Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
Claricia



Reklama



Fórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.


Tak skartační peklo mohlo nastat. Jen jsem kdysi našla nějaký článek, takže si nechávám naději. Tady jsou odkazy na sčítání u Mormonů.
Taky tady 1869.
https://www.familysearch.org/search/image/index?owc=https://www.familysearch.org/service/cds/recapi/collections/1986782/waypoints
něco i 1857
https://www.familysearch.org/search/catalog/153494?availability=Family%20History%20Library

Kdesi jsem se dozvěděl, že na Slovensku je všechno skartované a dochovaly se jen 1930 a 1940. Asi jsem měl štěstí, ale sčítání z těchto dvou let z Rimavské Soboty (ul. Lučenecká) mi poslali.
V západních už vůbec, v oblasti mého zájmu (okres Cheb) jen roky 1930 a 1939 v NA.
MenthaPiperita
V severních taky. Čím víc Sudety, tím víc skartace.
Ani jsem si nevšiml, že tam nebyly přístupné. Asi dali i přednost zvěřejnění sčítání 1921 před staršími (např. 1857 tam má záznam, ne skeny). Ale závidím Vám, kdo máte předky z vesnic. Já mám z Chomutova a ještě k tomu se tam každé dítě rodilo v jiném čp., takže se asi stěhovali po nájmech. Je pro mne bez šance si tam tu rodinu najít. Jinak je s podivem, že některé archivy nepřidaly půl roku nic, zatímco taková Třeboň přidává něco snad každý den (viz historie aktualizací)!
pak jsou ovšem ve hře ještě různé skartace - stačí se podívat na jižní Moravu, kde jsou často dochovaná sčítání komplet, 1857 - 1921, zatímco např. na Vysočině nebo ve vých. Čechách kolikrát jenom 1921.
Po svém si to nedělali, protože to měli úplně stejně jako zbytek monarchie. 1869 se dochoval. Sčítaní 1880 proběhlo a jak říkám, je někde na Slovensku. Měly by existovat i operáty 1910, protože tam byla důležitá národnost a řeč (použilo se při dělení po roce 1918) a s největší pravděpodobností by mohly existovat i operáty 1890 a 1900. Ve všech sčítacích operátech jsou stejné kolonky jen v případě Horních a Dolních Uher to bude maďarsky.
(akorát podle mě s tou indexací měli začít od velkých měst, kde je ruční prohledávání celkem bez šance, kdežto s dědinou se sto č.p. není zas taková práce)
(a dokonce je postupně indexují, takže pro některé obce funguje fulltextové vyhledávání podle jména nebo č.p.)
Slovensko nevím vůbec. Tam si to Maďaři dělali po rakousko-uherském vyrovnání po svém. Ale další příznivá zpráva: SZA Opava má sčítácí operáty z roku 1921 zveřejněny.
Mě by zajímalo na Slovensku obzvlášť 1880. 1869 na u Mormonů, ale tohle by mělo existovat, mělo by nejspíš být ve slovenském archivu, ale to je tak vše.
V Rakousku to sčítání probíhalo úplně stejně (článek na Wiki), ale zda se zachovaly sčítácí operáty a jak jsou přístupné, jsem na webu nenašla. Asi to chce dotaz přímo na státní archív.
Děkuji za odkaz na pěkné pohlednice Rimavské Soboty! Po složitějším hledání (ovšem je fajn, že název ulice to ukáže jen po najetí myší, netřeba rozklikávat) jsem konečně nalezl sčítací hároky pro ulici Stoličnou, jako na potvoru, zrovna ty nejsou digitalizované. Tak jsem hlasoval pro. Možná ale zkusím požádat archiv o papírovou podobu...
Děkuji za zajímavé odkazy. Mají ty databáze online? Jistý si už nejsem vůbec ničím. Prastrýc tam byl prý v době, kdy spojenci bombardovali Drážďany, kvapně utekl do Prahy, ale pak zjistil, že si v Německu nechal nějaké doklady a musel se tam vracet. Na klopě měl rudou hvězdu a když se ho Němci ptali, co to má znamenat, tak jim říkal, že je to vlajka Turecka. Nakonec se upil. Taková je rodinná historka, asi to nechám plavat.
Podívala jsem se do Třeboně, tam jsou operáty z r. 1921 zveřejněny. Už mě to Brno opravdu štve. Čím modernější podmínky, tím horší "lidský faktor". Nová Actapublica podobně, to musel dělat někdo, kdo v životě předky nehledal. Údaje k matrikám jednotlivých farností roztažené na hafo stránek, po kliknutí na matriku už se nezobrazí období zápisů, grafika pod psa.
Jak jsem psal. Vše bylo celou dobu dostupné na FamilySearch. Tak hlavně, že se v SOA Litoměřice nyní mohou hrdě bít do hrudi, jak ochránili informaci, že nějaký potenciálně žijící dědeček narozený před rokem 1921 byl v té době svobodné malé dítě.
To je neuvěřitelné! Zasáhne vnitro a zabaví server?
 
SOAL včera na svém FB zveřejnila následující příspěvek, tak snad si to opravdu nerozmyslí:
POZOR!!SKVĚLÁ ZPRÁVA!!Vzhledem k tomu, že v únoru uplynulo již 100 let od sčítání obyvatel v roce 1921, zveřejnili jsme opět sčítací operáty z roku 1921 v E-badatelně na webových stránkách našeho archivu. Užijte si bádání!????????
No MZA, to je kapitola sama o sobě a netýká se to jen operátů. Např. mají již skoro všechny gruntovnice zdigitalizované pár let, nicméně zveřejnění nikde a bůhví kdy a jestli vůbec.
MenthaPiperita
To je dobrá zpráva. Snad si to zase někdo v Litoměřicích (nebo některá vyše postavená chytrá hlava) nerozmyslí.