Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

V Rakousku to sčítání probíhalo úplně stejně (článek na Wiki), ale zda se zachovaly sčítácí operáty a jak jsou přístupné, jsem na webu nenašla. Asi to chce dotaz přímo na státní archív.
Děkuji za odkaz na pěkné pohlednice Rimavské Soboty! Po složitějším hledání (ovšem je fajn, že název ulice to ukáže jen po najetí myší, netřeba rozklikávat) jsem konečně nalezl sčítací hároky pro ulici Stoličnou, jako na potvoru, zrovna ty nejsou digitalizované. Tak jsem hlasoval pro. Možná ale zkusím požádat archiv o papírovou podobu...
Děkuji za zajímavé odkazy. Mají ty databáze online? Jistý si už nejsem vůbec ničím. Prastrýc tam byl prý v době, kdy spojenci bombardovali Drážďany, kvapně utekl do Prahy, ale pak zjistil, že si v Německu nechal nějaké doklady a musel se tam vracet. Na klopě měl rudou hvězdu a když se ho Němci ptali, co to má znamenat, tak jim říkal, že je to vlajka Turecka. Nakonec se upil. Taková je rodinná historka, asi to nechám plavat.
Podívala jsem se do Třeboně, tam jsou operáty z r. 1921 zveřejněny. Už mě to Brno opravdu štve. Čím modernější podmínky, tím horší "lidský faktor". Nová Actapublica podobně, to musel dělat někdo, kdo v životě předky nehledal. Údaje k matrikám jednotlivých farností roztažené na hafo stránek, po kliknutí na matriku už se nezobrazí období zápisů, grafika pod psa.
Jak jsem psal. Vše bylo celou dobu dostupné na FamilySearch. Tak hlavně, že se v SOA Litoměřice nyní mohou hrdě bít do hrudi, jak ochránili informaci, že nějaký potenciálně žijící dědeček narozený před rokem 1921 byl v té době svobodné malé dítě.
To je neuvěřitelné! Zasáhne vnitro a zabaví server?
 
SOAL včera na svém FB zveřejnila následující příspěvek, tak snad si to opravdu nerozmyslí:
POZOR!!SKVĚLÁ ZPRÁVA!!Vzhledem k tomu, že v únoru uplynulo již 100 let od sčítání obyvatel v roce 1921, zveřejnili jsme opět sčítací operáty z roku 1921 v E-badatelně na webových stránkách našeho archivu. Užijte si bádání!????????
No MZA, to je kapitola sama o sobě a netýká se to jen operátů. Např. mají již skoro všechny gruntovnice zdigitalizované pár let, nicméně zveřejnění nikde a bůhví kdy a jestli vůbec.
MenthaPiperita
To je dobrá zpráva. Snad si to zase někdo v Litoměřicích (nebo některá vyše postavená chytrá hlava) nerozmyslí.
ok, já na Litoměřicku bádám jen výjimečně, ale zaznamenal jsem, že si nekdo stěžoval, že to stáhli... možná jenom čekali na 100 let. Bohužel, v MZA se asi bez vymetení celého vedení v dohledné době nikam neposuneme.
Zdá se, že SL1921 v SOA Lt je již přístupné :) každopádně na FS bylo přístupné po celou, alespoň pro všechny mé obce.
MZA je jeden z tzv. GDPR-předposraných archivů, který si svévolně stanovil vlastní lhůty. Operáty z r. 1921 jsou digitalizaované a přístupné v badatelnách, ale online budou až v r. 2026 (počítají se lhůtou 105 let, nikoli 100). Ovšem nejsou v tom sami, i jiné archivy stáhly již online publikované operáty 1921, např. SOA Litoměřice, a dokonce si vynutily jejich znepřístupnění na FamilySearch.
O zveřejněných operátech pro Rakousko nevím, ale taky by se mi to hodilo...
TROJČATA
05.05.1735 Láz - trojčata Jan, Jakub a Václav Zajícovi https://digi.ceskearchivy.cz/6861/134
 
Taktéž děkuji, ale nic :-(
Děkuji za tip. Pokorných jsou tam mraky, ale toho co hledám, nic :-(
MZA
Pokud jste si jistý těmi Drážďany, tak zkuste registrační úřad v Drážďanech nebo spíše drážďanský archiv. Pokud tam pracoval, tak se tam musel registrovat k dočasnému pobytu a měli by mít jeho registrační list.
KOLSI: Moc děkuji za ten odkaz na nuceně nasazené v Německu, to je opravdu pecka!
Sice tam nevidím strýce, který byl v Drážďanech, ale to mi teď nevadí.

Možná totiž konečně odhalíme dědu mé manželky, což bude pro nás životní rodopisný objev. Nalezl jsem v těch seznamech tu Karolínu (babičku manželky), ačkoliv to byl jeden strohý záznam, a prošel jsem všechny Josefy Sperky. Takže to opravdu vypadá na toho, co byl umístěn v Bavorsku (*1915 Slomniki). V jeden okamžik jsem je v mapě vysledoval tak, že několik měsíců byli takřka u sebe! Jozef byl nasazen v sousední vesnici vedle Karolíny – striktně vzato jsou to místa, kde jim vydali nějaké pracovní průkazy či co, ale museli tam zkrátka někde pracovat, když tam byli. Jozefa přemístili 40 km daleko v okamžik, od kterého pak uběhlo 9 měsíců, a narodila se tchýně (!). Jestli to potvrdíme, tak to pro nás bude skutečně velká událost. Sám mám mezi předky nemanželské dítě a nikdy se už nedozvím, kdo byl jeho otec (leda by zázrakem někdy cinkla DNA shoda).

Karolína neměla lehký život, byla sirotek a ještě ji Němci přinutili k práci pro říši. Zřejmě ji pak ale pustili domů, když měla rodit…jediné zvláštní na tom je, že ta místa, kde byli nasazeni (Aichen, Obergessertshausen) jsou malé vesnice a na netu se nám zatím nedaří objevit cokoliv k tomu, najít jakékoliv fabriky, bývalé lágry atd., ale budeme se snažit. Teď si vezměte ten příběh, který nám z toho pomalu vyplývá….dva mladí lidé se seznámili na nucených pracích v Německu a zhruba 3 měsíce se znali, než počali dítě. V ten okamžik je ale Němci rozdělili a Jozef byl převezen jinam. Zatímco Karolína rodila již doma na Slovensku, Jozef zůstal v Německu ještě 2,5 roku až do konce války. Možná vůbec nevěděl, že jeho milá čeká dítě! V rodině se traduje, že jí po válce vyhledal, spolu však nezůstali, byť alimenty poctivě platil…

PETERS: Zajímavý je ten Váš printscreen s Josefy, vidíme u nich i místo narození, to jsem nějak neviděl ani po přihlášení. Evidentně je to jedna a ta samá osoba a zároveň jiný Sperka, než kterého hledám, tak je asi kontaktovat zatím nebudu. Safra, škoda… Nemohu totiž nahlédnout do matriky narozených obce Slomniki, protože není online (Krakovská oblast), přinejmenším ji nevidím na Mormonech. V nejhorším pak někdy zkontaktuji radnici Jozefovy rodné obce nebo úřad v Brně, jenž kdysi vyřizoval dědictví, ale to asi bude na dlouhé lokte a výsledek nejistý. Jsem blízko i daleko.
 
Ad ANNE1 - Zámrsk?
 
MenthaPiperita
No vida. Odkaz je klikací.