Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

vladob genealogia, mapy, pohladnice 
na tento účel používam Zoner Photo Studio. Ide stiahnuť staršie verzie pre XP zdarma, ale nemám overené.
monoptalmos Praha, Vysočina 
Děkuji za odpověď. Já mám starý PC, chodí ještě na XP a jediný program co mě na něm ještě chodí je FhotoFiltre, ale na to co přebuji nestačí. Potřebuji vymazal loga na fotografiích. Obávám se, že složitější program na úpravu fotek asi neutáhne. Já počítač vlastně používám na maily a psaní na Wordu. Počítače mě vlstně minuly. Hezký den.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Čo sa stalo,
že zmizla tá otravná reklama naspodu stránky??? Nie, že by bola nezničiteťná, ale blokátory reklamy majú aj iné bočné efekty ...
 
SANOV Střední Čechy 
Já retušuji staré fotografie v grafickém programu FotoDraw 2000, je to starší program, ale já na něj nedám dopustit. Tu úpravu dělám ručně, je to pracné, ale výsledek je víc než uspokojující. Před časem byl na netu přístupný program na barevné retušování fotografií, ale pak nějak zmizel.
úprava fotografie
Dobrý den. Nemá prosím někdo program na úpravu fotografí. Má zastaralý počítač. Potřebuji odstranit písmena. Děkuji.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
děkuji vám mnohokrát
když to na Matricule zadáte do hledání podle místa, tak vám vypadne farnost Trautmannsdorf... tak asi tam.
monoptalmos Praha, Vysočina 
Rakouské matriky - Štýrsko
Dobrý den. Netuší prosím někdo, kde hledat zápis o úmrtí rok 1872 ve Štýrském Gleichenbergu - https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/, Děkuji. Martin
 
Konkrétní zkušenosti mám jen s Apolinářem.

Z NA mi kdysi obecně napsali:

Co se týče vztahu poručníků a matky, je možné jak příbuzenské spojení, to se třeba někdy prarodiče ujali miminka za podpory nalezince a nebo nějaká teta apod. Poručníky dělali jinak většinou lidi za peníze a jsou vedeni zvlášť v knihách, proto dostávali miminka tak brzo po porodu. Ty nejmenší děti byly dávány k ženám, které je mohly kojit, starší pak přešly k jiným - a nebo si je ti první nechali, nebyla pevná pravidla. Ale dá se říct, že to byli takoví externí zaměstnanci porodnice, museli se přihlásit a byli kontrolováni, jak pečují (ale asi moc ne, sleduje-li se úmrtnost nalezenců).

A konkrétně k mému předkovi:

V základní knize nalezince: Köhler Franz, narozen a pokřtěn u Apolináře, muž, příchod 21. 12. - a 21. 12. byl hned předán poručníkům: Johann a Barbara Burian, Velké Babice 10, kouřimský kraj, a poslední poznámka: dne 14. 12. 1843 dosáhl normálního věku.
Pokud se dítě dožilo tohoto věku, končila péče nalezince o ně. Bohužel tu není uvedeno, co se s ním dělo dál. Většinou byly tři možnosti: 1. zůstal u poručníků, 2. byl předán matce 3. byl předán domovské obci po matce. Zde však bohužel není žádné vodítko.

Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Zajímavé, ale dá se nějak zjistit, kdo takové dítě "adoptoval"?
Z Vídně se dávalo do Čech a asi i Moravy spousta dětí k pěstounům. Je to často vidět v úmrtních matrikách, v některých vsích je každé druhé úmrtí dítě narozené ve Vídni. Otec mého známého se takhle dostal z Vídně na Pelhřimovsko. A děti svobodných matek narozené v Praze u Apolináře si také často brali pěstouni ze středních Čech.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Tam taky byl, ale neměla jsem den narození a i v něm bylo lepší použít index, protože bych se tam proklikávala několika stranama s daným dnem ;)
Druhá narozená byla jinde, normálně v rodině truhlářů, co tam asi byli za prací.

