Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Praděda (*1896 Hřešihlavy u Rokycan) měl bojovat v bitvě na Piavě. Prý jako jeden z mála přežil a vrátil se, ale nikdy o tom nechtěl mluvit. Dalo by se o tom někde něco najít (než zkusím VHÚ nebo VÚA), jaký byl pluk atd.?

Na kramerius.army.cz je kniha "RANGLISTEN DES KAISERLICH UND KÖNIGLICHEN HEERES", ale tam jsem ho nenašel. Ani jejich vyhledávač nic nenajde.
 
Ona nemůže být v inventáři, když musí být stále na obecním úřadu :-)
 
V obcích, co jsem procházel jejich inventáře, takové kniha nikdy nebyla.
V obecní kronice jsem nakreslenou mapku obce s popisnými čísly párkrát viděl.
V indikační skice jsou i popisná čísla, pravděpodobnost, že by se mezi datem indikační skici (cca 1840) a rokem 1857 něco změnilo, není moc velká. A na indikačních skicách bývala i jména majitelů.
Také se nedá vyloučit, že v obci došlo k úplnému přečíslování - ale tomu by napověděl pohled na indikační skicu a na současný stav.
Ad domovní čísla - nevím, jak to měli na Jižní Moravě, ale měla by v každé obci/vsi existovat kniha domovních čísel, kde se při troše štěstí dají najít i zrušené zápisy. Čísla parcel tam nejspíš nebudou, ale může to napovědět. Možná by v tomto ohledu mohla pomoci i spisovna příslušného stavebního úřadu, kronika nebo fond příslušného okresního úřadu ve stavebních věcech. Pokud je to doložené ještě v r. 1921, není to relativně tak dávno. A k prapůvodnímu dotazu - ano, mohou se recyklovat, i když to není moc časté a patrně to jsou ad hoc rozhodnutí někoho na obci, myslím, že předpis na to nebyl.
 
buchfa oprit o ponk a   kakat riedke
Kakat
 
Dostavit osobně se bohužel stejně nemůžu; je to JM obec, takže rejstříky k církevním restitucím nebyly online, a číslo st. parcely neznám, protože netuším, kde ta nemovitost stála - cís. otisky a ind. skici jsou moc zašudlané, jiný zdroj jsem nenašel... znám jen čp a majitele podle sčítání 1857-1921
Blbé je, že bych těch vložek potřeboval tak pro pět dalších baráků, ale myslím na to půjdu zlehka a pomaloučku, prvně jedna dvě, aby se mnou nevyběhli :-)
To se liší podle katastrálního úřadu, někde Vám dají do ruky pozemkovou knihu, někde v ní hledají sami, někde mají vše oskenované a centrálně uložené pro celý kraj...

Jestli znáte číslo stavební parcely, tak to je v PK také a na rozdíl od popisného čísla se neměnilo.
Reakce na | Vlákno  
buchfa oprit o ponk a   kakat riedke
Kakat
 
Moje zkušenosti říkají že ano, několikrát jsem se setkal s čp., které dříve bylo někde a po zániku domu bylo přiděleno jiné nemovitosti. Není to ale pravidlo.
Například v naší obci o cca 300 čp. existuje cca 5 čp., která se historicky přesunula. V posledních desetiletích jsou ale nově vzniklým domům dávána nová čísla vzestupně dle pořadí (známy mi jsou dvě výjimky, které mají ještě vyšší číslo, než bylo aktuálně na řadě). Čísla, která se uvolnila demolicí tak v současnosti zůstávají neobsazená. Jeden dům se také přečíslovával, protože se změnila hranice katastru se sousední obcí, kde měl jiné čp. než potom u nás. Další, co si teď vybavuju, měnil číslo evidenční (chata) na číslo popisné.
 
GeneralHalsey  
Jo, záhady ty jsou nejlepší. Já mám záhadu, že měl praděda koupit za války les od žida s tím, že pokud by ten přežil válku tak mu ho měl vrátit s tím, že ten údajný žid to přežil a prodej se otočil. Akorát, že to není nikde v pozemkových knihách, což jsem si myslel, že tam najdu a sehnal jsem všechny vložky co byly v indexu, a dokonce rodina co to vlastnila byla podle sčítání 1921 katolická.
Reakce na | Vlákno  
ok, dík, asi to zkusím - zrovna kolem tohohle domu mám hned tři záhady, a s trochou štěstí... přinejhorším mi vynadají a sedřou mě z kůže :-]
GeneralHalsey  
Pozemkové knihy a čísla popisná spolu souvisejí jen částečně, PK se nesla s majitelem nehledě na to, že se třeba přestěhoval. Ale i u PK se čísla vložek po uzavření mohla opět použít, prostě se tam napsalo vložka uzavřena a následně vložka nově otevřena a psány nové zápisy. Jinak podle indexu a části A PK by to měli najít.
Reakce na | Vlákno  
Hm, toho jsem se bál... a přeberou si to na KÚ, když po nich budu chtít kopie vložek A,B,C, které se týkají toho původního stavení? (Majitele znám podle zápisů ve sčítání, kompletní řada 1857-1921)
GeneralHalsey  
Čísla popisná se dávají znovu buď novému domu na stejném místě nebo později nově postavenému domu, pokud původní číslo zaniklo. Taky jsem jednou objevil, že se dřevěná chaloupka přesunula na nové místo a nechala si číslo.
Reakce na | Vlákno  
Dotaz - mohla se č.p. recyklovat, nebo se jelo furt dál?
V jedné vesnici, kde nejspíš nedošlo k přečíslování, totiž mám jedno č.p. které se v současné době nachází v místech, kde ještě před 100+ lety (zveřejněná sčítání) žádné baráky nestály.
 
Tak pokud by ten chlapec patřil do rodiny, nemohla by ona být tehdejší au-pair/vychovatelka/výpomocná ruka v domácnosti?
Díky, bylo mně jasné, že Němci po anšlusu udělali reformu. Mě by stačila neoficiální kopie zapisu v církevní matrice, ale problém byl právě v tom, že hledaná osoba byla bez vyznání, takže mě vídeňský Standesamt neminul. Už to mám doma. Sice je tam i hodina úmrtí, ale příčina úmrtí ani místo či způsob pohřbu bohužel ne. Alespoň byli rychlí, cena 16 euro za kus.
Možná jsem to celé jenom špatně pochopil. On to nebude syn Erny, ale syn od Annelies. A jeho jméno je na té druhé fotce nejspíš "Joachim".
Reakce na | Vlákno  
tady čtu Annelies
To jméno je na více fotkách
https://i.ibb.co/Wn0WvGq/doc02592420210701141321.jpg

Dostal jsem krabici se starými fotkami a tato žena s chlapcem je tam vícekrát než zbytek celé rodiny. A nikdo neví, kdo to je :D
Reakce na | Vlákno