Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

... Karlova bude nejspíš třída Karla IV. - jak prosté milý Watsone. Když je reklama na toho blba zelenýho, nedám příspěvek "do vlákna", u jiné inzerce bez problémů.
... a jejich popisy matrik mají dost chyb a neúplností. Např. Opavu považuji za lepší "bombu".
Šanov - Koutecký
Koutecký Vladimír ... obchod s kávou, Hradec Králové, Karlova 634
Adresář ... str. 212 ... ale musíte si zjistit, kde byla Karlova ulice - Hradec historické názvy ulic "nevede".
https://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:37466720-c176-11e4-b2e2-005056827e52?page=uuid:0984ea50-ee44-11e4-9c07-001018b5eb5c

Adresář je naštěstí přístupný - páni wachmajstři z Moravské zemské knihovny tytéž adresáře z první republiky znepřístupnili.
 
Bohužel matriky stahují z matričních úřadů v pětiletých vlnách, to jinde není.
MenthaPiperita
(Člověče nešťastná, za gramatického nácka jsou tu jiní, ale - 2hé? Koutecký mi ale něco říká, zeptám se.)
jo, tak už to vidím, nový link https://www.vuapraha.cz/databaze-vha/
SANOV Střední Čechy 
Děkuji za odpověď. Jé, nechci být tajuplnější než GDPR, to přijmení obou je Koutecký. Jde o rodinu, která se v r. 1905 vystěhoval do Kazachstánu - Semipalatinska. Důvod jsem nezjistil, ale vím, že tam bylo více českých rodin. Otec rodiny byl v Semipalatinsku velkouzenář, vstoupil také do ruských legií ( dobrovolec 2hé Čechoslovácké divize ) a v r. 1920 v Rusku padl. Jeho žena se pak vrátila s dětmi zpět do Čech, její syn Vladimír Koutecký byl v r. 1937 obchodník v Hradci Králové 961 a jeho sestra v témže roce bydlela s matkou v Praze Smíchov čp. 814. Hledám jejich další osud a případné potomky, proto jsem dal dotaz na ty v r. 1937 uváděné adresy.
VUA Praha
Akorát mi teda nejede databáze legionářů a padlých v 1. sv.v. na stránkách vuapraha.cz, někam to přemístili? Je tam teď digitální badatelna, tak se možná zkusím zaregistrovat, co tam pak uvidím.
 
Přátelé, všimli jste si, že SOA Třeboň přidala další porci matrik? Jako to je bomba archiv, vzor pro všechny ostatní. V podstatě každý den něco přidá, i když je to třeba "jen" elektronický rejstřík. Skvěle se tu bádá, mají všechny nejzásadnější genealogické archiválie - matriky, pozemkovky, sčítání lidu, soupisy poddaných, kroniky. Jinde člověk čeká na přírůstek měsíce i roky.
 
Je to Kořenského či Zborovská, ale je nutno hledat pod původním názvem Kořenského ulice = Smetanova 8. Nebyla to původně ulice Mlýnská, jak se blbě píše na wiki. Ovšem Šanov je tajuplnější než GDPR, takže bez příjmení se to najít nedá. S příjmením by to bylo snazší, i když spousta adresářů byla na Krameriovi v poslední době "zneveřejněna". Pokud byl ten z Hradce skutečně obchodník, nikoliv zaměstnanec obchodu, tak nalezení je relativně jednoduché.
MenthaPiperita
Oj, pardon, blbě jsem přečetla čp. Toto bude Zborovská 19.
MenthaPiperita
Pro Prahu existuje aplikace dveprahy.cz, můžete si tam vybrat, se kterou mapou porovnat stav. Pro vás bude nejvýhodnější ta z roku 1938, a myslím, že ta správná adresa bude nynější Lidická 841/9. Hradec nevím.
spic už jen wtf 
U Hradce bych čekal, že půjde o dnešní Labská kotlina 961/1 když nebylo potřeba upřesňovat.
spic už jen wtf 
Máte nějaké podezření, že by se nemělo jednat o dům Zborovská 814/19 resp. Kořenského 814/8? (Ano, je to jeden dům.)
SANOV Střední Čechy 
Starší adresy
Dobrý den. Chci se zeptat zkušenějších, zda se dají dnes dohledat na mapách adresy - domy z r. 1937. Našel jsem teď zápis, kde se píše, že moji předci se vrátili v r. 1922 ze Semipalatinska v Kazachstánu zpět do Čech. Rok 1937 Vladimír - obchodník v Hradci Králové 961, Marie - Praha Smíchov čp. 814. Děkuji.
 
jkjkjk ?? !! 
Případně se dá využít i neoficiální https://matriky.online/zamrsk/
 
Ano, Slatiňany jsou farnost co je v Zámrsku/Hradci Králové. Tj. jděte tudy, tam dole odkaz na PDF "Inventární seznam Sbírky matrik Východočeského kraje 1587 – 1949 PDF 8,31 MB.", ten si stáhněte, uvnitř najdete "farní úrad: Slatinany" a tam jsou odkazy na stažení ZIP souborů se skeny jednotlivých matrik.
Prý pracují na nové verzi, kde se bude listovat matrikami na webu, ale zatím to mají takhle.
Ano, Zámrsk. Matriky zatím jen ke stažení (celé jako zip), aplikace umožňující listování online se teprve chystá. Matriky ale jsou i na FamilySearch, takže to je taky možnost, akorát je to tam nepopsané, ale knihy se dají identifikovat podle signatur.
Dotaz Slatiňany
Zdravím badatele. Potřebovala bych se kouknout do matrik Slatiňan,okr. Chrudim na výskyt určitého příjmení v minulosti. Online matriky najdu v Zámrsku? Toto území je pro mě neznámé, pohybuji se ve vodách zemských archívů Opava a Brno. Děkuji.
 
GreyWolf H. Cerekev, Křižanov, Mohelno 
Nova Popina?
Pěkný den, narazil jsem na místo narození "Nova Popina", což je asi "Nová kvasírna". Toto se opakuje u 4 dalších narození v letech 1731-1737 (Vranovská Ves u Znojma). První dítko se narodilo zřejmě (není v matrice specifikováno) v místě relativně nově fungujícího (od 1662) zájezdního hostince, druhé v "Goldene Cron", což je označení tohoto hostince a ty další 4 právě v Nova Popina. Vranovská Ves se v té době ještě stále teprve formovala kolem toho hostince. Otázka je, zda se jedná o nově zřízenou kvasírnu, jako lihovar (kvašení obilí, či ovoce na kořalku)? Pivovar to asi nebude. Děkuji za Vaše názory. Jarda