Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Chtěl jsem se skromně zeptat, zdali by někdo nevěděl o vyfocených inventářích k fondům NA: Ministerstvo vnitra - Stará manipulace. Mohlo by to být cca 5-8 knih. Nebyly na starém webu NA a nejspíš nejsou ani na novém. Potenciálně děkuju.
 
jkjkjk ?? !! 
První je k dispozici tu (po přihlášení s akademickým/knihovním ID).
spic už jen wtf 
Jinak tedy o ty články bych měl také zájem.
spic už jen wtf 
Vidím ta jména na indikačních skicách, např. Kortus Thomas /vulgo Honza/
https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=PRA632018370
Něco jsem v té oblasti dělal, třeba se to propojí.
Stachy
DD, pátráním jsem se dostal ke Královákům - Stachy. Nemáte náhodou někdo zdigitalizované články "Jména po chalupě na Stašsku k r. 1837" a "Úplný přehled jmen majitelů chalup k r. 1837" od Jiřího Stacha ?
 
No tak ještě není VS Poděbrady, který snad přijde na řadu po tom slánském sčítání, a je tam ještě Zbiroh - a to už tu máme téměř polovinu roku. Odečtu-li dva měsíce prázdnin...
Pokud já mám info, tak věci ze SOkA se k digitalizaci vozí do SOA, takže pokud se digitalizuje sčítání, nemůžou se digitalizovat velkostatky nebo matriky.
GeneralHalsey  
Co bylo plánováno v to plánu mají hotovo, matriky všechny a velkostatky taky. Ale je pravda, že nějaký nový plán by se hodil. Alespoň, že matriky postupně pomalu dělají. Je možné, že sčítání, která jsou v SOkA dělá někdo jiný než velkostatky.
SOA Praha má poslední zveřejněný plán digitalizace 2021? Nějak se mi zdálo, že 2022. To, co bylo rozplánováno do 2021 se ještě stále nedokončilo. Já bych tedy upřímně pokračoval ve velkostatcích než ve sčítáních lidu, což je, jak vidno na tom slánském okrese, nekonečné. Navíc dle mého úzce profilové, relativně snadno dosažitelné a lehce studovatelné. Nevím tedy, jaké ročníky se dochovaly pro jednotlivé bývalé okresní úřady, ale při předpokladu průměru tří dochovaných ročníků sčítání to je výhled na příštích 15 let. Při předpokládaném převzetí stovek matrik za 3 roky (oddaní, zemřelí do 1949) by jsme se těch gruntovnic z velkostatků taky nemuseli za našich životů dočkat.
 
Vaše radost je moje radost.
 
Díky moc. Objednáno, přišlo, o víkendu již pomohlo.
Díky +1
Omlouvám se, že sem lezu, ale ve starších příspěvcích jsou již nefunkční odkazy na RR. Dovolím si poskytnout aktuální url na stránky Rodopisné revue (musela se stěhovat). Vycházela ještě on-line do 2016. Nyní je web pravidelně aktualizován a má certifikát Archivováno v Národní knihovně.
Momentálně je tam info o nové knížce za neuvěřitelných 135 Kč: Genealogické slovníky, která obsahuje asi 5600 hesel.
Rodopisná revue on-line
 
V tomto případě bych nicméně předpokládal, že opatrovník nebyl jmenován z důvodu jeho předchozí nesvéprávnosti, ale proto, že právně nezemřel (protože neexistuje úmrtní list) a pro zastupování před soudem, ke kterému se nemůže ze zjevných příčin dostavit, mu byl jmenován opatrovník ze zákona. Úřední šiml... (Tento institut - zastupování osob s neznámým pobytem před soudem - se používá více, než by člověk řekl, např. při pozemkových úpravách a jiných řízeních souvisejících s údaji v katastru, se pro osoby s neznámým pobytem používá opatrovnictví naprosto běžně.)
Nebo se nepsalo datum žádné - "před několika týdny":

Ten člověk je v insolvenčním rejstříku, poněkud smutný, i když ne tak ojedinělý osud; takže to martyrium hledání dne úmrtí souvisí s tím, že insolvenční správec nemůže uzavřít řízení, protože matrika v místě úmrtí nemá a není schopna vydat úmrtní list. Po nálezu těla se zřejmě někde stala chyba a někdo "zapomněl" ten úmrtní list vydat... Tak jako vždy u nás ale počítám, že se nikdo k ničemu nepřizná.
 
a nejen příčina smrti, ono už se neřeší ani místo, zapisuje se jen obec, ani osada ne a třeba člověk narozený v Dlouhé Louce 1950 je zapsaný dneska v matrice jako narozený v Lužanech, i když Dlouhá Louka tehdy byla samostatná obec se svojí matrikou, pak byla dějme tomu částí obcc X, pak Y, pak samostatná a pak zase součást X. V budoucnu bude třeba jednou zase samostatná. Takže člověk narozený ve vsi X bude úředně zapisovaný v různých dobách jednou jako narozený v obci X, pak Y, pak Z a pak zase X.
V době, kdy se do matrik nepíše ani příčina smrti či to, co dříve, což je podle mě mimořádně pitomý, mi tahle precizace přijde jako precizace na dost blbým místě, když nejde o nepřirozené úmrtí, kde přesný čas hraje roli. To můžem zachvíli řešit ještě zemřel v 23:55 nebo 0:05 a takových případů přes půlnoc jsou za rok tisíce a logicky pak mají jiný datum smrti proti skutečnosti, nehledě že čas smrti není na sekundu a vadí to někomu? Nebo nedej bože úmrtí v den, kdy se mění čas.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ale asi ne v roce 2022, ne? :D
Tohle není nic nového. Takových lidí je, co zemřou někde v lese nebo bydlí sami bylo vždycky dost a prostě se psalo datum nalezení bez nějakého zvláštního zkoumání a pitvání, pokud tam šlo jen o pár dnů a nemuselo se nic vyšetřovat. Zvlášť u zemřelých osamotě doma to byla vždy častá věc.