Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tento seznam jsem viděl už před pár měsíci, ale pořád nic nepřibylo online :/ Poslední matriční přírůstek online byl 5.8.2018 (!)
Reakce na | Vlákno  
Přátelé, nemáte prosím někdo aplikaci český telefon verzi 2004? Našel jsem CD, ale nemám k tomu identifikační kód, takže nejde zpustit :(
 
další knihy Apolináře už jsou předané do archivu, a postupně digitalizují, viz přírůstky
No je, vidíte, tady neumím hledat. Překoukl jsem ho, protože to nejdříve abecedně řadí pražské příslušníky a pak zvlášť cizí. Pořád ale strohé info :-) Já se snažím najít v matrice narozených toho Františka 1914, ale zrovna u něj je ten můj papírek tak pomačkaný, že nevidím jestli to je březen, červenec či září..., asi ten sedmý měsíc. Všechny matriky míst kde žili končí 1913, mladší nejsou online. Apolinář do června 1914, mě picne :)
Tady nejde o nějaké EU ne-EU, tady jde o to, že náš stát zoufale a dlouhodobě prospává dobu a nemá nic jako centrální agendu pro správu dat a rozumný centrální systém pro provozování datových aplikací (prostě serverovny). Nějaké úřady existují, ale jejich dosah a pravomoci jsou nízké. Ve výsledku si to pak každej pytlíkuje po svém. Každej úřad objevuje kolo (viz naše slavné archívy a jejich prohlížeče matrik), platí za vývoj od píky, řeší si po svém i provoz (sčítání lidu na serverech AWS? WTF?). Neexistuje standardizace. Úřady spolu zásadně nespolupracují, protože pro úředníky je nepřijatelné se bavit "s tamtěma", a nahoře sedí jen zvolení šašci (a je fuk, kdo to zrovna je). Tam, kde je potřeba koncepce, profesní znalost a management, tam prostě úřady a správa selhávají, protože nemají zpravidla ani jedno. Absence slušného managementu je ovšem problém celé země. Kdo to skutečně umí zastávat tuto pozici se ctí, ten je královsky placen v soukromém sektoru a nemá sebemenší důvod jít si ničit nervy do státního za zlomek peněz...
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takto: Lepšie spoplatnené, ako vôbec nič. Tých projektov robia veľa, konkrétne spoplatnené sú napríklad tlačoviny. Ale ja to nekritizujem, len konštatujem. U súkromnej firmy je to logické.
A když už jsme v těch jobovkách, tak doporučuji všem, kteří pracují s matrikami pod Zámrskem, aby si pro jistotu stahovali dokud to jde. Dřív než archiv přejde na online prohlížeč a ten bude tak pěkně zvládat nápor badatelů jako třeba ten historický atlas. :-) Snad to nebude tak rychlé.
Tak já je rozhodně nepodezírala z toho, že by to dělali zadarmo. Ba dokonce bych řekla, že se v mnoha případech jednalo o kumulaci "zdrojů". O to víc má člověk pochopení pro to, jak se snaží ochránit ty historické dokumenty před "nekalým zneužitím" tím velkým vodoznakem.
jkjkjk ?? !! 
Ano, tenhle konkrétní projekt byl za 15 milionů:
https://starfos.tacr.cz/cs/project/DG16P02H010
Ad abulin - počkejte spíš na noc, jestli ten server je taková šunka, tak třeba nevidíte větší rozlišení, ale furt tu samou grafiku, akorát zvětšenou v prohlížeči.
 
Speciálně tato aplikace je výstupem projektu NAKI II, tudíž kuřata měla co hrabat a výsledky mají být z principu zdarma.
Už se mi podařilo některé mapy "otevřít" a "zvětšit", ovšem zřejmě nedošlo (v některých případech) k nové digitalizaci a někdy je to naskenované prachmizerně, takže zvětšením mizí "čitelnost".
Mne zaráží skutečnost, že ČVUT s konektivitou bohatě dotovaného CESNETu není schopno přístup zajistit. Na druhu stranu mi říká žena ať nejsem Divíšek - viz dálniční známky, registrace k očkování, ...
spic už jen wtf 
To je ovšem jiný problém než neschopnost a neochota úředníků.
A upřímně aktivity Akademie věd a archivů nejsou zadarmo, jsou to instituce, které jsou hrazeny z našich daní a které se podílí na deficitu státního rozpočtu. Takže zadarmo ani kuře nehrabe.
No ale mapire.eu, jehož se účastní Arcanum, zpoplatněné není. A to je prostě jiná liga. V porovnání s ním jsou české aktivity podobné jamajskému bobovému týmu známému jako Kokosy na sněhu.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Presne rovnaký stav je na Slovensku. Projekt Slovakiana je čisté zúfalstvo. A ešte poznámka k Maďarsku: Tam má silný podiel na digitalizácii entita "Arcanum". A tí výdatne spoplatňujú.
Ať se proberou a podívají se na společný mapový projekt Rakouského státního archivu a Maďarského národního archivu, včetně dalších subjektů. Ať se podívají na Rakouskou národní knihovnu a digitalizované noviny. Já fakt už nechápu, že když se něco dělá počesku, tak se to zaručeně musí po... prostě některé věci je lepší, když se dělají na evropské úrovni a český "zlepšováček" do toho neleze. Ať si klidně odpůrci EU trhnou ploutví. Kam jsme to s tou národní "improvizací" dotáhli? K naprostému amaterismu.
To je také on? http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=62C5F3A08C1111E9ABD040618600A675&scan=1#scan1 Anna Belšánová z Hřešihlav - tak to bude pravděpodobně příbuzní :)
jkjkjk ?? !! 
Pěkné, ale ty vodoznaky na mapách ze středověku jsou opravdu smutné. Opět projev toho "strachu", že by třeba někdo mohl tyhle produkty vědeckého bádání a archivní činnosti (placené z veřejných prostředků) třeba i k něčemu jinému využít :-(
Aha, děkuji za info. Jestli se bude měnit druhý odkaz, tj. ten volně přístupný, tak mě klepne. Tam chodím často. Pak bych si měl asi nějak zařídit dálkový přístup? Potřebuji se zkrátka vždy dostat do evidence, kde zjistím majitele domu. Můžeme v tom dálkovém přístupu vidět třeba historii vlastnictví? Kdo měl dům v roce 1930, kdo 1950, 1990 atd.?
K tomu sčítání, podívejte co mám doma po předcích.
https://opu.peklo.biz/p/21/05/05/1620206774.png
Podle mě to je nějaká přihláška, co lidé posílali do sčítání nebo spíše přihlášení k pobytu v Praze. Je to ještě ze starého Rakouska (období cca 1914-1918). Jedná se o Vinohrady čp. 383. Ale to mi řekněte, kde je v policejních konskripcích/pobytových přihláškách NA ten Frantík narozený 1914? Ani to úmrtí matky tam není. Pobytovou kartu Fr. Kopeckého jsem nalezl jedinou a to tuto:
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=86651cf1d563819fe6e33ceadee5ce154cf518de214464a58bc93b67f7a53eb1&action=image&record=122
Evidentně úřady měly ještě bohatší info, resp. přihlášky z mladší doby. Tedy ty asi budou spadat do konskripcí cca 1914-1953, které NA předkládá v badatelně a začerňuje tam data.