Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Vakovlk Vládni, Čechie! 
(protip: když se při psaní příspěvku klikne na html, lze pak vybrat text a odkazy budou klikací)
V Arolsen Archives pár Josefů Sperků také je, co byli na nucených pracích. Převážně ale v Hesensku (Darmstadt, Kassel...) a Švábsku (Ulm).
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Ak hľadáte konkrétne priezvisko, skúste toto ***https://www.juls.savba.sk/durco_priezviska.html*** ***https://slovnik.juls.savba.sk/?d=priezviska*** Stará katastrálna mapa práve RS bohužiaľ nie je na tomto webe: ***https://maps.hungaricana.hu/en/** (Inak je tam takmer všetko) Neviem o nijakej inej možnej mape na webe. Jediná možnosť je kontaktovať tamojší katastrálny úrad o pomoc, prípadne archív: ***https://www.geoportal.sk/sk/archiv/archiv.html***
Je jich víc:

Fotka Jozefa Sperky. Zřejmě ji dal své milé někdy ve 40. letech v Německu. Tchýně nic neví.
https://opu.peklo.biz/p/21/03/10/1615399171.jpg
Kolik mu tu může být? Tipl bych si klidně těch 25-30 let.
 
*důležité pro Švejka, letitá rodinná záhada*
Přátelé, byli byste prosím někdo ochoten zkontaktovat mi dvě osoby z myheritage? Připravil bych krátkou zprávičku do pošty a hlavně fotku… Nemám placené členství a nedokáži vygooglit přístup na ten jejich strom.

Tady jde o hodně, žádné hledání pratetiček. Je to zajímavý rodinný příběh a asi si umíte představit jaké to je pro manželku, když nezná svého dědu. Tchýně tedy nezná svého otce. Ví pouze to, že to byl Polák a jmenoval se Jozef Sperka. Někdy za války (1942-1943) byl zřejmě na nucených pracích v Drážďanech a udělal tam dítě 22 leté dívce. Máme jeho fotografii. Traduje se, že rodina té dívky ji nedovolila sňatek, protože byl nemajetný. V každém případě už se nikdy v životě neviděli. Ona však u sebe měla jeho fotku. Později se vdala. Stejně tak Jozef měl pravděpodobně svojí rodinu a potomky. Když zemřel (prý za minulého režimu), odkázal něco málo své dceři, kterou v životě nikdy neviděl. Je to veliký příběh a byli bychom konsternováni z toho, kdybychom jej nalezli, resp. jeho potomky. Tím pádem by tchýně nalezla své nevlastní sourozence, po tolika letech! DNA test máme, ale shody necinkají. Moc děkuji za případnou ochotu, možná to nebude on. Ale když jeho dívka byla narozena 1918 a tento (viz příloha) byl 1915, mohlo by to tak být. Jeden tam je ještě *1909, no teoreticky by připadal v úvahu...Sperků jsem moc nevyhledal. Poláci mají i databázi hrobů (Grobonet) a Jozefů Sperků tam je pár. Kéž by se dalo nějak hledat podle fotky, už nevíme jak ho najít, rodinné historky se liší a jsou dost strohé.

Jde o tyto dva uživatele: https://opu.peklo.biz/p/21/03/10/1615398292.png

 
Tak jsem to prohlédl, no není to tak špatné, trošku jsem se nazlobil, ale nakonec jsem se proklikal na ty archy, uf 180 čísel popisných. Zjistil jsem, že většinou jak je tam napsaná ulice a číslo, tak je to čp. A někdy to je zhruba řazeno za sebou. Malá vesnice v pohodě, ale potřebuji tam vylovit adresu z Rimavské Soboty a to mi nejde. Prosím, nemá Slovensko nějaký web, kde jsou vidět staré mapy včetně čísel domů a názvů ulic? Ideálně tak z let 1900-1950. Protože já hledám dům, který dnes již nestojí. Na jeho místě je kino (Francisciho 1885/7, 97901 Rimavská Sobota). Ulice se před válkou jmenovala Stoličná, dnes je to Kuzmányho, případně Francisciho. Zjistil jsem, že na slovakiana.sk lze do hledání zadat přímo ulici a nějaké to nabídne, ale není vidět celé číslo popisné. Ukáže to asi jen jen nějaká čísla domů, zkrátka ne všechny. Nemohu se tam dostat ani přes Google a pro Rimavskou Sobotu tu máme asi 45 x 20 sčítacích archů. Namátkou jsem otevřel vždy každý desátý, ale tyto ulice jsem tam neviděl, ani to není nějak řazeno. Achich ouvej.
Děkuji za návod. Zní to tedy velmi dobrodružně. Zkusím se na to večer podívat. Já jsem lovil i příbuzné ze Slovenska, kteří odešli do USA (cca 1949), ale jméno Vlado Svoboda bylo dosti časté...stejně tak byl vzdálený příbuzný režisér Leopold Lahola. Zajímají mě hlavně živí potomci a vůbec se mi nedaří objevit.
Já bych to radši rovnou zazálohoval ... :-)
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Je to problém. Neexistuje priame vyhľadávanie archov. Ja som postupoval takto: Na hlavnej stránke **https://www.slovakiana.sk/** zadajte lokalitu ( napr. Piešťany). Zvoľte vyhľadať "Kultúrne objekty" Zrušte krížiky na políčkach "zdigitalizované" a "voľné" (nejaký čas to trvá). Dole zvoľte 72/stránku. Namiesto "Malé dlaždice" (hore) vyberte Textový zoznam. Takto vytvorený zoznam som postupne prechádzal 72 za 72 až do zblbnutia, hľadal hárky, otváral ich ako položky v druhom okne a z neho kopíroval adresy v predtým zmienenom tvare a ručne vypisoval údaje z každého hárku do XLS. (Priezvisko - číslo domu - ulica) Tým odkazom sa v prípade potreby dostanem priamo na hľadaný hárok. Pretože som takto spracoval rodnú obec, o ktorej mám dokonalý prehľad, aj takéto začiernené hárky mi pomôžu, viem, kto kde býval. A doteraz som nenapísal, prečo sú vlastne tie 1930 a 1940 hárky také nezverejniteľné ako nezačiernené. Nikde to síce nie je priamo uvedené, ale ide o to, že kolonky o náboženskom vyznaní boli použité-zneužité ako podklad pre perzekúciu židov cez WWII.
Děkuji, ale já tam nic nevidím, nějaký newsfeed a nemohu se dostat do archů, na výběr konkrétních obcí.
GENS Brtnické panství 
Na brtnickém panství ve vsi Střížov je převážně evang. rodina Pokorných v matričních záznamech uváděna často.
 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
V Brtnickém panství jsou dva Pokorní ve Staré Říši. Lukáš osedlý s poli a Jakub domkář bez polí.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte doma generální rejstřík k lánovým rejstříkům. Potřeboval bych info o jménu Pokorný z Třebíčska. Poslední stopa je z Heraltic. Sice v okolí Pokorní jsou, ale nenašel jsem zatím tu správnou stopu. Předem děkuji.
 
