Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Mnoho zajímavých otázek, které se bohužel nediskutují ani mezi archiváři.

Když budu mluvit za sebe, tak projekt nějaké kolaborativní indexace veřejností jsem si načrtl v hrubých rysech před několika lety na základě toho, jak jsem hltal příklady dobré praxe ze zahraničí. Nenapadlo mě to ani tak z plezíru jako spíš z pohnutky, jak odbřemenit archivu v dotazovací agendě, která v čase přibývá a postupuje se v ní stále stejně jako v uplynulých desetiletích. Vznik efektivní pomůcky by vyřizování této agendy významně zjednodušil. Ale na dotažení tohoto záměru nemám žádný čas a současně jsem nezaznamenal nějakou poptávku (možná teď).

Archivy nemají jednotný systém, protože každý archiv nějak začal v době, kdy metodické usměrnění v této oblasti bylo mizivé. Dnes nikdo nebude měnit to, do čeho vložil mnoho úsilí, pokud k tomu nebude donucen silou. Myslím, že toto už se tady diskutovalo.

UI na ručně psané historické texty se zkouší a určitě je to jedna z cest, jak si v záplavě obrazových informací nějak pomoci.
Indexace
Dobrý den, poslední dobou jsem dost koukal do matrik a gruntovnic v Třeboni a líbí se mi to, že jejich systém je nachystaný na nějakou míru digitální indexace. Část matrik má digitální index a lze v něm vyhledávat. Je to omezené jen na jméno a příjmení, letopočet a lokalitu a náboženstské vyznání, ale pořád je to hodně užitečné. Bohužel indexy nemůžou dělat normální lidé. Normální lidé mohou aspoň k snímkům přidávat veřejné poznámky (a v těch se dá taky vyhledávat) Před lety něco takového dělali v Genteam.at, že publikovali digitální indexy rakouských matrik, ale když k tomu nebyly ty matriky, tak to bylo dost hloupé. Všude je spousta dobrovolníků, kteří by byli ochotní vyrábět něco prohledávatelného, ale třeba v MZA to nikde nejde. Zámrsk vůbec nemá ani webové UI na matriky. Proč není nějaký jednotný systém? Proč si to každý archiv dělá po svém? Myslíte, že všichni čekají na pokrok, třeba ve strojovém učení, že by se dalo naučit umělou inteligenci číst ručně psané texty aby v tom pak šlo fultextově vyhledávat? Nebo mají mindset, že to mormoni naskenovali a to musí lidem stačit, jim stačil přístup k ručně psaným materiálům po staletí, tak co by se mělo měnit (ještě by se pak přišlo na to, že nejsou užiteční)?
 
Eric: Ach jo.... :/

Sanov: No to je bezva, mám naštěstí taky všechny pradědy a prabáby na fotce, ale často z jiného období. Válku ti moji rovněž přežili všichni, ale pokud jde o jejich bratry, ztráty jsme měli veliké.

 
SANOV Střední Čechy 
Důvody, proč se nechali lidé fotit ---- já mám dochované fotky rodin ( manželka a děti ) u všech čtyřech pradědečků, před tím, než narukovali do 1. sv. války. Pro případ , že by se nevrátili a děti měli otce na fotce. Na jedné, kterou nosil pradědeček u sebe, jsou napsané některá jména lokalit, kde na "válčil". Všichni přežili a vrátili se. ----- https://ibb.co/1GXs95W
Jo a jinak teď mají archivy úplně jiné starosti. Jako součást státní správy mají urgentně sestavit strategii své činnosti a rozvoje na příštích pět let a pokusit se zavést ISO. To je totiž to nejdůležitější, co teď potřebujeme.
 
