Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

To popravdě beru jako samozřejmost. Ani nedomýšlím, že by to nebylo.
Reakce na | Vlákno  
Nemáte zač. Já tomu bohužel rozumím jako koza petrželi. Sbírku listin jsem snad ani neviděl. Prostě jsem měl představu, že se online dostanu k těm vlastnickým změnám, byť to bude zpoplatněné. Takto mi to bylo vysvětleno z KN:

Od 1. 6. 2021 bude nutno se do aplikace nahlížení do KN k získání informací v rozsahu, jako je poskytován nyní, přihlašovat. Anonymním (nepřihlášeným) uživatelům budou zobrazovány pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení. Přihlásit se je možno buď pomocí eidentity nebo prostřednictvím účtu Dálkový přístup (řešení vhodnější pro právnickou osobu). Přes zpoplatněnou aplikaci DP získáte stejné informace, jako byste žádal na přepážce katastrálního pracoviště. Je možno například získat výpis z KN k datu v minulosti, ale pouze do roku 2001. Katastr nemovitostí je zřízen od roku 1993, počítačovými prostředky je veden od roku 2001, k migraci dat došlo k 4. 9. 2001. „Hlouběji“ tedy nelze prostřednictvím DP pátrat. Informace z předchozích evidencí nemovitostí můžete získat na místně a věcně příslušném katastrálním pracovišti katastrálního úřadu, ale nikoliv na přepážce, ale například v pozemkové knize. Historii od doby migrace dat lze zjistit na jakémkoliv pracovišti, ale starší již pouze na místně příslušném podle polohy nemovitosti.

lama2 Mitrovicko, Kotěnice 
Děkuji, tu Lipnici jsem na začátku textu zapoměl z radosti z Vavřince na konci a hned psal. Opravdu trefa do černého neb jsem teď prohledal matriky Lipnice/Poříčí a okolí pod 1669 a nikde dohledatelný Linda.Jste lepší než Davídek a Volf. Díky taky Mariss, kulanovi a evě48
MenthaPiperita
Trojčata
 
To je přeci skvělá zpráva, že se dva omezující byrokrati dohodli, že se před volbami ještě bude dodržovat zákon ...
Reakce na | Vlákno  
jinak nevím, jestli jste zaznamenali - Anonymní přístup do katastru zůstane, couvá úřad

"Možnost anonymního přístupu při internetovém nahlížení do katastru nemovitostí zůstane zachována. Dohodli se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman a předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře."
 
Děkuji za odpověď. Já myslel jestli už jste nějak vyzkoušel ten bezplatný přístup po avizovaném znepřístupnění některých dosud veřejných údajů (majitelé nemovitostí). Jinak historie vlastnických změn, to bych taky rád viděl. Do starých knih se zapisovala snad jen do roku 1962(4). Nově by to měli na KÚ dohledat v historii počítačového zpracování dat, počítám někdy od poloviny 80. let, ale to je jen moje domněnka, možná jsou schopni to vytěžit jen od roku 2001, jak píšete... Mezidobí bude pro budoucí badatele chuťovkou, protože budou muset procházet sbírky listin, jinak to nikdo nedá dohromady. A je otázka, kdy a zda vůbec se ty sbírky listin do archivu vůbec dostanou.
Lipnice a datum křtu Vám nestačí?

Jinak na internetu jsem od "před-webovského" období,
to si lidé vykali, i když se znali, protože většinou chodili společně na PIWo do Obecního domu (Prague Internet World),
potykali si až později u panu Renčína na ISSS v Aldisu, protože to je akce dvoudenní s bohatými sponsory :-)
Soudruzi, na Okounu se lidé většinou oslovují ve 2.os. č.j., zdejší klub je v tomto ohledu značně odlišný.
 
