Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

spic už jen wtf 
Zkuste to nabídnout TV jako reportáž na okurkovou sezonu. Třeba by se někdo chytil za nos. Nebo jako téma nějakému uskupení, které lobbuje za lepší zákony, třeba Rekonstrukce státu.
Jak moc dopředu? Tak do SOA Praha nebo AHMP taky pošlu žádanku dopředu, ale to neznamná že vím, který den přesně přijedu. Taky jak to má sakra vědět? Si ještě zablbnou. V SOA Plzeň se ptají i na přesný čas, to už si dělají srandu tuplem. Se vrátíme do systému Zámrsk vzor 2000, zasekáno objednáváním a ve výsledku badatelna prázdná a všichni badatelé nasraní. Vsadím se, že stejně půlka objednaných stejně nepřijde a je tam prázdno. NA Chodovec i Dejvice navíc mají badatelských spoustu a nikdy tam žádný přeplnění nehrozilo, takže jen neochota vrátit normální provoz a vymyslet badatelům překážky.
Svobodnik_Jirik Mělnicko,Sedlčansko, Haná 
V Dejvicích jsem byl nedávno, stále platilo objednávání termínu předem. Roušky jsou dobrovolné.
Antiquus  
provoz archivů
a) nebyl jste někdo v poslední době v Nárondího archivu na Chodovci či Dejvicích. SOA Praha i AHMP fungují normálně, NA má stále vyvěšenou tuhle halucinaci z února, kde jsou evidentně naprosté nesmysly typu FFP2 a nic novějšího nevyvěsili.
https://www.nacr.cz/badatelna/oznameni-badatelum-3

b) Ještě větší halucinace je MZA Brno, kde dokonce přidělují termíny a pro badatele mimo jižní Moravu je to pohřbený archiv, natož aby tam takový badatel chodil několik dnů po sobě s ubytováním jako dříve.
https://www.mza.cz/blog/2022/03/14/provoz-badatelen-moravskeho-zemskeho-archivu-v-brne-od-14-brezna-2022/

c) obecně archivy zneužívají covidu k vymýšlení dalších překážek pro badatele a některé to chtějí i trvale jako SOA Plzeň, příp. jako SAO Zámrsk jako zrušil badatelské úterý, takže opět další komplikace pro vzdálenější badatele, kteří tam jezdili na víc dnů v kuse a měli pak za 3 dny 3x 6 signatur. Na limitů výpůjček ale trvají vesele dál, i když badatelna je úúúúplně prázdná. Takže si tam víc než 12 kusů za celý týden nepůjčíte.

d) nejde mi sem napsat příspěvek na Firefoxu, musel jsem na Operu. Možná důvod většího skomírání tohohle fora.
 
Podle mne - nejstarší Saydl - Adam - byl v druhé polovině 17. století mlynářem v Broumech a jeho potomci byli skláři v tamních hutích rodu Schürerů, poté Riegrů v Broumech a okolí = Těškov, Sklená huť. U obou těchto rodů bylo jméno Šalamoun běžné, takže jméno glosmistrů přebírali i jejich kmotřenci. Loukovská huť byla založena 1726, tudíž by stěhovaví skláři mohli z Křivoklátska přijít. Pro potvrzení Vaší hypotézy byste měla hledat v tamních matrikách. Problém je, že tyto hutě "migrovaly" na hranicích několika farností - Zbečno, Žebrák, Radnice, Drahoňův Újezd ... ale i Slabce či Panoší Újezd. Saidlům se tu kdysi věnoval nick radamec, což asi víte, dle toho tovaryše Šalamouna.
kostej007  
Máte pravdu! Nevímproč jsem bral to "bez" jako zkratku pro Bezirk. Díky moc!
To se týká vystoupení z církve (katolické). Někdy je tam v poznámce "bez" (zůstávají bez vyznání), někdy je tam "Čsl" (přestup k církvi československé).
kostej007  
Potřeboval bych radu - víte někdo, co se u Apolináře zapisovalo úplně vpravo na stránce - až za poznámkami? viz např. hned první řádek na této stránce ("bez Kr. Vinohrady" atd..): http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=1B8BCE9291B645C99738C48CA4EDCF86&scan=163#scan163

Stejný typ poznámky lze najít na každé druhé stránce, jestli dobře chápu je tam nejprve napsaný okres, pak datum, pak číslo jednací, pak farnost, pak další datum. Přičemž ta data jsou zhruba 15 let po narození...
 
Solomon a Šalamoun je jedno a to stejné jméno.
Barvíři Ciglerové
Pátrám po původu barvířského rodu Ciglerů. Podle nejstarších záznamů, které se mi podařilo dohledat, zakoupil barvíř Karel Cigler ve Světlé nad Sázavou kolem roku 1726 pozemek pro stavbu domu. Marně pátrám po tom, odkud do Světlé nad Sázavou přišel/pocházel. Při hledání v okolí, se objevil koncem 18. století barvíř Antonín Cigler, v Červené Řečici. Narodil se v roce 1756 v Nových Hradech u Litomyšle tamnímu barvíři Josefu Ciglerovi. Bohužel také netuším, odkud přišel/pocházel.
 