Ad pořádání fondů - bohužel archivy jsou personálně těžce poddimenzované a pokud je vyšší počet badatelských žádostí, pořádá se velmi pomalu. To je dlouhodobá systémová věc. Další věc jsou časté změny pravidel. Kdyby se měla například doržet stávající pravidla, neuspořádalo by se nejspíš nic, protože by se musela popsat každá jednotlivina a přidělit jí mnohamístný kód. Do toho se občas objeví úderky mlamojů z vnitra požadujících smazání naprosto všech osobních údajů ze všeho a nadto archivní správa jednou za x let vyhlásí generální inventuru, která spolehlivě činnost archivu na několik měsíců paralyzuje. Takže takhle my si tady žijem ...
 
Důvodů proč se lidé nechali fotit, bude mnoho. Budu muset někdy objevit potomky těchto osob a doufat, že také mají nějaké fotky. Potřebuji to totiž vědět s jistotou a moc nespekulovat. Takto staré fotky jsou již celkem vzácné, v podstatě je to má druhá nejstarší fotografie (první je z r. 1866) a to se posledních 20 let zabývám převážně starými fotkami, oslovil jsem desítky příbuzných. Můj cíl je mít co nejvíce předků na fotce. Vycházím z toho, že pokud byl dotyčný naživu po roce 1900, má smysl hledat jeho podobiznu. Ale nevzdávám se šance hledat i lidi, kteří zemřeli třeba 1885. (Nebavíme se samozřejmě o společensky významných lidech, šlechtě atd.) Lidé fotky mají, ale nemají povědomí a zájem se tím zabývat. Ovšem pak jsou zde bohužel také jedinci, kteří staré kabinetky bez skrupulí vyhodí do popelnice... Rodokmen nám neuteče, ale fotka, často v jediném exempláři u někoho v kredenci, rozhodně ano.
Zrovna v tom Poděbradsku jsou velmi zajímavé věci k poddaným a z rudolfínské doby. Já jsem si prostě prohlédl inventář online a v každém tom inventárním čísle jsou konkrétní jména. Už si nepamatuji jaké jsou rejstříky, možná, že místní, takže jsem si našel vesnici a tam jsem pak koukal po lidech. Jinak Vám celkem rozumím a taky mi to leze na nervy, ve spoustě archivech se válí roky neuspořádané fondy (třeba o rozsahu jen 1 bm!), odfláknuté inventáře, uvnitř přesně typu "trestní záležitosti, karton XY"... Mám zkrátka podobnou zkušenost, asi je to pro lidi v důchodu nebo studenty, kteří mají čas se v tom hrabat a hledat jehlu v kupce sena. Domnívám se, že archiváři Vám vždy řeknou, že nemají personální kapacitu, finance atd.
Jsou-li k úředním fondům alespoň elenchy, pak se podle nich dá celkem slušně vyhledávat, třeba ve fondech Okresních úřadů. Ten fond ČDKM má sice nějaký inventář elenchů, ale ty ani nepokrývají celé období. Inventární záznamy typu např. Česká komora, VS Poděbrady, záležitosti kontribuce, karton 268 - 301, to mě spíš odrazuje. To nic neříká, to je jezdit a brát to na náhodu, jedno manipulační oddělení po druhém, na to normální člověk absolutně nemá čas. Lze sehnat v oblastních archivech nebo v NA někoho odpovědného, kdo ví, co konkrétně kde a ve kterém kartonu je? Já když se na něco ptával na Chodově, tak v badatelně nikdo nic nevěděl a nebo zavolali Sováka. Já nemám tolik dovolené, abych si dopřával luxus objednat se do badatelny, z dostupných pomůcek si vytipovat co by asi tak někde mohlo být, objednat si pět nebo kolik kartonů, při příští návštěvě zjistit, že tam vůbec nic není, a tak dále... Novější inventáře (například tady se dělaly fary) ty už jsou konkrétnější, tam už můžu vybírat s určitou jistotou. Člověk by očekával, že se pořádné inventáře udělají alespoň na takové ty centrální instituce před rokem 1850 (komora, gubernium), ale ono se nic neděje, pořád budeme spoléhat na ty inventáře z 50. let, které jsou ale dobré jen pro někoho, kdo má absolutní přístup a může si brát jeden karton za druhým, protože na to, abych zjistil, že v pěti připravených kartonech nic není, na to mi stačí někdy i půlhodina.
Moje zkušenost je, že se takhle "celo rodinné" fotky posílaly buď synům, co narukovali, nebo příbuzným, co emigrovali do USA. Ale nemusela to být samozřejmě jediná motivace.
Trochu dál od Plzně, Mnichov u Mariánských Lázní.
Odkud to je? Mám z okolí Plzně hodně předků.
Přesně nevím, bádal jsem ale v České komoře, to je fond v NA. Vesměs svobodnické a poddanské záležitosti z 16.-18. stol. Je tam toho hafo! Při troše štěstí najdete k vašim předkům opravdu zajímavé věci.
Geza, Poko: Moc děkuji za přečtení podpisu! Snad je tomu tedy tak. Geza: Děkuji za Váš pohled na fotku. Jsem rád, že kromě sedícího muže tam jsou asi vážně samé holky. Že nemá nohu a má berle vím, zkoumal jsem i tu čepici, co to může být. Obě starší dcery se vdávaly asi krátce po pořízení té fotky, čili tady by ještě byly možná svobodné, ale pořád je to má domněnka. Rekvizity....stoleček a židle prostě asi byly v ateliéru (viděl jsem jiné fotky odtud). Ta kniha nevím, co má znamenat. Původně jsem myslel, že ta co ji drží je matka dívky vpravo, ale asi ne. Akorát mi tam moc nesedí ta městská rodina. Měl to být havíř z Ejpovic (v podstatě vesnice vedle). :/
 