lama2 Mitrovicko, Kotěnice 
Hluboce se omlouvám. A co ta má otázka o zdroji?
Nějak jsem si nevšiml, že bychom si potykali, byl jste u soudruhů?
Trojčata (asi) Kolín 1786
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6677/186
 
lama2 Mitrovicko, Kotěnice 
Děkuji Abuline a u otce Matěje měním prozatímní označení "praotec Linda" na Vavřince Lyndu. Kde jsi jej, prosím , našel? Mitrovice mají matriky od 1727. Tu Lipnici proberu.
Já si ho právě ještě nezřídil, zvažuji, zdali je to pro mě, tak jsem se informoval na KN. Vlastně pořád nechápu, k čemu je ten přínos. Prý tam pak můžeme vidět vlastníka k určitému datu (v rozmezí 2001-2021) zhruba za 50-100 Kč. Současného vlastníka domu lze ale vidět i bez dálkového přístupu. Potřeboval bych mít vlastnické změny jako na dlani a to mám asi smůlu. Zřejmě si musím z příslušného katastrálního pracoviště objednat knihovní vložku C nebo výpis z pozemkové knihy (např. pro rok 1960). Tohle všechno dělám jen kvůli tomu, abych se dostal k potomkům příbuzných, kteří tam žili, tedy jako způsob sestavení rodopisného rozrodu. Po nich pak chci staré fotografie předků, které sbírám.
Tak ještě jednou :-)
"Hnízdo" bych nehledal v Chyníně, ale, jak jsem již napsal, v Lipnici.
Zjevně vycházíte z článku Václava Davídka v Časopisu rodopisné společnosti z roku 1939 - Davídek tam nachází "nejstaršího" předka Josefa Lindy = Matěje, který se (dle Davídka) měl narodit cca 1668.
Tak si to můžete posunout - Matěj se narodil v rodině Vavřince Lyndy a jeho ženy Mandaleny, pokřtěn byl dne 13. ledna 1669.
lama2 Mitrovicko, Kotěnice 
Díky všem a Kulanovi obzvlášť, neb jsem se z tvého blogu hodně poučil. Teď ještě najít doložený přesun Lindů z Chynína do Mitrovic k známému rodua máme rod falzifikátora F.L. ryze český bez importu z Němec. To by historici Volf a Davídek, kteří F.L. dělali, to by koukali. My si vystačíme :-).
Zdrojem informace o Lindovské chalupě je kniha Davídkova, Naše Spálenopoříčsko, svazek I, str. 116.
V matrice Čížkov - 1 je Lindů několik již na počátku 18. století a v několika vsích, takže lze předpokládat, že tam již "nějakou" dobu byli.
S dolováním bych je nespojoval, protože IMHO hnízdo by mohla být Lipnice, kde je již v polovině 17. století několik rodin Lindů - a Lipnice je typická "selská" ves - okrouhlice.
Na mitrovických panstvích -portafontium- se poměrně často vyskytují Lindauerové.
mariss Chýnovsko, Nepomucko, Přešticko, ... 
To je jen z matriky oddaných, pravděpodobně budou i záznamy o dětech v matrice N. Na Porta fontium jsem našla jen Urbář Chynína (opis z roku 1672 původního urbáře z roku 1565). Tehdy bylo v Chyníně 5 osedlých, ale žádný Linda. Sirotčí kniha z roku 1617 nebyla nejspíš ještě digitalizovaná a leží v archívu - napadá mě Plzeň nebo Rokycany. Ještě je třeba mít na paměti, že v tomto kraji se běžně dávala jména po chalupě, což je pak často detektivka.
lama2 Mitrovicko, Kotěnice 
Ahoj Mariss, díky za stopu v Čížkově 1724 a 1730. Já mám podchycené v Mitrovicích v pozemkové knize 1738 bratry Matěj a Jana ale to dělali jiné hlavy v souvislosti s falzifikátorem Josefem. Vypadá to, že tam někde (Chynín ?) měli Lindové hnízdo už před dolováním, protože Hajny_Mikovec (marně mu píšu) tvrdí, že v sirotčí knize Chynína r. 1617 je ..Chalupa Lindovská, zaplacená, na ni hospodář Jan Linda, Eva žena jeho, děti jich Kateřina, Jakub, Jiřík, Anna, Maryana, Dorota.. Kde je zdroj, ví jen Hajný_Mikovec a ten mlčí... . Pokusil jsem se i požádat o nahlédnutí do vydaného rodinného archivu Mitroviců ale zatím bez odezvy. Dochází mě znalosti.