Bohužel, přístupovým účtem nedisponuji. Jinak tam ale vyhledávám často, jen mám někdy pocit, že těch věcí pod zámkem je tam každou návštěvou víc.
Národní digitální knihovna
Možná jste zaznamenali, že kvůli pandemii mají studenti volný přístup k digitalizovaným knihám. Teď je to momentálně prodloužené do června. Samozřejmě to může využít kdokoliv s účtem v nějaké vědecké knihovně. Více zde
https://ndk.cz/ Ta možnost fulltextového vyhledávání je úžasná. Různá regionální literatura, legionáři, rejstříky berní ruly, různé almanachy škol, noviny a časopisy. Po kliknutí na detail je zpravidla klíčové slovo na stránce zvýrazněné, takže jdete rovnou k věci. Nikdy by mě nenapadlo, že taková možnost existuje. Díky tomu jsem zalepil pár bílých míst ve svém rodokmenu, takže vřele doporučuji.
Zajímavé, ale co jsem se koukal na naše město a okolí, tak tam jsou snad nikdy nepoužívané názvy částí a zcela tam chybí historické názvy, pokud docházelo k přejmenování obcí.
https://geoportal.npu.cz/webappbuilder/apps/38/Znáte někdo tuto aplikaci? Já na to teď náhodou narazil a je to velice zajímavé. Nahoře lze otevřít uživatelskou příručku, kde je aplikace důkladně popsána. Vyskočilo na mě několik pro mne neznámých místních názvů a útvarů, které budu muset ověřit či zjistit, z jakého jsou zdroje.
Jedna z věcí, které tam lze naklikat jsou hranice okresů od roku 1850 dosud včetně dalších sídelních útvarů, což je i to, proč jsem to vlastně našel. Pěkná věc, doporučuji.
Kdepak foto domu, to by asi bol zázrak. Rimavská Sobota má na pohlednicích hlavně centrum a významné budovy, když už jsem nalezl nějaké jiné ulice, nebyly ty fotky popsané...děkuji za ty odkazy. VTEDY TASR = dobré!
Zajímavé, děkuji Vám za odkaz.
OK, rado sa stalo. Našli ste si aj foto toho domu? Lebo mne sa podarilo nájsť pohľadnicu, kde je o.i. kováčska vyhňa môjho pradeda, a ten vonku pred vyhňou podkúva aj s pomocníkom koňa. Len nie je isté, či je to ten môj pradedo, ktorý v tej dobe pendloval do USA (bol tam 3x), alebo jeho brat, tiež kováč. Ešte odkaz na AT pohľadnice
https://misosestak.blog.sme.sk/c/454024/5-miest-kde-mozete-najst-historicke-fotky-vasej-obce.html?ref=viacbloger
Díky, to jsou vydané SPPV z NACR - já jsem doufal, že by něco mohlo být v církevních archivech u benediktinů (Břevnov, Broumov). Pátral jsem na monasteriu, ale tohoto projektu se "špecifický" Zámrsk (na rozdíl od jiných SOA) neúčastní. Jen pro sichr - zajímá mne tam příjmení Ob(e)ršal.
Online bych to neočekával. Kontaktujte příslušné úřady e-mailem (nejspíše Hauptstaatsarchiv Dresden), pak záleží jaké budete mít štěstí. Někde vám obratem zdarma pošlou vyhledané informace, jinde žádají dost vysoké poplatky za rešerši.
Mám dojem, že se psalo, že všechno co se dochovalo je v těch vydaných soupisech. Ne všechna panství soupis udělala a něco se nedochovalo.
Soupis poddaných
Nenarazili jste někdo na SPPV 1651 pro panství Broumovského kláštera? V Soupisu Hradecko-Bydžovsko není. Panství patřilo pod Břevnov, ale žádný soupis jsem nenašel. Nemám na mysli ten "slavný urbář", který byl nedávno vydán. Konkrétně mi jde o Nízkou Srbskou.
Už jsem tu psal - okres Kolín jen město, venkov dochován jen 1921. A to má do pohraničí opravdu daleko.
Kdesi jsem se dozvěděl, že na Slovensku je všechno skartované a dochovaly se jen 1930 a 1940. Asi jsem měl štěstí, ale sčítání z těchto dvou let z Rimavské Soboty (ul. Lučenecká) mi poslali.
V západních už vůbec, v oblasti mého zájmu (okres Cheb) jen roky 1930 a 1939 v NA.
V severních taky. Čím víc Sudety, tím víc skartace.
Ani jsem si nevšiml, že tam nebyly přístupné. Asi dali i přednost zvěřejnění sčítání 1921 před staršími (např. 1857 tam má záznam, ne skeny). Ale závidím Vám, kdo máte předky z vesnic. Já mám z Chomutova a ještě k tomu se tam každé dítě rodilo v jiném čp., takže se asi stěhovali po nájmech. Je pro mne bez šance si tam tu rodinu najít. Jinak je s podivem, že některé archivy nepřidaly půl roku nic, zatímco taková Třeboň přidává něco snad každý den (viz historie aktualizací)!
pak jsou ovšem ve hře ještě různé skartace - stačí se podívat na jižní Moravu, kde jsou často dochovaná sčítání komplet, 1857 - 1921, zatímco např. na Vysočině nebo ve vých. Čechách kolikrát jenom 1921.
Po svém si to nedělali, protože to měli úplně stejně jako zbytek monarchie. 1869 se dochoval. Sčítaní 1880 proběhlo a jak říkám, je někde na Slovensku. Měly by existovat i operáty 1910, protože tam byla důležitá národnost a řeč (použilo se při dělení po roce 1918) a s největší pravděpodobností by mohly existovat i operáty 1890 a 1900. Ve všech sčítacích operátech jsou stejné kolonky jen v případě Horních a Dolních Uher to bude maďarsky.
(akorát podle mě s tou indexací měli začít od velkých měst, kde je ruční prohledávání celkem bez šance, kdežto s dědinou se sto č.p. není zas taková práce)