Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

MenthaPiperita
Když píšete příspěvek, vlevo dole je okénko, přepněte z HTML na Text.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Vďaka za radu, ale nejak mi to nefunguje, alebo som to nedokázal spraviť. Ale možno je to tým, že používam už nepodporovaný aj OS aj browser. Na to mám zase iné dôvody.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Poradím ešte toto, pokúste sa spojiť s týmto človekom, https://www.facebook.com/sestakmiso/ on síce spracováva vedľajší región Novohrad, ale má neuveriteľný historický záber, a minimálne Vás na niekoho odporučí. Na adrese: https://www.hungaricana.hu/en/search/results/?list=eyJxdWVyeSI6ICJwb3N0Y2FyZCByaW1hc3pvbWJhdCJ9 je spústa pohľadníc. Možno aj ten dom, len názvy ulíc sa menili
Děkuji. Můj děda se sice narodil v Rimavské Sobotě, ale oba oba jeho rodiče byli z Čech. On tam měl praděda za první republiky práci, tak tam přechodně žili a zcela jistě v roce 1930, takže jsem se těšil, že bych je nalezl v tom sčítacím hároku. Ze Slovenka odešli, když začalo přituhovat, tedy 1938/1939. Mám pech, že ten dům byl zbořen. Děda stále žije, takže bych mu i udělal radost, kdybych nalezl fotku jeho rodného domu (stával na rohu ulic Kuzmányho a Francisciho) nebo cokoliv zajímavého. Sepsal podrobné rodinné paměti vč. vzpomínek na sousedy, např. Vlado Clementise z Tisovce, později popraveného. Zůstal tam pak ještě na studiích strýc, tak máme příbuzné v Bratislavě atd.
Peters, Kolsi: Moc vám děkuji, odkazy si určitě projdu! Ptal jsem se tchýně několikrát za posledních deset let a v podstatě nic nevěděla a najednou si včera vzpomněla na další střípky, jako by se nechumelilo. To se mi snad zdá! Ale je to jediná osoba, která ještě trochu něco ví a dokud žije, rád bych to rozlouskl.

Jozef Sperka byl údajně o čtyři roky starší než tchýně máma (*1918), pocházel z Jelenie Gory a byl to advokát. Možná poloviční Žid. Ale to vše má tchyně od nějaké své tety, která už dávno nežije. Všichni známe rodinné historky...stačí si poplést jméno, místo a jste někde jinde, ale tonoucí se stébla chytá. Budu muset ještě googlit. Josef a Karolína spolu tedy byli v Drážďanech, kde zadělali na děcko (to muselo být koncem roku 1942). Zde se nabízí otázka, co tam za války dělali, proč tam byli? Polák a Slovena. Ale asi to není teď důležité. Na podzim 1943 už byla Karolína doma na Slovensku, kde porodila. Zapracovala tehdy nějaká tetička a výsledkem bylo, že Jozef musel na dceru platit alimenty (až do roku 1957, pak už nemusel). Když zemřel (prý po roce 1980), tak ji odkázal nějaké peníze. Dva roky moji tchyni tehdy hledal Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, sídlem v Brně. Snad bych se mohl obrátit na ten úřad, ale asi budou tyto spisy již skartované.
 
Vakovlk Vládni, Čechie! 
(protip: když se při psaní příspěvku klikne na html, lze pak vybrat text a odkazy budou klikací)
V Arolsen Archives pár Josefů Sperků také je, co byli na nucených pracích. Převážně ale v Hesensku (Darmstadt, Kassel...) a Švábsku (Ulm).
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Ak hľadáte konkrétne priezvisko, skúste toto ***https://www.juls.savba.sk/durco_priezviska.html*** ***https://slovnik.juls.savba.sk/?d=priezviska*** Stará katastrálna mapa práve RS bohužiaľ nie je na tomto webe: ***https://maps.hungaricana.hu/en/** (Inak je tam takmer všetko) Neviem o nijakej inej možnej mape na webe. Jediná možnosť je kontaktovať tamojší katastrálny úrad o pomoc, prípadne archív: ***https://www.geoportal.sk/sk/archiv/archiv.html***
Je jich víc:

Fotka Jozefa Sperky. Zřejmě ji dal své milé někdy ve 40. letech v Německu. Tchýně nic neví.
https://opu.peklo.biz/p/21/03/10/1615399171.jpg
Kolik mu tu může být? Tipl bych si klidně těch 25-30 let.
 
*důležité pro Švejka, letitá rodinná záhada*
Přátelé, byli byste prosím někdo ochoten zkontaktovat mi dvě osoby z myheritage? Připravil bych krátkou zprávičku do pošty a hlavně fotku… Nemám placené členství a nedokáži vygooglit přístup na ten jejich strom.

