Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takto: Ten cenzus 1715 vyšiel aj na CD, to CD mám, ale ešte predtým, ako som ho získal, tak som z pôvodnej stránky maďarského archívu vyextrahoval všetky tam prítomné priezviská, počet ich výskytov, a mám to abecedne zoradené ako XLS súbor, teda vlastne index. Je to dosť praktické, lebo sa tak dajú pohodlne zistiť variácie priezvisk. Ak mi dáte nejaký email, pošlem ten index. Pán Cisárik tie stránky potom spracoval tak, ako to má. Ak to CD nájdem, uložím ho na ULOZTO, a dám sem odkaz.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Nicméně rozčilování nad sčítacími operáty z 1921 je mi takové úsměvné, protože Zámrsk je nemá vůbec a bohužel část mých vesnic leží v jeho oblasti (a část už patří pod MZA, což je super v tom něco hledat) ;)

Jak se mi lidi nějak moc stěhují v té oblasti Poličska mezi okresy, mezi kraji a tedy i zdroji dat a taky jsou to všichi protestanti, takže různě mizí a objevují se v matrikách podle toho, který helvétský farář jim asi vyhovoval nebo co.

Existuje nějaký způsob jak trasovat takové pohyby (mimo toho, že je někde napsané odkud kdo je a mimo toho projet úplně všechno v okolí)? Podle toho jestli koupili dům a kdy? Pronájmy tam asi spíš nebudou.
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
K odkazům bych si tady s dovolením odložila přímý link na sady poměrně většiny Zámrskových knih (hodí se když se chcete jen juknout na nějakou vesnici mimo oblast zájmů a nechcete si kvůli tomu stahovat další půl giga).
Přímo přes měnu se to dá přes Search - Records a tam místo hledání dát vpravo dole "Find a Collection", jelikož většina není indexovaná.
Název té kolekce českých matrik se jmenuje "Czech Republic, Church Books, 1552-1981" (ne to druhé, protože tam jsou asi jen ty indexované, nebo nevím).
Našla jsem ale v Zámrsku i takové co nebyly u Mormonů a nebylo to tím, že by byly tak nové, možná jen později digitalizované.

Nebo je přímý odkaz na této stránce Zámrsku: https://vychodoceskearchivy.cz/home/zivotni-situace/badani/matriky/ která se také hodí odložit.

Co se starých map týká, tak jsem nedávno našla tohle: což umisťuje staré mapy do jejich reálných pozic (dokonce i je umí natočit, když se v nich nevyznáte) a překvapilo mě, že u některých map je v obrázku i soupis majitelů - a ten soupis je opsaný v popisku mapy, pěkné!
http://www.chartae-antiquae.cz/cs/?view=49.77239580475566,15.232543945312498,8&year=1200,2000&scale=100,7500000

Na to jsem se dostala zase z jiné stránky Zámrsku (jako obvykle, když se mění staré na nové, tak pak je na každém půlka..)
https://stare.vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/
(možná to všichni víte, ale až já to zas jednou budu hledat ;)
 
Hledání obce Mandalýna
Koukal jsem do matriky oddaných, o pár řádků níže jsou dva ženichové z Bartošovic.
 
Určitě tip hodný dalšího prověření. Díky.
Asi to bude slepá ulička, ale v nedalekých Bartošovicích je svatá Magdalena patronkou kostela a mají tam spolek stejného jména: https://spolek-magdalena.cz/about.php
Hledání obce Mandalýna
Zdravím. U svatby z 25. 1. 1665 je zapsáno, že ženich Kašpar Křen pochází z Mandalýny. Svatba se konala v Kunvaldu (Orlické hory, VČ) a Křenovi byli mlynářský rod. Bohužel v širším okolí jsem žádnou Mandalýnu nenašel.
 
