Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Vaše radost je moje radost.
 
Díky moc. Objednáno, přišlo, o víkendu již pomohlo.
Díky +1
Omlouvám se, že sem lezu, ale ve starších příspěvcích jsou již nefunkční odkazy na RR. Dovolím si poskytnout aktuální url na stránky Rodopisné revue (musela se stěhovat). Vycházela ještě on-line do 2016. Nyní je web pravidelně aktualizován a má certifikát Archivováno v Národní knihovně.
Momentálně je tam info o nové knížce za neuvěřitelných 135 Kč: Genealogické slovníky, která obsahuje asi 5600 hesel.
Rodopisná revue on-line
 
V tomto případě bych nicméně předpokládal, že opatrovník nebyl jmenován z důvodu jeho předchozí nesvéprávnosti, ale proto, že právně nezemřel (protože neexistuje úmrtní list) a pro zastupování před soudem, ke kterému se nemůže ze zjevných příčin dostavit, mu byl jmenován opatrovník ze zákona. Úřední šiml... (Tento institut - zastupování osob s neznámým pobytem před soudem - se používá více, než by člověk řekl, např. při pozemkových úpravách a jiných řízeních souvisejících s údaji v katastru, se pro osoby s neznámým pobytem používá opatrovnictví naprosto běžně.)
Nebo se nepsalo datum žádné - "před několika týdny":

Ten člověk je v insolvenčním rejstříku, poněkud smutný, i když ne tak ojedinělý osud; takže to martyrium hledání dne úmrtí souvisí s tím, že insolvenční správec nemůže uzavřít řízení, protože matrika v místě úmrtí nemá a není schopna vydat úmrtní list. Po nálezu těla se zřejmě někde stala chyba a někdo "zapomněl" ten úmrtní list vydat... Tak jako vždy u nás ale počítám, že se nikdo k ničemu nepřizná.
 
a nejen příčina smrti, ono už se neřeší ani místo, zapisuje se jen obec, ani osada ne a třeba člověk narozený v Dlouhé Louce 1950 je zapsaný dneska v matrice jako narozený v Lužanech, i když Dlouhá Louka tehdy byla samostatná obec se svojí matrikou, pak byla dějme tomu částí obcc X, pak Y, pak samostatná a pak zase součást X. V budoucnu bude třeba jednou zase samostatná. Takže člověk narozený ve vsi X bude úředně zapisovaný v různých dobách jednou jako narozený v obci X, pak Y, pak Z a pak zase X.
V době, kdy se do matrik nepíše ani příčina smrti či to, co dříve, což je podle mě mimořádně pitomý, mi tahle precizace přijde jako precizace na dost blbým místě, když nejde o nepřirozené úmrtí, kde přesný čas hraje roli. To můžem zachvíli řešit ještě zemřel v 23:55 nebo 0:05 a takových případů přes půlnoc jsou za rok tisíce a logicky pak mají jiný datum smrti proti skutečnosti, nehledě že čas smrti není na sekundu a vadí to někomu? Nebo nedej bože úmrtí v den, kdy se mění čas.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ale asi ne v roce 2022, ne? :D
Tohle není nic nového. Takových lidí je, co zemřou někde v lese nebo bydlí sami bylo vždycky dost a prostě se psalo datum nalezení bez nějakého zvláštního zkoumání a pitvání, pokud tam šlo jen o pár dnů a nemuselo se nic vyšetřovat. Zvlášť u zemřelých osamotě doma to byla vždy častá věc.
Přesně tak. Používám ho na PC i na mobilu. V dnešní době nutnost.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Nemusí to tak být, záleží na okolnostech. Něco jsou biochemické procesy, ale ty jsou spíš v řádu hodin, ty rozkladné nastupují asi tak po dni, a jsou tam nějaké časové rozmezí, které asi odhadnutelné jsou. Různé na začátku, různé později. Taky záleží v jaké byl teplotě, jestli byl ve vodě, nebo přírodě atd. v tom pokaždé
Nicméně v tomto případě myslím, že je to spíš věc formality, protože po třech dnech se třeba nedá určit úmrtí s přesností na konkrétní datum, a protože jde blbě napsat do matriky úmrtí 11.-12. tak se snaží zjistit, jestli třeba nějaký den se jim ještě neozval nebo tak, aby to nemuseli odhadovat a pak s tím nebylo formální mrzení.

Si vybavuju, jak se mě jednou kamarád soudní patolog ptal, jestli se nevyznám v broucích, že oni když někdy mají takovou v přírodě hodně prolezlou mrtvolu, třeba několik týdnů, tak že by podle stádií larev nebo obecně znalosti hmyzu se dalo líp odhadnout stáří. Oni ví, že je to několik týdnů, ale i tak by chtěli přesné datum ideálně, protože pak se líp hledá pachatel/příčina. U úmrtí kde se cizí zavinění nepředpokládá, to asi bude jen otázkou těch formalit, IMHO, takže to klidně můžou vydat jako veřejnou informaci, protože nepočítají že by tam byl pachatel, jinak by to nemohli udělat.
To je opravdu zvláštní ... zemřel nesvéprávný "padesátník", asi bez příbuzných (pokud to není ten opatrovník) ... a soud po 9 měsících chce určit dobu smrti. Tu měl přece "na místě" stanovit koroner, či lékař vypisující úmrtní list ... navíc musela proběhnout pitva. Pokud jsou tam nesrovnalosti, měla by věc řešit PČR ...??
Osobně používám https://ublockorigin.com/ a o reklamě na Okounu nevím.
Chce to AdBlock nebo NoScript nebo podobný doplněk na blokování reklamy.
To je vážně síla, objednávání na hodinu apod. Asi platí řčení: "Archivář je žába, jež na prameni sedá, sama z něj nepije a jiným píti nedá." Nebo jako ten Cimrman s hospodou, kam mu bohužel chodili lidi. Já už jsem na tyhle strasti celkem zapomněl, ale vybavilo by se mi také ledacos. Držte se a bojujte! A Okoun už mi taky leze na nervy s těmi reklamami, po enormním úsilí se mi podařilo zareagovat.
https://www.mukolin.cz/prilohy/UredniDeska/13292/67prvopis_0_nc_1002_2022_04_14_14_16_23_z.r.s._041_usn._o_vyhlasce_data_smrti_rr_dokument.pdf

A tady něco pro zamyšlení či pobavení z trochu jiného soudku. Žil jsem v domnění, že zjistit datum smrti u třídenní mrtvoly je v dnešní době otázkou vědeckého poznání. Nebo mi něco uniká a tělo zmizelo?
 
Máte moji tichou podporu, zcela vám rozumím, podobné bizarnosti jsem tu už taky popisoval.