Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

jkjkjk ?? !! 
Bohužel v letech 1951 až 1964 se co se týče nemovitostí povinně nemuselo evidovat nic (tj. nabývací titul se nikde neevidoval) a i potom to až do roku 1993 bylo dost omezené.
jkjkjk ?? !! 
Občas bádám a nejlepší je asi Familysearch, zvlášť pokud osoba byla v USA první polovině 20. století (pak už je dostupných zdrojů řádově méně). Ale na žijící potomky se tam nedoklikáte, i v tamním rodokmenu jsou všechny žijící osoby automaticky schované.
Tak v tom zápisu z KN je číslo jednací nebo deníku, teď nevím, a vy můžete požádat o kopii té smlouvy nebo rozhodnutí, na základě které byl proveden vklad. Ta smlouva je ve sbírce listin a můžete požádat o její kopii, přičemž se musíte identifikovat, to nejde anonymně. V té smlouvě pak bude přesná identifikace nabyvatele, min. v té době datum narození a adresa. Dále můžete požádat, zda by vám našli smlouvu k dalšímu převodu nemovitosti, ale to upřímně nevím, jak se hledá, protože KN byly ukončeny a pokud se nikam nepsal další převod, tak nevím jak by to našli.
Jiné je to opačně - od nynějška do minulosti, protože na každé smlouvě, případně žádosti o vklad, jehož je smlouva o převodu součástí, musí být (nebo by měl být) uveden nabývací titul minulý, to znamená jak k nemovitosti přišel majitel, který ji teď pozbývá. Tímto řetězcem se lze dostat zpět a překlenout tu díru, jak jsem psal. Jde-li to opačně, to netuším, ale spíše bych to neočekával.
Mě by třeba zajímalo jak dál...mám tu zakoupenou knihovní vložku a tam je vidět převod majetku. Je tam "dle usnesení státního notářství v Pardubicích z roku 1961 č.j..... přechází na Václava Karbana". Tak už jsem tak zoufalý, jak ho objevit, že bych se potřeboval dostat do toho usnesení, ale pochybuji, že je to možné. Chlap dědí barák a má tam jen jméno, nic víc. Rok poté dům prodal a někam zmizel, takže ani neznám jeho datum narození, takže ani nemohu zjistit, co má dnes v KN. Jakože asi nic, protože již nežije a měl stejnojmenného syna. Lidí toho jména je v ČR pořád hodně. Sousedi ve vsi si nic nepamatují, nebo je tím nechci obtěžovat. S tímhle já se potýkám.
Zkáza slavného fotoateliéru Langhans
Tady pro milovníky starých fotek, co se to kdysi přihodilo za katastrofu. Kolik předků jsme mohli mít zachycených.

Firemní archiv: Během existence Langhansova studia byly veškeré negativy portrétovaných osob uchovávány a katalogizovány. Po desetiletí si tak mohli zákazníci nechat udělat fotografie nejen sebe samých, ale i svých předků. Na základě tohoto pečlivého archivování čítal Ateliér Langhans krátce před druhou světovou válkou téměř dva milióny negativů, převážně skleněných desek. Soubor negativů Langhansova ateliéru byl největším fotografickým archivem té doby. V zimě 1951/52 byly během znárodňovacího procesu veškeré skleněné desky naloženy na kolečka, z nich poté na ulici naházeny na připravené nákladní vozy a vyvezeny na skládku v Kyjích u Prahy. Portréty známých i neznámých osob, včetně portrétů významných mužů a žen, se v krátkosti proměnily v tuny skleněných střepů.

I proto byla jeho likvidace v letech 1951/52 velkou kulturní ztrátou.
 
Přátelé, umíte někdo bádat v USA? Jestli se lze někde proklikat na žijící potomky těch osob. Znám databázi Ancestry, ale ta je za prachy, nějaké pidi záznamy mi to tam nachází, ale nevím, co z toho. Myheritage.cz je už naprostá šílenost, duplicitní rodokmeny, dvacetkrát můj praděda u naprosto cizích lidí, na Familysearch jsem pár záznamů nalezl, ale bohužel hledám Vladimíra Svobodu v New Yorku...přesto tam dva jsou, jeden má nějaké household ID, druhý info, že zemřel 1991 ve čtvrti Flushing v Queensu, ale žádná konkrétní adresa. Ještě je tam adresa z roku 1951, kdy imigroval, tak teoreticky bych mohl zkontaktovat majitele domu (jisstá univerzita), ale asi to bude zoufalost. Vím, že jednou jsem se někde proklikal skoro do současnosti, snad to bylo na geni.com (tam tento dotyčný není). Pak tu mám ještě jiného příbuzného, který emigroval zřejmě 1948. Ellisisland databáze nepodchycuje takto mladé příjezdy, family search má ty passengers listy, ale to nestačí jak objevit žijící lidi. Googlit "Svoboda New York" také není jednoduché.
 
