Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

GeneralHalsey  
Jo, záhady ty jsou nejlepší. Já mám záhadu, že měl praděda koupit za války les od žida s tím, že pokud by ten přežil válku tak mu ho měl vrátit s tím, že ten údajný žid to přežil a prodej se otočil. Akorát, že to není nikde v pozemkových knihách, což jsem si myslel, že tam najdu a sehnal jsem všechny vložky co byly v indexu, a dokonce rodina co to vlastnila byla podle sčítání 1921 katolická.
Reakce na | Vlákno  
ok, dík, asi to zkusím - zrovna kolem tohohle domu mám hned tři záhady, a s trochou štěstí... přinejhorším mi vynadají a sedřou mě z kůže :-]
GeneralHalsey  
Pozemkové knihy a čísla popisná spolu souvisejí jen částečně, PK se nesla s majitelem nehledě na to, že se třeba přestěhoval. Ale i u PK se čísla vložek po uzavření mohla opět použít, prostě se tam napsalo vložka uzavřena a následně vložka nově otevřena a psány nové zápisy. Jinak podle indexu a části A PK by to měli najít.
Reakce na | Vlákno  
Hm, toho jsem se bál... a přeberou si to na KÚ, když po nich budu chtít kopie vložek A,B,C, které se týkají toho původního stavení? (Majitele znám podle zápisů ve sčítání, kompletní řada 1857-1921)
GeneralHalsey  
Čísla popisná se dávají znovu buď novému domu na stejném místě nebo později nově postavenému domu, pokud původní číslo zaniklo. Taky jsem jednou objevil, že se dřevěná chaloupka přesunula na nové místo a nechala si číslo.
Reakce na | Vlákno  
Dotaz - mohla se č.p. recyklovat, nebo se jelo furt dál?
V jedné vesnici, kde nejspíš nedošlo k přečíslování, totiž mám jedno č.p. které se v současné době nachází v místech, kde ještě před 100+ lety (zveřejněná sčítání) žádné baráky nestály.
 
Tak pokud by ten chlapec patřil do rodiny, nemohla by ona být tehdejší au-pair/vychovatelka/výpomocná ruka v domácnosti?
Díky, bylo mně jasné, že Němci po anšlusu udělali reformu. Mě by stačila neoficiální kopie zapisu v církevní matrice, ale problém byl právě v tom, že hledaná osoba byla bez vyznání, takže mě vídeňský Standesamt neminul. Už to mám doma. Sice je tam i hodina úmrtí, ale příčina úmrtí ani místo či způsob pohřbu bohužel ne. Alespoň byli rychlí, cena 16 euro za kus.
Možná jsem to celé jenom špatně pochopil. On to nebude syn Erny, ale syn od Annelies. A jeho jméno je na té druhé fotce nejspíš "Joachim".
Reakce na | Vlákno  
tady čtu Annelies
To jméno je na více fotkách
https://i.ibb.co/Wn0WvGq/doc02592420210701141321.jpg

Dostal jsem krabici se starými fotkami a tato žena s chlapcem je tam vícekrát než zbytek celé rodiny. A nikdo neví, kdo to je :D
Reakce na | Vlákno  
no, to je zjevně ten Engel :-)... s tím posledním slovem si bohužel moc nevím rady
Díky. Na fotce je žena s chlapcem, proto jsem předpokládal spíš Amelius, ale vůbec jsem takové jméno nenašel.
 
čtu: Das kan[n]st Du der Renate geben da bin Ich 25 Jahre / Tante Erna
Mein Engel 6 Jahr v[on?] An[e/n]lies / Und Ich 45 Jahr
MenthaPiperita
Annelies by to být nemohla? Z toho prvního přečtu akorát das Kamp (...) der (...) G..., a možná spíš "da bin ich 25 Jahr"
Dokázal byl někdo přečíst tento text? Přečtu pouze "du bin ich 25 Jahr.... Tante Erna"
https://tinyurl.com/5x4athd8

A pak jméno zde? Čtu tam "Amelius", ale pořád mi to nesedí.
https://tinyurl.com/exv7s53k
 
Pořád doufám, že archivní fond Farní úřad Kozojedy, který má rozsah od roku 1610, by mohl obsahovat něco, čímž by se daly alespoň trochu nahradit. Ale nikdo mi nebyl schopen říct, co v něm je dochováno, protože je nepřístupný.
MenthaPiperita
Ano, útržkovitě, ale systematicky nejsou nikde. Kozojedy jsou taky dost dobrý.
Myslím, že Třímany jsou dost často psané i v matrikách Kožlany a Kralovice, což je matoucí, protože je to na druhé straně řeky. Mě nejvíce trápí fara Kozojedy, kde jsou matriky až od 1784, ačkoli číslování ukazuje, že byly i starší. Ale nejsou :(
MenthaPiperita
Na vás je spoleh, děkuju.

Odsud si přečtu jen anotaci, ale trochu mi z ní vyplývá, že důvody stejně nejsou úplně jasné... jestli se tam nepíše, jak to s tou "stopou" dopadlo, byl by to hezký námět k bádání - jaké další osudy čekaly všechny ty Evženy a Evženky nebo jak se to jméno dědilo.

Hřešihlavy a okolí, oujé, tam je o matriční prameny zle - potřebovala jsem Třímany a ty jsou v předjosefinské době úplně zakleté...