Tady jde o hodně, žádné hledání pratetiček. Je to zajímavý rodinný příběh a asi si umíte představit jaké to je pro manželku, když nezná svého dědu. Tchýně tedy nezná svého otce. Ví pouze to, že to byl Polák a jmenoval se Jozef Sperka. Někdy za války (1942-1943) byl zřejmě na nucených pracích v Drážďanech a udělal tam dítě 22 leté dívce. Máme jeho fotografii. Traduje se, že rodina té dívky ji nedovolila sňatek, protože byl nemajetný. V každém případě už se nikdy v životě neviděli. Ona však u sebe měla jeho fotku. Později se vdala. Stejně tak Jozef měl pravděpodobně svojí rodinu a potomky. Když zemřel (prý za minulého režimu), odkázal něco málo své dceři, kterou v životě nikdy neviděl. Je to veliký příběh a byli bychom konsternováni z toho, kdybychom jej nalezli, resp. jeho potomky. Tím pádem by tchýně nalezla své nevlastní sourozence, po tolika letech! DNA test máme, ale shody necinkají. Moc děkuji za případnou ochotu, možná to nebude on. Ale když jeho dívka byla narozena 1918 a tento (viz příloha) byl 1915, mohlo by to tak být. Jeden tam je ještě *1909, no teoreticky by připadal v úvahu...Sperků jsem moc nevyhledal. Poláci mají i databázi hrobů (Grobonet) a Jozefů Sperků tam je pár. Kéž by se dalo nějak hledat podle fotky, už nevíme jak ho najít, rodinné historky se liší a jsou dost strohé.

Jde o tyto dva uživatele: https://opu.peklo.biz/p/21/03/10/1615398292.png

 
Tak jsem to prohlédl, no není to tak špatné, trošku jsem se nazlobil, ale nakonec jsem se proklikal na ty archy, uf 180 čísel popisných. Zjistil jsem, že většinou jak je tam napsaná ulice a číslo, tak je to čp. A někdy to je zhruba řazeno za sebou. Malá vesnice v pohodě, ale potřebuji tam vylovit adresu z Rimavské Soboty a to mi nejde. Prosím, nemá Slovensko nějaký web, kde jsou vidět staré mapy včetně čísel domů a názvů ulic? Ideálně tak z let 1900-1950. Protože já hledám dům, který dnes již nestojí. Na jeho místě je kino (Francisciho 1885/7, 97901 Rimavská Sobota). Ulice se před válkou jmenovala Stoličná, dnes je to Kuzmányho, případně Francisciho. Zjistil jsem, že na slovakiana.sk lze do hledání zadat přímo ulici a nějaké to nabídne, ale není vidět celé číslo popisné. Ukáže to asi jen jen nějaká čísla domů, zkrátka ne všechny. Nemohu se tam dostat ani přes Google a pro Rimavskou Sobotu tu máme asi 45 x 20 sčítacích archů. Namátkou jsem otevřel vždy každý desátý, ale tyto ulice jsem tam neviděl, ani to není nějak řazeno. Achich ouvej.
Děkuji za návod. Zní to tedy velmi dobrodružně. Zkusím se na to večer podívat. Já jsem lovil i příbuzné ze Slovenska, kteří odešli do USA (cca 1949), ale jméno Vlado Svoboda bylo dosti časté...stejně tak byl vzdálený příbuzný režisér Leopold Lahola. Zajímají mě hlavně živí potomci a vůbec se mi nedaří objevit.
Já bych to radši rovnou zazálohoval ... :-)
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Je to problém. Neexistuje priame vyhľadávanie archov. Ja som postupoval takto: Na hlavnej stránke **https://www.slovakiana.sk/** zadajte lokalitu ( napr. Piešťany). Zvoľte vyhľadať "Kultúrne objekty" Zrušte krížiky na políčkach "zdigitalizované" a "voľné" (nejaký čas to trvá). Dole zvoľte 72/stránku. Namiesto "Malé dlaždice" (hore) vyberte Textový zoznam. Takto vytvorený zoznam som postupne prechádzal 72 za 72 až do zblbnutia, hľadal hárky, otváral ich ako položky v druhom okne a z neho kopíroval adresy v predtým zmienenom tvare a ručne vypisoval údaje z každého hárku do XLS. (Priezvisko - číslo domu - ulica) Tým odkazom sa v prípade potreby dostanem priamo na hľadaný hárok. Pretože som takto spracoval rodnú obec, o ktorej mám dokonalý prehľad, aj takéto začiernené hárky mi pomôžu, viem, kto kde býval. A doteraz som nenapísal, prečo sú vlastne tie 1930 a 1940 hárky také nezverejniteľné ako nezačiernené. Nikde to síce nie je priamo uvedené, ale ide o to, že kolonky o náboženskom vyznaní boli použité-zneužité ako podklad pre perzekúciu židov cez WWII.
Děkuji, ale já tam nic nevidím, nějaký newsfeed a nemohu se dostat do archů, na výběr konkrétních obcí.
GENS Brtnické panství 
Na brtnickém panství ve vsi Střížov je převážně evang. rodina Pokorných v matričních záznamech uváděna často.
 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
V Brtnickém panství jsou dva Pokorní ve Staré Říši. Lukáš osedlý s poli a Jakub domkář bez polí.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte doma generální rejstřík k lánovým rejstříkům. Potřeboval bych info o jménu Pokorný z Třebíčska. Poslední stopa je z Heraltic. Sice v okolí Pokorní jsou, ale nenašel jsem zatím tu správnou stopu. Předem děkuji.