Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

honyk Východní Čechy 
V Zámrsku se zdá mají vše možné již doskenované. V sekci matrik píšou: K 18. 8. 2020 byly zdigitalizovány a zpřístupněny všechny matriky uložené k tomuto datu v našem archivu, u který není právními předpisy omezeno jejich zveřejnění. Vyjma šesti svazků, které procházejí zásahem konzervátorů a budou zdigitalizovány a zpřístupněny po opravě – jedná se o signatury 8646, 168-8641, 167-8052, 148-8275, 43-8359 a 27-8623.
Reakce na | Vlákno  
podle mých zkušeností se ta digitalizace překrývá, ale dost málo, a opravdu doporučuju prohledat oba zdroje - monarchie byla jenom jedna
no, ta černá kronika je bohužel nejvydatnější pramen (a soudičky), a pomohlo mi to už několikrát, např. ve vzdálenějším příbuzenstvu jeden nedokonaný pokus o sebevraždu (tuším petrolej to byl) -, ale napodruhé se mu to už povedlo (koncentrovaný louh)...
Na rozdíl od Krameria a MZK je výsledek zvýrazněný vždy, i když vůči jejich OCR lze mít značné výhrady, doporučuju v chronicky obtížných případech (např. W/M, t/k) hledat pomocí neurčitých znaků.
Pěkné... Myslil jsem, že tam nechovají českojazyčná periodika, leda snad vídeňské mutace. Budu musit také vyzkoušet.
dobes, zcr: Tak to je paráda, děkuji! Je to skutečně dobře uděláno, ty náhledy, filtry, zvýraznění a hlavně tento způsob kombinace a blízkosti slov. Kramerius má co dohánět. Nalezl jsem zde tragické úmrtí mé praprababičky :-( (únor 1915). sebevražda upálením
 
umí to většinu vyhledávacích fíglů (zástupné znaky samy nebo řetězec atd), viz nápověda
Pro vyhledávání se za slova v uvozovkách dá vlnovka a vzdálenost těchto slov. Takže to není o ničem, naopak je to výborné! Na první stránce je v návodu příklad "Auktion Dorotheum"~10
Co teprve tento mega přírůstek až bude: http://www.ahmp.cz/page/docs/mat_prirustek%202020_1_01_19.pdf
Reakce na | Vlákno  
Přátelé, ještě se chci zeptat, na tom ANNO SUCHE nelze vyhledávat podle fráze, že? Mám na mysli kombinaci slov, např: "Karel Michek". Musím asi zadat "Michek" a pak těch tisíce záznamů filtrovat - podle časového období, jazyka, novin atd.. Pokud to tak je, není to špatné, ale pořád bych bral raději kombinaci slov, např. "Michek Vršovice". Když to tam obyčejně napíši, tj. bez nějakých pomocných znaků, tak to hledá jen to první slovo, takže to je o ničem.
 
Vypadá to, že ty přístupné matriky uvolňuje robot.
 
Tak pokud vím, nové matriky se předávaly až teď po téměř roce, protože i zaměstnanci krajského úřadu jsou na home office.... takže to se načekáte :-)
Reakce na | Vlákno  
tomasokoun  
Ano, a ne jen jednu, zkoušel jsem více možností, ale naštěstí to dneska stáhlo rychle.
tomasokoun  
Díky za upřesnění, já teď ve vyhledavání v inventáří zadal tu formulaci "lze předkládat", a našel jsem to tam. Tak už vím, že to jde jen pro ty vypsané v inventáři
Stáhl jste prostě knihu s číslem sign., co jste tam zadal na konci odkazu.
Taková kniha vůbec není v soupisu, patrně ještě není naskenovaná či dokonce není ani v archívu. MartinSt mluvil o situaci, kdy kniha v soupisu je, jen s tou poznámkou "lze předkládat od ..." a chybí tam odkaz.
tomasokoun  
zkoušel jsem odvodit také odkaz na matriku narození v roce 1904 v Horním Holetíně, ale marně. Něco to stáhne, ale není to ta správná matrika. Poslední co je v indexu je 7991 sign. 3718 matrika N 1879-1899 na straně 1728 inventáře
tomasokoun  
Dobrý den, dokázal by jste odvodit odkaz na matriku oddací pro Dvůr Králové n. L, církev československá svazek 3, rok 1932? V inventáři je to strana 2538, díky.
Mně jde hlavně o nové přírůstky, které jsou zatím v seznamu matrik uložených na MÚ a žádnou signaturu (kromě původní) přidělenou nemají.
MartinSt  
Já jsem ze Zámrsku stáhl matriku, u které byla poznámka "lze předkládat od r. 2021", ale musel jsem si to URL ke stažení sestavit z URL existující matriky, kde jsem nahradil koncová čísla Sign.-em z této matriky.
Reakce na | Vlákno  
Antiquus  
Státní zaměstnanci jsou z většiny na tzv. "home office", což zasvěcení vědí jak vypadá, takže se hodně dloooooho nic dít nebude.
Reakce na | Vlákno