Seidlové v matrikách SOA Zámrsk
Také pátrám po předcích.
Našla jsem v matrikách SOA Zámrsk několik záznamů.
Samuel Saydl zemřel v roce 1750 v Loukovské huti ve věku kolem 50 let.
Měl 2 syna Karla, který se v roce 1754 oženil v Loukově s Annou Suchomelovou, Petra, který se oženil 1758 s Magdalenou Svobodovou a dceru a dceru Annu, která se prodala v roce 1751 za Václava Kopřivu.
V roce 1745 se provdala Dorota, dcera po zemřelém Salomonovi Saydlovi za Karla Ciglera v kostele Lipnici nad Sázavou.
Chci zjistit, v jakém vztahu je Solomoun Saydl se Šlamounem Saydlem, který byl v roce 1698 sklářským tovaryšem v huti Broumy.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
Omlouvám se, že jsem neuvedl jméno zemřelého, ano jedná se o ak.mal. Zdeňka Tůmu. Proč jsem chtěl vědět, kde se nalézá matrika zemřelých? Abych do ní nahlédl (neboť je již volná) a zjistil zda zápis neobsahje zmínku o místě pohřbení. Mezi tím jsem to zjistil dotazem na zprávu pražských hřbitovů. Stránku na Wikipedii znám, neboť jsem jejím autorem (Martin wolf), občas píši o téměř zapomenutých malířích. Přesto děkuji za vaší reakci. mono (Martin wolf)
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
ONOMASTICA-COPERNICUS DATABASE
Zdravím, mám trochu zvláštny dotaz. Existuje štúdia okolo onomastiky a toponomastiky pre východoeurópsku oblasť, včítane CZ, SK, PL. Sú tu evidované milióny záznamov rôzneho druhu, najmä mená. Za CZ to spracoval Pavel Kolář - Filozoficko-přírodovědecká fakulta univerzita Opava Project reference LRE61004, "ONOMASTICA: multi-language pronunciation dictionary of proper names" Vyšlo to na CD Ludovik J., Pall.P.: ONOMASTICA-COPERNICUS DATABASE, Multi Language Pronunciation Dictionary of Proper Names and Place Names, ELRA Paris – CD ROM 1998 p. Kolář by mal disponovať týmto CD. Ak sa niekto z vás dokáže skontaktovať na dostup k tomuto CD, budem veľmi rád, aj keby som mohol dostať len výcuc okolo pár mien. Určite by to ocenilo viacero z vás. ------------------------ Presnejšie ide o to, že táto vedecká práca bola financovaná z peňazí európskych daňových poplatníkov, teda aj z vašich, čo to čítate, ale vydavateľ CD zaň pýta 800€. Nehoráznosť!
 
zemřelá osoba spáchala sebevraždu
... to jsou tajnosti - jeden by si myslel, že když hledáte pomoc, poskytnete potřebné informace ... nechápu.
Po pravdě řečeno, ani nechápu, jaké "nové" informace od záznamu o úmrtí očekáváte. Tato sebevražda byla bulvárem opakovaně propírána - novomanžel zjevně neunesl nevěry své manželky - filmové super-star, není vůbec problém zjistit, jak se jmenoval, v jaké farnosti byl pokřtěn - záznam o jeho křtu máte dokonce na webu, takže tam bych hledal i záznam o úmrtí. Současně zjistíte, že dané matrika ještě není přístupná.
Pro ostatní: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_T%C5%AFma_(mal%C3%AD%C5%99)
 
tomasokoun  
Já pátrám po osudech rodičů prababičky, tady na odkazu https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=vll&datum=19150917&seite=9 ** 16. odspodu vlevo by mohl být její otec Josef, pro upřesnění bych uvítal, kdyby na tu digitální badatelnu dali digitalizované všechny kmenové listy co mají v archivu. Pak bych to mohl otvrdit nebo vyloučit. Matrika Z LstIR 12 se prý nedochovala
monoptalmos Praha, Vysočina 
kde hledat matriku zemřelých (viz. níž
Dobrý den. Kde hledat matriku zamřelých k následujícímu úmrtí: zemřelá osoba spáchala sebevraždu 14.12.1943 v Praze na Novém Městě na adrese Masarykovo nábřeží č.16, což je Dům Zpěváckého spolku Hlahol. předem vám děkuj mv
 
GeneralHalsey  
Ono je to stejně dost děravé, část padlých tam z nějakého důvodu není, takže je možná lepší hledat v matrikách, které ovšem také nejsou zatím všechny online. https://digitalnistudovna.army.cz/search?collections=vc:55e54b4d-af39-4050-b6c6-de053dbd8a70
tomasokoun  
k té kartptéce jsem našel odkaz, ale nic mi to nezobrazuje https://www.vuapraha.cz/kartoteka-padlych-v-1-svetove-valce/
Myslím, že ta kartotéka padlých je poněkud nefunkční, pokud za funkčnost budeme považovat zobrazování karet - nebo je někdo vidíte?
Problém s certifikátem celého webu samozřejmě přetrvává.
 
SANOV Střední Čechy 
Děkuji.