(já mám pak jednu linii, kde děti rodili sice s tím samým, ale před svatbou, což v tom trochu dělá chaos, ale vysloveně neznámého otce jsem zatím neměla)
Někdy je člověk rád, že má "nudný" chalupníky a sedláky co trčí staletí v okruhu 10km a děti rodí způsobně po svatbě :)
Jinak když je místo Vídeň, začínám u Alservorstadtkrankenhaus, tam je většina právě těch svobodných matek, ale někdy i celá dvojice.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Mno, tak jsem si po návštěvě u tchánů přivezla další projekt ;)
Naštěstí měl pár přesných dat a míst, takže se to dalo napojit na online matriční údaje. Je to úplně jiná lokalita, ale už se mi podařilo nakonec vypátrat i dva prapra narozené ve Vídni (jen tak, místo narození: Vídeň, to chcete) a naštěstí se mi podařilo předtím najít jejich svatbu s detailními vídeňskými adresami.
Inu ale ukázalo se, že jeden z nich byl (patrně) odloženec ve vídenském špitálu, kam svobodné ženy často chodili rodit a o jeho matce je jen jméno, přijmení a jako kmotra možná nějaká sestra nebo jiná příbuzná.
Pořád přemýšlím, jestli ho rodina jeho ženy adoptovala, nebo jak se dostal do Čech poté. Podle všeho byla dotyčná Rakušanka.

Poté jeden byl za války v Anglii a pořídil si tam ženu a dítě, ale odešel a dožil v Čechách s jinou ženou. Angličtí příbuzní mají rodokmen, tak se dalo odtušit, že je tam další generace.

A další linie končí opět svobodnou matkou, a to pro změnu někde v Praze, to bude taky legrace jak s matrikami, tak genetickými testy asi ;)
(a muž mě zabije ;)
 
GreyWolf H. Cerekev, Křižanov, Mohelno 
Trojčata
Jsem tu zřídka, ale vím, že někdo sbírá. Zdá se, že to první dítko se narodilo před půlnocí, a ty další 2 po půlnoci: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/2073?image=216000010-000253-003379-000000-014475-000000-00-B06862-00640.jp2
 
GeneralHalsey  
Co se týká digitalizace v knihovnách tak alespoň Jihočeská vědecká toho má docela dost. https://kramerius.cbvk.cz/search/
No vidíte, nakonec jste mě donutil přečíst si i tu Zprávu o činnosti SOA Praha za rok 2021. O bezpečnostní digitalizaci se tam píše pouze v souvislosti s těmi sčítacími operáty, digitalizace ostatních archiválií je zcela normální, systémová a plánovaná. K tomu "hojnému zásobení archivů" jen statistika toho zavalení: SOkA Kolín 38 úředních rešerší za celý rok, SOkA Kladno, odkud se digitalizovalo více než 20.000 snímků sčítacích operátů bývalého OÚ Slaný a tím se několik měsíců zablokovalo digitalizování něčeho jiného, 24 úředních rešerší za celý rok! (A to jsou rešerše ze všech fondů daného archivu, takže na to sčítání, nota bene 1869 a 1880, bude připadat nepodstatný zlomek, neboť předpokládám, že z větší části se rešerše budou týkat fondů ONV a podobných "nejnovějších" s četností klesající od 80. let 20. stol. zpět. Ale možná o tom nevím nic a jen si jedu svou.

(Alespoň to přečtení má přínos v tom, že je psáno, že byly digitalizovány mně známé farní kroniky po roce 1836, aspoň počet snímků tomu nasvědčuje, které jsem před pár lety s velkým úsilím honil a nakonec dohonil na farním úřadě... To by byl velký přínos k jejich řekněme badatelské záchraně, protože mi není známo, že by se originály dostaly do fondů far.)
(Nechci se tu dohadovat, když vy víte všechno, ale přece jen rozdíl mezi sítí archivů zřízených ze zákona jako organizačních složek státu a rozpočtovaných z rozpočtu MV a mezi regionálními muzei, u kterých jsou z valné většiny zřizovateli obce a občas kraje, s propastnými rozdíly v jejich financování, v evidenci inventáře a jeho zabezpečení, bez reálné pravomoci MK do jejich fungování efektivně zasahovat, by jste mohl brát v potaz. Ve stejném koši se nachází i městské a obecní knihovny, které taky občas ukrývají regionální poklad. /Tam snad prostřednictvím Státních vědeckých (krajských) knihoven nějaká digitalizace reg. tisku i probíhá, ale žádný výstup jsem z toho dodnes neviděl./)
Zde, inventární seznam s linky zatím stále v PDF "Inventární seznam Sbírky matrik Východočeského kraje 1587 – 1949"