Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Ve starých příspěvcích se zde probíral rod Lucek (Luczek). Nedaří se mi nalézt narození, tím i původ Václava Lucka, nar +/-1705 svobodného mlynáře na Dibřím mlýnu u Hudlic. Nemáte nějakou stopu?
Ano, máte pravdu, moje chyba. Ani nevím, proč jsem z autorky udělala Barboru, asi mi to přišlo zvukomalebnější :-) naštěstí se tím nezměnila kvalita její práce :-)
Je to jen detail, ale autorka se jmenuje Jaroslava Škudrnová.
Kde začít. Hradešické matriky projděte zevrubněji, Luckové jsou tam bezpečně už kolem 1670, třeba i dřív. Určitě projděte i kmotry, to dost pomůže. Papírenský mlýn jinak také Rosenaurův (dnes kemp) a Podmezský mlýn jsou ale mlýny městské. Takže smlouvy k nim naleznete ve fondu Archiv města Horažďovic v SOKa Klatovy. Určitě tam smlouvy budou, už proto, že z nich čerpala do své vynikající bakalářské práce Barbora Škudrnová. Vřele doporučuju. https://otik.uk.zcu.cz/handle/11025/5473
Příjmení po střeše je v této části Jihozápadních Čech docela velký problém. Takže opatrně.
Vopaleckého coby mlynáře slyším myslím poprvé. Byl to starý ovčácký rod nejen původně na ovčíně v Pačejově později usazený myslím že v Břežanech.

Takže vzhůru do Klatov. :-)
Pokud máte konkrétnější dotazy, tak do vzkazníku.
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Trošku jste mě zaskočila s tím příjmím po střeše - v roce 1810 bych to už nečekal. Ale teď mám před sebou zápis o odstoupení z roku 1810, který se týká horažďovického papiermuhle, kdy se v textu vyskytuje Jan Vopalečský a Josef Rosenauer, ale podepsaný je Jan Lucek a Josef Rosenauer... Přitom v matrikách je jako otec Jana Lucka zapsán Matěj Lucek, mlynář podmezský a Anna Hostková - a to sedí, mám jejich svatbu i narození. Jinak nejstaršího Lucka mám z Černíče ~1690.
Hledala bych je v dominikální knize, která je pro VS Horažďovice vedena cca od roku 1800, nebo v knihách smluv. Vnitřek jsem ještě neviděla. Každopádně Luckové (též Luzkové) se pohybovali nejen na panství Horažďovice ale i vedlejších Nalžovech. Mlynáře Luzka monitoruju na černeckém mlýně (ves Černíč, panství Nalžovy, fara Hradešice) od 70. let 17. století. V druhé půlce 18. stol. plodil děti Tomáš s Magdalenou Potužákovou. Takže bych zkusila matriky tam. Pozor na příjmení po střeše, gruntovnice do cca 80. let 18. století shořely.
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
eva48: přesně tak, zajímá mě rod Lucků, nemohu najít narození mlynáře Matěje Lucka, který na mlýně hospodařil od roku 1810 a zemřel tam roku 1860.
eva48 hronovsko pardubicko 
Myslíte Chaloupkův mlýn č.p. 13 ve Svéradicích?
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Mlýny na panství Horažďovice
Prátelé prosím vás, kde hledat zápisy o mlýnech? V gruntovnicích uvedeny nejsou. Jedná se mi např. o mlýn ve vsi Svíratice na panství Horažďovice okolo 1800.