tomasokoun  
Díky Vlado, tyto stránky jsem neznal(prozkoumám), ten můj případ bude s největší pravděpodobností zkomolenina příjmení Oravec
nobanoba  
Dost detailně mám zpracováno mezi Zlínem a Holešovem - hlavně obce fary Mysločovice a fary Žeranovice. Pokud by i tato oblast přicházela v úvahu, mohu zkusit nahodit.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Ak chcete skúsiť Slovensko, v digitalizovanom uhorskom cenzuse r.1715 sú mená Oravecz 100x, Oravetz 4x, Oramecz 1x a pár iných možných mutácií.
Ak chcete vedieť, kde sa tie mená vyskytovali, zadajte to do vyhľadávača
https://www.cisarik.com
napr. pre "oramecz"
https://www.cisarik.com/0_Rozbehy_Senica_TA_Nyitra_Nitra.html
a hľadajte v časti "SURNAMES from CENSUS records in 1715:"
na konci stránky
tomasokoun  
Dobrý den, zkoušel jsem vyhledat to příjmení ale nikde ani zmínka, na FS (varianta Oravicz) mi to háže do výsledků jen Oravecz a Oravik, takže pokud přišli(možná přišla sama, ale zase pokud je svatba psána z Prostřední Bečvy, tak ji někdo z P.B. musel platit) ze Slovenska, tak se jim na Slovensku říkalo asi jinak. V článku o valašských příjmení je varianta Oravec. Dál se tedy nedostanu?
GeneralHalsey  
Já bych to četl taky jako Oravicžová, písmeno S v okolních zápisech vypadá jako současné tiskací a v posledním zápise je to O dost podobné.
tomasokoun  
příjmení nevěsty 1748 Prostřední Bečva
Dobrý den, pomůžete prosím s rozluštěním příjmení? 3. odspodu vpravo - Catharina **avicžova. https://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be87af16-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=5d970e669aca4064b3793094214e5d36 *já v tom viděl Stavicžova, kolega z Tabyho Oravicžová. Ale takové příjmení jsem v té oblasti zatím nezaznamenal. Může pocházet ze Slovenska? Díky za rady
 
Kroměřížsko
Byl by tu někdo, kdo má křížem krážem probádané širší Kroměřížsko, a byl by schopen na základě příjmení nahodit nějaký směr, jakým se vydat? Střílím prakticky úplně naslepo.
 
trojčata
Nějak jsem tady dlouho nebyla a sešlo se mi tu 16 nových trojčat - moc děkuji přispěvatelům, že na mě myslíte!
miana 6x, ohad, jacana, MenthaPiperita 2x, zde.spi, SAGITARIUS 2x, zcr, brouck, SANOV - DÍKY!
Lenka
 
Asi nejvíce je zde
https://www.familysearch.org/wiki/en/Austria_Military_Records
při troše štěstí tam můžete nalézt i kartu vojáka - od roku 1800
pluky a jejich majitelé, velitelské sbory jsou zde
https://library.hungaricana.hu/hu/collection/austrian_state_archives_MilitarAlmanachSchematismus/
napoleonské období a doplňovací obvody jsou zde
https://www.napoleon-series.org/military-info/organization/Austria/ArmyStudy/c_AustrianArmyBohemia.html#_edn25
Děkuji za upřesnění a mohla bych ještě neskromně poprosit o nějaký odkaz, kde bych si o tom nastudovala více? Například kde byl tento pluk verbován.
Já bych doporučil rozlišovat:
- Josef Mitrovský byl od roku 1786 majitelem 40. pěšího pluku (založen roku 1733, jako 7. pluk), což odpovídá Vašim (resp. vyvdaným) předkům
- po prohrané bitvě u Slavkova, (zrušení Svaté říše, ...) nastaly reformy vojenství a Antonín Mitrovský byl majitelem 10. pěšího pluku, o čemž je článek
- z jiného rodu Wratislaw z Mitrowicz velel na počátku 19. století zemské domobraně (landwehr)
Mitrovský regiment
Jsem šťastná, že jsem narazila na toto vlákno, protože jsem právě před chvílí našla na Vsetíně v zápisu z roku 1790 poznámku o Mitrovském regimentu https://www.yoom.cz/img/73c3spvk.jpg A stejná zmínka je u tohoto manželova předka i o dva roky předtím 1788. Avšak článek se zmiňuje o dataci 1806 a 1810 - sestavování regimentu. http://m.primaplana.cz/news/prispevky-k-dejinam-vojenskych-reforem-v-r-1808/ Proto bych se ráda optala, jestli o tom nevíte něco víc nebo jestli to špatně chápu. Díky
 
ZCR, ANNE1: No teda, jste dobří, díky moc, to bude on! :-) Budu teď muset zjistit jak to měl s mojí rodinou ve Vršovicích, byl mnoho let dost blízko, vůbec to nechápu. Odkaz na Mormonech si ještě projdu, nějak mi to uniklo. Zrovna jsem se rozplýval nad těmi přihláškami z Plzně, ale bohužel mají naskenované karty jen do písmene Č.