Se svými zkušenostmi z místního KÚ už jsem se tu svého času vypsal, takže jen nevěřícně kroutím hlavou...
Já jsem o ně vždy žádal datovkou. Ale dost se to liší, na jednom katastrálním pracovišti mně prostě pustili do sklepa, ať si ofotím, co chci. Jinde zase badatelům poskytují neověřené kopie - skeny zdarma.
Díky za informaci, to je zajímavé. Promyslím, zdali by to pro mě bylo přínosné.
GeneralHalsey  
Když je tady debata o katastru, jak je to s vložkami pozemkových knih, dá se o ně požádat emailem bez elektonického podpisu nebo nedá? Jedno pracoviště tvrdí, že to musí být s ověřením totožnosti, ale nejde to přes dálkový přístup. Na katastru se asi fakt už pomátli.
 
jkjkjk ?? !! 
Je to za 50,- strana A4 (i pokud osoba nic nemá), "evidence práv pro osobu" je jen k současnému datu, "přehled vlastnictví" i zpětně k určitému datu. Ale bez data narození to nejde.
Cena je tuším 50 Kč za stranu A4.
Zadáte jméno a datum narození a vyplivne vám to jaké nemovitosti dotyčný držel k určitému datu? Jaká je cena? Problém je datum narození, často jej neznám.
Vždyť se v placeném přístupu dá, ještě je potřeba znát datum narození.
MenthaPiperita
(Třeba Arenberger, ne? Praktické, pak by jeden nezapomínal na své nemovitosti... Pardon za OT)
:-)) Také by bylo fajn hledat v katastru podle jména.
Reakce na | Vlákno  
No to právě přece mělo nebejt!
To popravdě beru jako samozřejmost. Ani nedomýšlím, že by to nebylo.
Reakce na | Vlákno  
Nemáte zač. Já tomu bohužel rozumím jako koza petrželi. Sbírku listin jsem snad ani neviděl. Prostě jsem měl představu, že se online dostanu k těm vlastnickým změnám, byť to bude zpoplatněné. Takto mi to bylo vysvětleno z KN:

Od 1. 6. 2021 bude nutno se do aplikace nahlížení do KN k získání informací v rozsahu, jako je poskytován nyní, přihlašovat. Anonymním (nepřihlášeným) uživatelům budou zobrazovány pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení. Přihlásit se je možno buď pomocí eidentity nebo prostřednictvím účtu Dálkový přístup (řešení vhodnější pro právnickou osobu). Přes zpoplatněnou aplikaci DP získáte stejné informace, jako byste žádal na přepážce katastrálního pracoviště. Je možno například získat výpis z KN k datu v minulosti, ale pouze do roku 2001. Katastr nemovitostí je zřízen od roku 1993, počítačovými prostředky je veden od roku 2001, k migraci dat došlo k 4. 9. 2001. „Hlouběji“ tedy nelze prostřednictvím DP pátrat. Informace z předchozích evidencí nemovitostí můžete získat na místně a věcně příslušném katastrálním pracovišti katastrálního úřadu, ale nikoliv na přepážce, ale například v pozemkové knize. Historii od doby migrace dat lze zjistit na jakémkoliv pracovišti, ale starší již pouze na místně příslušném podle polohy nemovitosti.

lama2 Mitrovicko, Kotěnice 
Děkuji, tu Lipnici jsem na začátku textu zapoměl z radosti z Vavřince na konci a hned psal. Opravdu trefa do černého neb jsem teď prohledal matriky Lipnice/Poříčí a okolí pod 1669 a nikde dohledatelný Linda.Jste lepší než Davídek a Volf. Díky taky Mariss, kulanovi a evě48