Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Milí kolegové, děkuji moc oběma, a za odkaz na zákoník ještě zvlášť, velice mi to pomohlo. Napsala jsem si dotaz na faru na podrobnost o úmrtí před více než sedmdesáti lety, uvedla přesné datum úmrtí. Z fary, která má 6 duchovních, mi odpověděla sekretářka, že "leider" a "Datenschutz" . Nechtělo se mi věřit, že by to v Rakousku bylo horší než u nás.
 
Nevím jak v Rakousku, ale v Německu dost závisí na člověku, na kterého narazíte. Platí tam zákon, že data jsou chráněna ještě 10 let po smrti člověka, ale někde mi bez problému vydali veškerá data žijících osob a ještě popřáli hodně štěstí při pátrání :)
matriční ochranné lhůty jsou stejné jako u nás: 100-75-30, viz zde, str.20 hned nahoře, tučně

A s dostupností údajů o pohřbených - ochrana osobních údajů se zemřelých netýká (ani u nás) - takže matrika sice zápis o úmrtí mladší 30 let (nebo narození zemřelého mladší 100 let) nepříbuznému nevydá, ale opsat si údaje z náhrobku nebo si ho vyfotit nebo si data zjistit z co já vím obecního zpravodaje je možné a legální.
Mám dotaz na kolegy bádající v Rakousku. Tamní zveřejněné matriky končí listopadem 1938 (zřejme tehdy byla po anšlusu provedena změna matričního zákona). Ochranná lhůta na matriky N je 100 let- to lze odvodit ze zobrazovaných zápisů v Matricule. Ví někdo, jaká je tam ochranná lhůta na matriky O a Z? Případně odkaz na zákon? Přitom datum úmrtí konkrétní cizí osoby lze lehce zjistit z vyhledávání na hhřbitovech (Wien, Salzburg, Innsbruck,....), tam jsem našla přesná data úmrtí zemřelých před pár lety.(často s uvedením plného data narození hluboko v ochranné lhůtě)
 
tomasokoun  
význam zápisů střeleckých dovedností dragouna cca 1870
Dobrý den, je tu prosím znalec dragounů a jejich střeleckých úloh, které museli plnit? Zápis je zde https://ibb.co/L8VCyXR Jde mi o to jaké úkoly plnil a z čeho střílel hlavně z jakých poloh u těch posledních dvou řádků si nevím rady co to je 2 x po 5 ranách a netrefil nic. Jinak je zajímavé, že někdy trefil 10 a jindy pouze za 2. Poradíte s významem? Ke střelbě nejspíš používal jednorannou karabinu na jednotný náboj. Díky
 
lucipher ¯\_(ツ)_/¯ 
Každé přihlašování někam je otravné, ale když to jinak nejde tak ať je to alespoň jednoduché. Používám už delší dobu elektronickou identitu a v telefonu "Mobilní klíč eGovernmentu". Zvykl jsem si na to, dobré je že to státní správa celkem konzistentně používá a pomalu rozšiřuje na další a další aplikace.
Přihlášení do https://www.cuzk.cz/ je o zadání hesla v mobilu a naskenování QR kódu, trvá to pár sekund, takže OK.
Kladně hodnotím že překopali rozhraní a mapa je konečně na plnou obrazovku.
 
lze nahlížet jako dřív, akorát po vyhledání stavby/parcely musíte nahoře v tom žlutém poli, ve kterém je psáno
Pro zobrazení dalších údajů se přihlaste nebo zadejte kontrolní kód
kliknout na ten kontrolní kód a pak podstoupit klasickou captcha.
Já bych právě potřeboval nemovitosti v rámci celých Čech...ale koukám, že se opravdu věci zhoršují, teď evidentně čerstvá novinka, na cuzk již nelze bez přihlášení nahlížet do KN. Nevidím majitele nemovitosti, ještě včera to bylo možné! Doufám, že po té jejich registraci to bude OK.
jkjkjk ?? !! 
Pokud by šlo o jeden katastrální úřad, tak by to zas tak komplikované nebylo a vystačíte si s občankou. Poskytování údajů ze sbírky listin KN (fyzicky) se tu už probíralo, někde se dá nahlížet pouze přes kopie (což se při 20,- za stránku u delších smluv může prodražit), někde vás nechají nahlédnout předem, s tím že pak necháte zkopírovat jen to, co vás zajímá.
Geza: Děkuji Vám za vysvětlení, máte s tím zkušenosti, které já právě vůbec nemám. Asi to ale zatím nechám plavat, protože bych nejprve asi musel získat smlouvu ze sbírky listin, před tím si asi ještě pořídit datovku nebo nějaký e-podpis, získal bych datum narození té osoby co měla barák v roce 1980, pak bych si musel zřídit dálkový přístup do KN (nebo zajít na přepážku) a pak bych musel z KN vylovit, jestli má tato osoba dnes něco ve vlastnictví. A tohle udělat asi pro deset lidí a domů.

jkjkjk: Díky za info k USA, no co se dá dělat. Člověk je blízko, ale pořád hrozně daleko :(

vladob: Děkuji za info, zajímavé, toto jsem neznal. Večer na to mrknu!
 
