Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Možná jsem to celé jenom špatně pochopil. On to nebude syn Erny, ale syn od Annelies. A jeho jméno je na té druhé fotce nejspíš "Joachim".
Reakce na | Vlákno  
tady čtu Annelies
To jméno je na více fotkách
https://i.ibb.co/Wn0WvGq/doc02592420210701141321.jpg

Dostal jsem krabici se starými fotkami a tato žena s chlapcem je tam vícekrát než zbytek celé rodiny. A nikdo neví, kdo to je :D
Reakce na | Vlákno  
no, to je zjevně ten Engel :-)... s tím posledním slovem si bohužel moc nevím rady
Díky. Na fotce je žena s chlapcem, proto jsem předpokládal spíš Amelius, ale vůbec jsem takové jméno nenašel.
 
čtu: Das kan[n]st Du der Renate geben da bin Ich 25 Jahre / Tante Erna
Mein Engel 6 Jahr v[on?] An[e/n]lies / Und Ich 45 Jahr
MenthaPiperita
Annelies by to být nemohla? Z toho prvního přečtu akorát das Kamp (...) der (...) G..., a možná spíš "da bin ich 25 Jahr"
Dokázal byl někdo přečíst tento text? Přečtu pouze "du bin ich 25 Jahr.... Tante Erna"
https://tinyurl.com/5x4athd8

A pak jméno zde? Čtu tam "Amelius", ale pořád mi to nesedí.
https://tinyurl.com/exv7s53k
 
Pořád doufám, že archivní fond Farní úřad Kozojedy, který má rozsah od roku 1610, by mohl obsahovat něco, čímž by se daly alespoň trochu nahradit. Ale nikdo mi nebyl schopen říct, co v něm je dochováno, protože je nepřístupný.
MenthaPiperita
Ano, útržkovitě, ale systematicky nejsou nikde. Kozojedy jsou taky dost dobrý.
Myslím, že Třímany jsou dost často psané i v matrikách Kožlany a Kralovice, což je matoucí, protože je to na druhé straně řeky. Mě nejvíce trápí fara Kozojedy, kde jsou matriky až od 1784, ačkoli číslování ukazuje, že byly i starší. Ale nejsou :(
MenthaPiperita
Na vás je spoleh, děkuju.

Odsud si přečtu jen anotaci, ale trochu mi z ní vyplývá, že důvody stejně nejsou úplně jasné... jestli se tam nepíše, jak to s tou "stopou" dopadlo, byl by to hezký námět k bádání - jaké další osudy čekaly všechny ty Evženy a Evženky nebo jak se to jméno dědilo.

Hřešihlavy a okolí, oujé, tam je o matriční prameny zle - potřebovala jsem Třímany a ty jsou v předjosefinské době úplně zakleté...
Jistě to bude souviset s panstvím Plasy, protože se to týká výhradně farností/obcí, které do něj spadaly. Kožlany atd. už byly mimo a Potvorov byl rozdělen mezi 2 panství, proto je ten poměř vyšší. Bližší statistiku jsem si nevedl. Chtěl jsem se k tomu vrátit až později, protože mám v Hřešihlavech v té době manželku jménem Evženie s neznámým původem, takže je téměř jisté, že bude odtud :)

Existuje k tomu ale článek "Neobvyklá oblíbenost jména Evžen na Plaském klášterství a její příčiny".
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.b97a1fc2-1b42-4bd0-9dd7-9ecb5ed90228
MenthaPiperita
Na vás jsem trochu spoléhala, že třeba budete něco bližšího vědět :) Nepotkal jste něco v regionální literatuře nebo ve farních kronikách?

Věnovala jsem tomu trochu času a nabízím čísla. První číslo vždycky znamená dítě, které dostalo při křtu aspoň jedno ze jmen Evžen nebo Evženie, druhé číslo jsou děti křtěné jinými jmény:
rok 1714 - f. Žebnice - 52:2, f. Obora - 22:5, f. Potvorov 24:12 (+ jedno jméno chybějící), f. Kralovice 66:0!, f. Plasy 11:1 (vyskytla se tam i dvojčata Evžen a Evženie, naopak ten jeden "rebel" je jedno z dvojčat-holčiček, jedna Evženka, jedna Kačenka). Dvě jména dostávaly děti častěji v Oboře a v Potvorově.
rok 1715 - f. Planá 65 / 26, k tomu 7 Evženů v dubnu a prosinci 1714

V některých farnostech je bohužel v příslušných letech díra. V okolí - (Kožlany, Radnice, Čistá) se tahle anomálie nevyskytuje.

Ano. Úplně stejná situace je i v sousední farnosti Planá.
MenthaPiperita
Nevím, já bych tam spíš vážně viděla toho Tyttla - bližší košile než kabát. Dočetla jsem se teď, že měl tehdy třicáté výročí kněžského svěcení a dvacáté od doby, kdy se stal převorem. Podívám se ještě příležitostně jinde po plaském panství.
Reakce na | Vlákno  
No ovšem! Napadl mě leda Evžen Savojský, a vskutku, válka o španělské dědictví skončila Rastattským mírem 7. března 1714, akorát tady se to evženování táhne už jaksi před (na německé wiki se ovšem praví, že vyjednávání v Rastattu začala už 26. listopadu 1713... že by tedy nějaká duchovní podpora na dálku formou stachanovského závazku, a pán Bůh snad mír prostřednictvím prince Evžena dopustí? :-)
MenthaPiperita
Procházím teď matriku narozených farnosti Žebnice u Plas a narazila jsem na kuriozitu - prakticky všechny děti tam křtěné v roce 1714 dostaly jméno Eugenius nebo Eugenie. Zájemci si můžou ověřit listováním odsud zpět Netuším, proč zrovna tehdy, Evžen Tyttl se stal plaským opatem už dřív. Jediné dvě holčičky tomu jménu unikly - jedna Mariana a jedna nemanželská Magdalena, obě dostaly jméno po svých kmotrách.
 
Rakouské matriky úmrtí končí v r.1938, protože po připojení k Německu převzaly agendu matrik, státní úřady - Standesamty jako v Německu nebo v připojeném pohraničí ČSR. Církevní matriky se vedly dál, ale už neměly charakter veřejné listiny. Takže když hledáte úmrtí po 1938 v Rakousku, tak musíte žádat na Standesamtu, kam ta obec patřila a dodnes patří.
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Trojčata pro Chriss
Jan, Kateřina a Marie, umrtí trojčat Martina Barnabáše ve Vamberku 29.11.1829. (v matrice narozených jsem je nenašel, pokřtěni v nouzi): Vamberk_Zi_(1814-1862)_168-00014 snímek 30