No měly by se pořádat. Někde (víc na východ) dokonce dostali za úkol přepsat inventáře a do té doby ty nevyhovující stáhli, což je "v pořádku" fondy velkých velkostatků jsou stejně stále nepřístupné. Pak měli home-office... a nikde nebyla stanovena rychlost uspořádání... Takže samozřejmě se na tom pracuje. :-)
Mám taky takový dotaz:
tuhle jsem nahlédl do Chalup v Čechách a k mému velkému překvapení tam je i stavební plán fary (kaplanky) z naší obce z roku 1767, což jsem dosud netušil. Já, který shromažďuje vše z historie obce - prostě šok.
Naštěstí jsou v obou dílech odkazy na fondy, nicméně...
Máte někdo zkušenost s fondem ČDKM - České oddělení dvorské komory?
Na webu lze najít něco málo dílčích inventářů (z 50. let!!, pořádají se dnes ještě vůbec fondy?), podle kterých skutečně těžko něco konkrétně hledat, přičemž podchyceno je 150 ze 250 metrů archiválií...
Rád si nechám cokoli poradit.
 
MenthaPiperita
Jů. Pěkná fotka. A velké holky skoro krojované! <3
Kousek od Plzně - dcery až do 25 let.

(rodina pradědečka)

MenthaPiperita
S těmi velkými dcerami nesouhlasím. Vdavky i hluboko po dvacátém roce života nebyly nic divného ani tehdy, ani později. Rodinné fotografie i s "velkými" dětmi jsem taky viděla. Pravda, nebylo to z Plzně.
A tu fotku, tu už jste dával ne?
Anna je za mě určitě dívka, největší pochybnost bych měl s Marií, třebaže má sukni, ale spíš to bude také děvče.
Muž je bez nohy a na zemi leží dvě berle.
Z těch dvou starších stojících bych si netroufl odhadnout, která je mladší a která starší.
Určitě bych tipoval na městskou rodinu.
Trochu mě zaráží tak velké dcery na fotografii - i mnohem později žena, která se nevdala do 20, byla "podezřelá". Upřímně si nevybavuji fotografie, kde bych viděl tak velké dcery focené s rodiči v této i pozdější době.
Zajímavé jsou i ty rekvizity...