AFAIK to platilo bez omezení. Ještě desítky let potom chodili majitelé s kupními smlouvami, které nebyly zaznamenány.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Existuje stránka https://www.legacy.com/ kde sa dajú vyhľadať obits v USA, a dá sa zadať sledovanie priezvisk. Používam to už cca 15 rokov, takto som našiel stratenú rodinnú vetvu v USA. Do obitu som zadal svoju kondolenciu s email adresou, aby sa mi niekto z pozostalých ozval, a zadarilo sa.
Což však platilo, jak uvádí i CUZK, z určité části pro převody do tzv. socialistického vlastnictví a na pozemky obhospodařované v rámci soc. organizací. Není mi známo, že by se to týkalo soukromoprávních převodů stavebních pozemků a staveb na nich a nakonec i pozemků družstevníků, pokud ovšem nedarovali své pozemky státu.
jkjkjk ?? !! 
Bohužel v letech 1951 až 1964 se co se týče nemovitostí povinně nemuselo evidovat nic (tj. nabývací titul se nikde neevidoval) a i potom to až do roku 1993 bylo dost omezené.
jkjkjk ?? !! 
Občas bádám a nejlepší je asi Familysearch, zvlášť pokud osoba byla v USA první polovině 20. století (pak už je dostupných zdrojů řádově méně). Ale na žijící potomky se tam nedoklikáte, i v tamním rodokmenu jsou všechny žijící osoby automaticky schované.
Tak v tom zápisu z KN je číslo jednací nebo deníku, teď nevím, a vy můžete požádat o kopii té smlouvy nebo rozhodnutí, na základě které byl proveden vklad. Ta smlouva je ve sbírce listin a můžete požádat o její kopii, přičemž se musíte identifikovat, to nejde anonymně. V té smlouvě pak bude přesná identifikace nabyvatele, min. v té době datum narození a adresa. Dále můžete požádat, zda by vám našli smlouvu k dalšímu převodu nemovitosti, ale to upřímně nevím, jak se hledá, protože KN byly ukončeny a pokud se nikam nepsal další převod, tak nevím jak by to našli.
Jiné je to opačně - od nynějška do minulosti, protože na každé smlouvě, případně žádosti o vklad, jehož je smlouva o převodu součástí, musí být (nebo by měl být) uveden nabývací titul minulý, to znamená jak k nemovitosti přišel majitel, který ji teď pozbývá. Tímto řetězcem se lze dostat zpět a překlenout tu díru, jak jsem psal. Jde-li to opačně, to netuším, ale spíše bych to neočekával.
Mě by třeba zajímalo jak dál...mám tu zakoupenou knihovní vložku a tam je vidět převod majetku. Je tam "dle usnesení státního notářství v Pardubicích z roku 1961 č.j..... přechází na Václava Karbana". Tak už jsem tak zoufalý, jak ho objevit, že bych se potřeboval dostat do toho usnesení, ale pochybuji, že je to možné. Chlap dědí barák a má tam jen jméno, nic víc. Rok poté dům prodal a někam zmizel, takže ani neznám jeho datum narození, takže ani nemohu zjistit, co má dnes v KN. Jakože asi nic, protože již nežije a měl stejnojmenného syna. Lidí toho jména je v ČR pořád hodně. Sousedi ve vsi si nic nepamatují, nebo je tím nechci obtěžovat. S tímhle já se potýkám.
Zkáza slavného fotoateliéru Langhans
Tady pro milovníky starých fotek, co se to kdysi přihodilo za katastrofu. Kolik předků jsme mohli mít zachycených.

Firemní archiv: Během existence Langhansova studia byly veškeré negativy portrétovaných osob uchovávány a katalogizovány. Po desetiletí si tak mohli zákazníci nechat udělat fotografie nejen sebe samých, ale i svých předků. Na základě tohoto pečlivého archivování čítal Ateliér Langhans krátce před druhou světovou válkou téměř dva milióny negativů, převážně skleněných desek. Soubor negativů Langhansova ateliéru byl největším fotografickým archivem té doby. V zimě 1951/52 byly během znárodňovacího procesu veškeré skleněné desky naloženy na kolečka, z nich poté na ulici naházeny na připravené nákladní vozy a vyvezeny na skládku v Kyjích u Prahy. Portréty známých i neznámých osob, včetně portrétů významných mužů a žen, se v krátkosti proměnily v tuny skleněných střepů.

I proto byla jeho likvidace v letech 1951/52 velkou kulturní ztrátou.
 
Přátelé, umíte někdo bádat v USA? Jestli se lze někde proklikat na žijící potomky těch osob. Znám databázi Ancestry, ale ta je za prachy, nějaké pidi záznamy mi to tam nachází, ale nevím, co z toho. Myheritage.cz je už naprostá šílenost, duplicitní rodokmeny, dvacetkrát můj praděda u naprosto cizích lidí, na Familysearch jsem pár záznamů nalezl, ale bohužel hledám Vladimíra Svobodu v New Yorku...přesto tam dva jsou, jeden má nějaké household ID, druhý info, že zemřel 1991 ve čtvrti Flushing v Queensu, ale žádná konkrétní adresa. Ještě je tam adresa z roku 1951, kdy imigroval, tak teoreticky bych mohl zkontaktovat majitele domu (jisstá univerzita), ale asi to bude zoufalost. Vím, že jednou jsem se někde proklikal skoro do současnosti, snad to bylo na geni.com (tam tento dotyčný není). Pak tu mám ještě jiného příbuzného, který emigroval zřejmě 1948. Ellisisland databáze nepodchycuje takto mladé příjezdy, family search má ty passengers listy, ale to nestačí jak objevit žijící lidi. Googlit "Svoboda New York" také není jednoduché.