Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Celý ten systém je strašně zabugovaný a amatérsky řešený. Počínaje pomalostí a nahodilým padáním do chyby 500, což nebyli schopni vyřešit ani za několik let. Celá ta logika, kdy se aktuální stránka ukládá do session, takže nemůžete otevřít 2 knihy naráz (např. matrika + index) a po velice krátké době session vyprší, takže se vám prohlížená kniha zavře, je postavená na hlavu. Systém vyhledávání, kdy vyplním jedno políčko a při vyplňování druhého se to první náhodně vymaže; vyhledávání dle obcí, které funguje pouze někde; vyhledávání dle data, které u sčítání nenajde nic a evidencí najde zase všechno bez ohledu na vyplněné datum... A to je tam ještě spousta bugů, které se objevují naprosto nahodile, např. někdy při výběru databáze matrik se nenabídne volba farnosti, některé skeny nejdou vůbec otevřít atd. To fakt musel programovat nějaký začátečník, když se učil programovat na základní škole. A celé to podtrhuje, že nelze nijak zobrazit seznam přidaného materiálu a jediná novinka, která se v SOA Lt opakuje s velmi častou pravidelností je: "Z technických důvodů se ve Vademecu nezobrazují u nekterých záznamů snímky."
 
Já si zvykl, ale těch neintuitivních věcí je tam spousta - třeba systému, co se v jakém okně otevře (a co v něm zůstane, když se otevře jiné okno), jsem zatím nikdy úplně neporozuměl.
 
Vandemecum je za mě úplné peklo. Badatelna byla přehledná a měla spoustu příjemných vychytávek, ale vandemekum programoval nějaký totální nerd
 
Vzhledem k tomu, že i v SOA Litoměřice a AM Plzeň se skeny načítají asi 10 minut, tak zřejmě půjde o nějakou novou vychytávku toho bezvadného vademeca.
 
tomasokoun  
jediné co jim jde je facebook, ale tam o příčinách výpadku žádná zmínka
nejede Opava - výpadek nebo ohlášená odstávka?
 
jkjkjk ?? !! 
Ale zas někdy mohou být zase relativně neuveřitelné rodinné historky pravdivé.
Třeba mému dědovi jeho táta vyprávěl, že pracoval na stavbě Sv. Víta v Praze. Děda to považoval za nesmysl, ale přitom časově to s jeho dostavbou (1873-1929) sedí a jako tesař tam klidně třeba lešení dělat mohl. Ale zatím mě nenapadlo, jak to hodnověrně ověřit.
Další historkou je zase to, že mojí babičce se ve škole smáli, že má stejné příjmení jako (tehdejší) rakouský prezident a podobné jako architekt místního zámku. Ve skutečnosti s oběma byla (relativně vzdáleně) opravdu příbuzná.
 
jkjkjk ?? !! 
Ano, na https://ags.cuzk.cz/archiv/ je toho fůra, jen je to uživatelsky dosti nepřívětivé.
Apfelstrudel  
Ano, rodinné historky můžou být opravdu zavádějící. Moje prababička porodila v roce 1941 předčasně v 8.měsíci dvojčata, chlapce. Celý svůj život říkala, že je měli v krabici na kamnech,kde je zahřívali, inkubátory samozřejmě tehdy nebyly. Před pár lety jsem dostala od své babičky nějaké rodinné dokumenty a mezi nimi úmrtní list obou dvojčat,kde se píše "Tot geboren", takže mrtvorozené děti. Dost mě to překvapilo.
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Trojčata
Tři holky Antonína Kopala, mlynářského z Turnova 390, jen jedna přežila. (*14.4.1866)
SOA Zámrsk, FÚ Turnov 000-05797 snímek 136
 
Na katastr vs Mapy používám: https://regiony.kurzy.cz/katastr/ku/668150/mapa/ PS. Alzák je vážně vopruz....
 
Peters a geza: Díky za tipy. Není to přímo ono (to, co si matně pamatuju), ale trochu to pomohlo.
 
Ne u Apolináře to fakt nepřipsali jiné matce. Moc lidí, moc svědků, problém s úřady. Adopce šly normálně úřední cestou.
Něco se najít dá, třeba:

https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=kmevidc&idrastru=B2_a_14C_3283-1A_07

A nebo ještě projít další.

Ale je pravda, že přímo na stránce nahlížení do katastru běžely i naskenované mapy pozemkového katastru, tedy ještě ty na papíře a to jak staré před zjednodušenou evidencí, tak nové ve zjednodušené evidenci; - to ale tam, kde proběhla digitalizace, už dostupné není (a ta snad už proběhla všude, ne?).
Nějaké mapy katastru (Katastrální mapy evidenční) jsou online, ale jména ulic na nich nejsou, aspoň co jsem tedy viděl.
Pozemkový katastr ze začátku 20. století
Kdysi jsem zaregistroval existenci online pozemkových katastrálních map resp. map s detailem ulic a domů někdy ze začátku 20. století, ale nemůžu to už zpětně dohledat. Ani Google nepomáhá. Jsem si jistý, že tam byl v Kolíně psán ještě "Vinařického park", takže to bylo z doby první republiky.
Nevíte, zda existují nějaké mapy podobné stabilnímu katastru, ale z mladší doby? Podobně detailní resp. s podobným měřítkem? Jde mi především o začátek 20. století, kdy v našich městech rostla nová ulice za ulicí.
 
Viděl bych to jako ostatní, ze sourozence se tichou poštou mohlo klidně stát dvojče, a i s tím nestýkáním se za života to mohlo být všelijak. Že by nebylo v matrice zapsané narození dvojčat nebo že by bylo dítě rovnou napsané k jiné matce, to se mi nezdá.
 
A také pozor na tyto rodinné historky. Dle vyprávění mé babičky, její matka měla o rok starší sestru, se kterou se neznaly, protože jejich matka zemřela při druhém porodu a tu starší vychovali nějací vzdálení příbuzní na druhé straně republiky. Sestry se prý setkaly až cca po 20 letech a měly problém se dorozumět, protože jedna byla vychovávána v českém a druhá v německém prostředí.

No a dle sčítání lidu 1910, 1921 i dalších archiválií bydlely sestry celý život spolu a obě měly mateřský jazyk němčinu.
No nevím, nebádám tam, ale považuji to za nesmysl tu vaši konstrukci. Spíš bych hledal bratra rok, dva zpět nebo dopředu s tím, že místo narození mohlo být taky někde úplně jinde.
Dopsání data oddání není nic výjimečného; obvykle to tam dopisovali, když si právě z důvodu svatby (vyloučení příbuzenství) žádali o rodný list.

Akorát mě teď vlastně napadá, jak to bylo u lidí, kteří neměli uvedeného otce, zda také museli žádat o dispens, protože příbuzenství se teoreticky nedalo vyloučit?
Na snímku 52 je další Shany, na snímku 57 Žany; asi ne tak neobvyklé jméno.