Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Takže sestavit rozrod rodiny s příšerně častým jménem(např. Novák), která migrovala po různých velkých matrikách (např. ve starý Praze) je nemožný?
Hajny: Jo, já se k rozrodu jen tak nepohrnu. :-) Jen mě to zajímalo. Hlavně jsem chtěl zjistit něco o dědečkových příbuzných (sourozencích, bratrancích či strýcých) s kterými se udajně jednou pohádal a zbytek života už se s nima nebavil. Ale bojím se, že ještě budou v živých matrikách a bude to problém
Hajny_Mikovec rozpačitý 
Jimb021
Pokud skutečně začínáte, doporučuju pro začátek něco lehčího, než je rozrod, zkuste si nejdřív sestavit jen jeden svůj kmen, klasicky třeba podle nositele Vašeho příjmení a dostat se až kam to půjde, souběžně si samozřejmě můžete dělat poznámky, pokud narazíte na "podezřelé" osoby, ale dělat opravdu poctivě rozrod znamená v podstatě kompletně projíždět (pominu-li ostatní prameny, což se samozřejmě pominout nedá) záznamy ve všech matrikách panství a udělat si přehled rodů celého panství, zároveň je srovnávat se zápisy v pozemkových knihách, protože se vám různí příbuzní v 17. a 18. století budou skrývat za různá jiná příjmení (teprve od konce 18. století byla zakotvena povinnost nosit stále stejné příjmení, takže rozhodně nestačí proletět index, vypsat si všechny Vomáčky a šup na druhou slečnu...), pak existujou chyby v záznamech, které se odhalí jen kontextem záznamů a jiných pramenů atd. Od 19. století je zase problém, že se příbuzní rozlítávali často i mimo panství, takže je potřeba rozšířit rádius alespoň matrik oddaných a taky se věnovat alespoň indexům bližších velkých měst, kam odcházeli za prací schudlí členové rodu bez pozemku. No a ve 20. století je zase problém, že Vás bez úsměvu a krabičky pravých bel¨gických pralinek nepustí do matriky vůbec, takže tady bych možná začal a navštívil starší členy rodiny, přednostně ty po třech infarktech a vypáčil z nich, co se dá a ne jen jména, ale i historky, jsou často přibarvené, ale z písmenek a čísliček se pak stává opravdová copatá Madlenka krev mlíko, co u ní roztál i sousedův kříženec... No, nakonec zjistíte, že místo rozrodu se zabýváte místopisem a ono je to často je v podstatě totéž. Jo, dobré je navštivit místní knihovnu a zjistit, jestli už nějaký kus práce neodvedl někdo za vás. No, ale stejně, důvěřij, ale prověřuj. Příjemnou zábavu :))