tak nadnesu jednu krkolomnější teorii, kterou jsem vyfantazíroval.
Přišlo mi divné, že ač je Václav Brtník neb Brtníček s manželkou Kateřinou znám matrikám už k roku 1662, dále v nich tento pár nefiguruje (což není nečekané), ale také nefiguruje v lánovém rejstříku. To mi vždycky přijde zvláštní a pídím se po tom, jestli třeba není uveden pod jiným příjmením a jestli třeba nelze toto příjmení nějak vyvodit.
Vypsal jsem si všechny Václavy a postupně je vylučoval, až jsem se provylučoval k jistému Václavu Zárubovi, 1/8-láníkovi, který má taktéž manželku Kateřinu, a který se v matrikách nepotkává s Václavem Brtníkem, ale spíš s ním alternuje. A hleďme, Václav Záruba má dokonce potřebného syna Ondřeje, narozeného v roce 1675, což je zhruba odpovídající očekávání vzhledem k Ondřejově sňatku s Kateřinou Matějkovou (věk u jeho úmrtí mi přijde výrazně nadnesený).
Aby toho nebylo málo, úmrtí Václava Brtníka/Záruby odhaduji na zápis z roku 1699, kde je psán jako Václav Sojka z Volfířova. Vdova Sojková byla jeho manželka od roku 1695.

Velmi by mne zajímalo, jestli k tomu nemají nějaké další poznatky genealogové, kteří se tímto rodem zabývali/zabývají. Třeba něco, čím lze tuto teorii potopit :-)