Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Proč ručně, snad to umí export do GEDCOMu? Každý genealogický program pak umí import takových dat.
S programem moc nepomůžu, mně vyhovuje webové MyHeritage, při tomhle počtu už by ale bylo nutné placené. Ty "offline" programy se mi nějak nelíbí.
Jinak si může projít co cca existuje tu: https://badame.cz/category/genealogicky-software/page/2/
matahl z Magea 
Ptal se mne jeden znamy - jeho otec (pres 80 let) ma v ceskem programu Ancestry rodokmen (neco pres 800 lidi). Bohuzel program se nevyviji (autor nema cas a netusi zda se k nemu v budoucnu jeste vrati). Do ceho jineho migrovat? Predpokladam ze to bude rucni prace. Co byste doporucili? MyHeritage?
 
Zámrsk předpoklad zprovoznění serverovny neznámý, nějaký stavební zásah neurčitého typu.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
děkuji
Zámrsk má cca druhý den výpadek. Tentokrát to není o víkendu, tak snad brzy nahodí.
 
koukám, že jim nejede ani web
monoptalmos Praha, Vysočina 
SOA Zámrsk
Dobrý den. Neví prosím někdo, proč nejdou prohlížet (stahovat) digitalizované matriky? Je to dlouhodobá záležitost, nebo se přístup změnil. Zkouším to dva dni, ale zatím marně. Děkuji Martin
 
GeneralHalsey  
Mě trvalo naučit se číst kurent tak půl roku průběžných pokusů, ale je pravda, že s tabulkou se základy dají zvládnout tak do měsíce i rychleji, záleží na tom, kolik zápisů se luští. taky záleží na tom, jestli jsou zápisy česky, německy nebo latinsky a jak moc jsou tam ne moc známé pojmy a taky jak kdo psal podle toho jak se písmena psát měla nebo škrabal jak mu to šlo.
díky moc za radu. snažím se, ale jestli jste po pár dnech neměl problém, tak máte opravdu můj obdiv, nejde mi to. Sama jsem těžký dysgrafik, jestli to nějak souvisí netuším... ale vzdát to nemíním, jen to u mě jde podstatněji hůře, zdá se.
OMLUVA ... to jsem přehlédl - chyba vznikla u mne mezi židlí a klávesnicí.
Děkuji, přehlédla jsem to v rozčilení z té změny. Nic to ale nemění na mém názoru, že toto dělalo programátorské nemehlo, které nepracovalo s matrikami, nezná jiné systémy, natož aby se z nich poučilo. Horní hnědá lišta by bohatě stačila poloviční a vlezly by se na ni i odkazy z té nejspodnější. Ta světlehnědá by mohla být maximálně třetinová, bílá nejvýše polovíční. Tak sláva, zase si budu muset napsat údaje k matrice na papírek nebo se "upřepínám".
inutihar odpovídal na ten první příspěvek.

inuhitar: jednoduchého není opravdu skoro nic. Já jen nemám nic proti tomu, že hospodář s veřejnými penězi musí zvolit nejlevnější řešení pro veřejné zakázky za splnění podmínek, které si sám pro zakázku určí. To snad ani jinak nejde, kam by jsme přišli.
Tragédií je zoufalá úroveň justice, její neproduktivnost, neefektivnost, bezprecedentnost, nevymahatelnost práva vůbec atd...
Nadpis vašeho příspěvku
... no a Skalka Budynská, je zjevně zámek či tvrz ve Vlatislavi u Budyně. Takže možná někdo z Harasova?
 
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Přesně tak, chtěl jsem napsat totéž.
Já nevím, četl jsem to pečlivě - a geza nic o jednoduchosti nepíše.
Dává návod, jak v případě MATRIK postupovat, IMHO jediný možný.
Stejně tak lze souhlasit, že fragment (jeden řádek) nematričního textu, plný zkratek, bez kontextu se neluští snadno ... IMHO = hejtmanu křivoklátskýmu Jeho Milosti Pana ze? Skalky Budynský
Kdyby to bylo tak jednoduché...
Zákon samozřejmě umožňuje v zakázce zohlednit i poměr cena / výkon. Jenže zadavatelé se do toho nechtějí pouštět, protože to je Pandořina skříňka a boj, který se nedá vyhrát, ať už s neúspěšnými uchazeči nebo kontrolními orgány, zvlášť u tendrů, kde jde o desítky a stovky milionů, ideálně dotačních peněz. Been there.
Zkuste ten křížek s šipkami v liště nástrojů. Přepne vás to do režimu plné obrazovky s možností plného ovládání pomocí úzké nerušící lišty.
Když sem dáte odkaz na jeden a půl řádku textu, nota bene nějakých nacionálií, tak nečekejte, že vám to někdo přečte.
Učit se musíte na větších blocích textu, kde můžete na mnoha opakujících se slovech poznávat styl rukopisu písaře. Dobré je znát původ textu a v něm hledat známé nebo předpokládané skutečnosti. Na známých slovech poznáte jednotlivá písmena, která si budete dosazovat do slov dosud nečitelných od často se opakujících liter až po ty řídce použité. Zjistíte, jak písař psal velká písmena nebo jak zkracoval nebo zakončoval slova, jaký používal slovník.
Nespoléhejte na tabulky a převod písmen - to je spíš nutno brát jako zpětnou sumarizaci a zprůměrování výsledků, třebaže technicky to odpovídá. To je jako číst rukopisy psané normální latinkou - co písař, to jiný styl a ne vše je možno i tak přečíst.
Možná už jsem to tu psal - já začínal v normálních matrikách, kde začnete číst opakující se věci - názvy sídel, křestní jména, povolání, a známá písmena z nich dosazujete do dalších slov v textu, a protože máte k dispozici desítky stran, tak za chvíli nemáte problém. Když vám nejde přečíst nějaké písmeno nebo slovo, hledáte stejné nebo podobné, až ho najdete. Během několika málo dní už by člověk neměl mít s přečtením většiny textů v matrikách, kde je k dispozici opravdu spousty opakujících se slov, problémy. Alespoň já je neměl.
Reakce na | Vlákno