Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

V seznamu ztrát jsem ho nenašel. Z pluků bych předpokládal také ten IR 88, ale v seznamech na kramerius.army jsem ho také nenašel. Zkoušel jsem i několik dalších a také nic, ale nevím, jak moc jsou ty seznamy přesné. Některé z těch pluků se skutečně bojů na Piavě měly účastnit.

Na webu jsem našel "Válečný deník českého vojáka Jiřího Vopařila z let 1915 – 1918", kde dotyčný hledal ve VÚA záznamy svého předka nar. 1897 a odpovědí bylo "Sbírka kmenových listů (dobových osobních spisů vojáků) byla v minulosti v ročnících narození 1887 až 1910 poměrně necitlivě proskartována a je tak dochována pouze v torzovitém stavu (cca 5 % původního rozsahu)". Což mi nakonec potvrdil i příbuzný, který prý v archivu už po pradědovi také pátral a neuspěl. Prý ale má jeho fotky v uniformě, tak snad se k nim dostanu a půjde z nich něco vykoukat.
Díky za sdílení informace, škoda že výpadek bude tak dlouho
Princip jedinečnosti čísla souvisí se zavedením registru RUIAN, popsáno např, zde https://www.mvcr.cz/soubor/metodicke-doporuceni-k-cinnosti-uzemne-samospravnych-celku-cislovani-budov.aspx Napsal jsem "v současnosti" RUIAN se začal plnit cca 2011. To, že někdo přestavuje barák, neznamená zánik budovy (adresního místa).
GeneralHalsey  
Určitě se znovu používá pro nově postavený dům na místě starého, jinak by se u našich sousedů co zbourali starý dům a postavili si nový na stejném místě asi před deseti lety muselo měnit číslo a to se nestalo.
Můžete odkázat na nějaký předpis, který to kodifikuje?

Já to mám taky v rodině, nevím, jestli už jsem to tu nepsal. Prapraprarodiče (hrozný patvar) na velmi stará kolena postavili v Kolíně ve dvacátých letech domek. Tam žili se svojí poslední dcerou. Zemřeli v letech 1941 - 42 ve věku kolem 90. let. Na přelomu let 1944/45 při jednom z bombardování města byl domek zničen a jako jeden z mála nebyl obnoven. Vyklizená parcela byla přičleněna k sousední nemovitosti. Číslo domu dostal později jiný dům o cca kilometr vedle.
Teď to zábavné: když jsem žádal na stavebním odboru města o nahlédnutí do spisu k onomu již neexistujícímu domku, tak mě nutili, abych si vyjednal souhlas se současnými majiteli onoho čísla popisného, kteří neměli s původním domkem absolutně nic společného. Po kratším martyriu na úřadě pochopili, že jde o nesmysl a ke spisu jsem se dostal.
Mám podobnou zkušenost, chtěl jsem si, kdysi dávno, před digitalizací matrik a map Stabilního katastru, vyfotit "podle popisného čísla - chalupu předků", ale dopadl jsem jak ve skeči Felixe Holzmanna blahé paměti - pláčete dobře, ale na špatném hrobě. Současní majitelé mi vysvětlili, že chalupa mých "pra" shořela a oni dostali její číslo.
OVŠEM - v současné době to již není možné. Jednou použité číslo popisné se NESMÍ znovu použít, ani po zániku původní stavby.
aha, tak v Aktualitách se stačilo objevit následující:

"Moravský zemský archiv v Brně s politováním oznamuje, že webová aplikace „Sčítací operáty“ bude od 12.7. 2021 z technických důvodů dočasně (cca na 2 týdny) nedostupná. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme badatelské veřejnosti za pochopení.…"
 
Uvidíme, důvodů může být víc... nezbývá než doufat, že je to jen technická záležitost, a ne zase nějaký veletoč.
Já taky dopoledne zvládl jednu část a šel odpoledne na další, jenže se stalo tohle co jsem popisoval
teď to vidím poprvé, dopoledne to jěště běželo normálně
no, bohužel ne všechny obce jsou takhle aktivní
MZA sčítací operáty online - nefunguje
Dobrý den, dnes poprvé se mi stalo, že při zadání https://www.mza.cz/scitacioperaty/ mi to napíše hlášku " Litujeme, ale požadovaná stránka nebyla nalezena. Vypadá to, že na tomto místě se odkazovaný obsah nenalézá. Můžete zkusit některý z níže uvedených odkazů, nebo hledání?" stalo se Vám to taky někdy? Je tam moc návštěvníků, nebo to odpojili? Díky za objasnění
 
Dobrý den, v obci, kde žili předci mého dědy je naštěstí na stránkách obce pro každé č.p. zpracována historie, je tam také zmiňováno, zda je dům pořád na stejném místě, či po vyhoření byl jiný dům pod tímto původním číslem vystavěn jinde.
Reakce na | Vlákno  
eva48 hronovsko pardubicko 
Mám osobní příklad: Chalupa z roku 1802, v níž jsem strávila své dětství a mládí, byla v 70. letech min. století zbourána. Její čp. 48 nese nyní novostavba v téže vsi na novém domě, asi 1 km vzdáleném od místa naší původní chalupy. Trochu mě to vzalo u srdce.
Reakce na | Vlákno  
Na 99% jde o IR 88 - 88. pěší pluk, tzv. Berounské děti. Na webu je toho spousta, včetně fotografií, dokonce i na "knizexichtů"
Začal bych u Kde bojoval můj pradědeček - https://www.velkavalka.info/mista-jednotky.php kde se dá identifikovat pravděpodobná jednotka, kde mohl praděd sloužit. Většina běžných odvedenců byla v pěších, zeměbraneckých nebo domobraneckých plucích. Pokud některé z těchto pluků prošly Piavou, tak bych tímto směrem šel dál.

Určitě bych zkusil podívat se do seznamu ztrát (http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/) - pokud byl praděd raněn, bude tam s nějvětší pravděpodobností někde uveden s dalšími údaji o jednotce. Pak bych pogoogloval jednotku, spousta nadšenců a regionálních badatelů se plukům a jednotkám R-U armády věnuje a Piava je velké téma, takže existují kvanta knih a webových stránek.

A k tomu pak projít ten VHU / VUA.
díky za rady, zkusím napsat na KÚ a uvidíme; ještě drobnost - jak vážně berou to ověření podpisu na žádosti? (nemám ds ani el. podpis)
 
Praděda (*1896 Hřešihlavy u Rokycan) měl bojovat v bitvě na Piavě. Prý jako jeden z mála přežil a vrátil se, ale nikdy o tom nechtěl mluvit. Dalo by se o tom někde něco najít (než zkusím VHÚ nebo VÚA), jaký byl pluk atd.?

Na kramerius.army.cz je kniha "RANGLISTEN DES KAISERLICH UND KÖNIGLICHEN HEERES", ale tam jsem ho nenašel. Ani jejich vyhledávač nic nenajde.
 
Ona nemůže být v inventáři, když musí být stále na obecním úřadu :-)
 
V obcích, co jsem procházel jejich inventáře, takové kniha nikdy nebyla.
V obecní kronice jsem nakreslenou mapku obce s popisnými čísly párkrát viděl.
V indikační skice jsou i popisná čísla, pravděpodobnost, že by se mezi datem indikační skici (cca 1840) a rokem 1857 něco změnilo, není moc velká. A na indikačních skicách bývala i jména majitelů.
Také se nedá vyloučit, že v obci došlo k úplnému přečíslování - ale tomu by napověděl pohled na indikační skicu a na současný stav.