Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

MOC děkuju! Mám ještě jednu, snad drobnou, prosbu: řádek 263, sloupec "otec" - u Aloise Taussiga je v druhém řádku povolání, ale tradičně to nepřečtu... https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=b4937ebb-973a-428e-9a3e-3b6d704cd52a&scan=4bd7bd78489bf21e80aca689ceb386f5
7:
Samuel Taußig gebürtig aus dem Dorf Rinholtz unehelicher Sohn der Sara Taußsig aus Rinholtz
8:
Anna gebürtig aus der Stadt Neustraschitz Nr. 45 Tochter des Salomon Taußig aus Neustraschitz der? Mutter Rosalia geborenen Taußig aus Schwartz Ochs Herschaft Statenitz
Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
dotaz od Waki s prosbou o pomoc
Předávám od kamarádky, chodí sem, ale , nedaří se jí probojovat se na Okouna přes Alzáka:

Moc prosím o pomoc s přečtením následujícího záznamu, řádku 101, sloupce 7 a 8, mělo by jít o Johannu, dceru Samuela a Anny Taussig, ale bohužel potřebuji o rodičích i ostatní informace:
https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=b4937ebb-973a-428e-9a3e-3b6d704cd52a&scan=bb1645915f573fcc2fae7dc3c623cca6
 
tomasokoun  
něco je zmíněno zde: https://www.dejinyteoriekritika.cz/Modules/ViewDocument.aspx?Did=56 *** z toho chápu, že je to buď dům zahradníka či chalupníka
Co je Auenhaus?
Nevíte někdo, co může znamenat pojem Auenhaus? Narazil jsem na něj u několika domů v pozemkové knize v Neratově v Orlických horách. Domy jsou tam označované třeba jako Haus, Bauernhaus, Gasthaus, Dörrhaus, Ausgedinghaus, čemuž celkem rozumím, ale Auenhaus nevím, nedaří se mi najít co by to mohlo být.
 
Ty jsou bohužel jen do r. 1921, a já bych potřeboval právě ty prvorepublíkové.
Nehledejte je v SOA, ale v městském archivu - evidence obyvatel, tam jsou všechny.
https://digiarchiv.plzen.eu/vademecum/index4Clear.jsp
Jo, na ty prvorepublikové nějak dlabou. Do roku 1920 mají digitalizované snad všechny.
(v Plzni se hlavně nechutně flákají s pobytovými přihláškami, momentálně "připravují" F a G - tímhle tempem je dodigitalizují někdy v polovině století)
Já se "těším" na Křivoklát, ale ten je tak rozsáhlý, že je v plánu "výhledově" - jak říkal Josef Větrovec v seriálu Chalupáři. Viz FB: digitalizován bude, ale nevíme kdy :-(
Já se nejdřív radoval, že se v seznamu plánovaných objevil VS Zbiroh, ale pak jsem se dočetl na FB, že VS Poděbrady, který je před, je rozsáhlý a tak na něj dojde až někdy příští rok. Takže Zbiroh pravděpodobně až ten další :(

V SOA Plzeň jsem si všimnul jiné strategie. Nejedou podle velkostatku, ale podle typu archiválie - např. soupisy poddaných ze všech velkostatků, pak teprve další listiny. To mi přijde rozumnější, každý dostane nejdříve od všeho trochu.
 
Molitor Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší 
Karlštejn a další velkostatky jsou komplet: https://ebadatelna.soapraha.cz/wicket/resource/org.apache.wicket.Application/Plan%20digitalizace.pdf To pořadí digitalizace je pro mě taky záhadou.
A možná ze mě mluví jen bledá závist ;-) Já prostě nejsem zvyklý na fondy, ve kterých jsou desítky soupisů poddaných, matriky v nepřerušené řadě a sčítací operáty od roku 1869.
Pro archiv určitě.
Registrovaný nejsem. Karlštejn je zveřejňován od polovice března a od té doby prakticky jen tento fond. A protože ho neznám, tak nevím, je-li již hotov nebo je to někde v polovině. Nic proti, je to fajn, jen jak jsem psal, menší fondy by tam skákaly jeden za druhým.
??? těžko říci, jaký "rok" máte na mysli? "Karlštejn" trval necelých pět měsíců. V podstatě každý týden přibude slušný várka nových digi-archiválií. Já naopak považuji přístup SOA Praha k registrovaným badatelům za velmi vstřícný, na rozdíl od jiných archivů.
lucipher ¯\_(ツ)_/¯ 
Začínat od těžšího je víc motivující, než naopak.
 
No, asi na to bude nějaká metodika - možná jsou obsáhlejší, ucelenější archivní soubory považovány za hodnotnější, a proto mají přednost.
Digitalizace SOA Praha - Velkostatky - Karlštejn: Jaká je politika digitalizace? Proč se tedy nejdříve nedigitalizují VS s malým fondem (Kolín, Veltruby, Konárovice např.), které by šly jak po másle, když je tam pár knih, ale digitalizuje se jeden z největších (asi, neznám) fondů, kde jsou stovky položek? Proč se ty největší nenechají na konec?
Sice mám, co jsem potřeboval, takže to nepíšu, protože bych na to čekal, ale sledovat rok, jak se digitalizuje jeden VS, když tam mohlo být třicet jiných, to je trošku ubíjející. Aspoň člověk vidí, že "bádat" a "bádat" v různých fondech je skutečně nebe a dudy.
 
SANOV Střední Čechy 
Díky moc