SANOV Střední Čechy 
Souhlasím s Vámi. Doba se holt mění k lepšímu, horšímu ? Já pamatuju dobu, kdy např. pozemkové knihy byly uloženy a přístupny bez poplatků u okresního soudu. Dnes jsou na Katastru a získat z nich informace je nákladný proces. Nechal jsem si před cca 10ti lety ofotit včechny smlouvy a vklady u domku mých prarodičů ( 1870 - 1910 ) a dal jsem za kolky 1500 Kč. Ty z r. 1869 a starší jsou v SOA přístupné bez poplatků. "Holt stát a úředník KÚ musí z něčeho žít."
SANOV Střední Čechy 
Já při použití selského rozumu nerozumím tomu, co je citlivého a zneužitelného na tom, že se někdo dozví moje jméno, datum a místo narození, jména mých rodičů, jejich povolání, datum svatby .......... ( r.č. se uvádí až na vydaném rodném listu ) Vždyt tyto údaje každý za svůj život uvádí "stokrát" do různých dotazníků, žádostí, registrací ............. Neznám případ v mém okolí, že by se za tyto údaje někdo styděl a považoval je za citlivé. Něco jiného jsou informace o zdravotním stavu, sex-orientaci, trestních deliktech a pod. Jsem holt ze staré školy. možná že přijde doba, kdy svět dospěje k názoru a do GDPR bude vložen § o povinném čipování! U psů už to platí.
Jen doplním - k tomu je třeba chápat způsob tvorby zákonů v současné době. Tato sféra regulace zřejmě stojí mimo spektrum zájmu mafiánských skupin, takže změny legislativy budou vycházet především z potřeb byrokracie, nikoliv mafií. Stávající byrokracie má za cíl maximalizovat rozpočet svého oddělení a v co největší míře omezovat cokoliv, co jde a co je funkční, pokud to pro ni představuje práci. Udělá se tedy návrh, který toho co nejvíce omezí nebo reguluje k nepoužitelnosti, a teprve pokud přijde silnější nesouhlas, stáhne se to a dělá se jakoby neexistoval, a čeká se na další příležitost. Za snahou omezit nahlížení do matrik podle mě principálně stojí snaha co nejvíce osekat činnosti, které byrokracie musí vykonávat, a to bez ohledu na dopady pro uživatele, a ochrana osobních údajů představuje pouze vhodný prostředek, jak toho dosáhnout. Jiným vhodným prosředkem byl pokus o zvýšení poplatku za nahlížení na 200 Kč za jednu položku. K tomu přidejte místy zoufalé odborné znalosti odpovědných osob, které nenapadne si ověřovat tvrzení, která jsou jim předkládána - v oboru se slušně orientuje málokdo. Je hodně těžké něčeho potom dosáhnout nebo nepříznivé trendy zvrátit.
Konec právně-filosofického zamyšlení :-)
 
Jako proč to je stanoveno takhle a proč nejde nahlížet na mladší matriky? Důvodová zpráva asi není. Tak ten paragraf je tam zaplať pánbůh někdy od r.2014, předtím byly všechny matriky na úřadě pookládány za živé a nemohlo se do nich nahlížet, i když byly třeba z r.1784. Nahlížet se mohlo jen do matrik v archivech. Pak tu byl lobbing při tehdejší novele, nenavrhovalo to MV, ale byl to poslanecký pozměňovák, prošlo to, konečně se to změnilo a vznikly úplně nové nahlížecí lhůty (ten nový paragraf 25b), které byly stejné jako skartační lhůty s vyjímkou úmrtí, kde naštěstí poslankyně Andrýsková prosadila 30 let místo 75, což je nakonec problém té současné novely, kde se o tohle zase vede boj, což je na dlouhé vysvětlování. Tlačily na to teď některé matriční úřady přes svoje krajské úřady, aby se to zase znepřístupnilo v připomínkovém řízení ke stávající novele (to to kdyžtak mám), ale nepočítali se mnou a věnoval sjem tomu opravdu hodně času. Těch 30 let u úmrtí souvisí i s archivním zákonem, kde je takhle lhůta taky u něčeho jiného. Prostě ta hranice 100/75/30 let vznikla opsáním skartačních lhůt a u úmrtí ještě změkčením. Mně osobně jde o úmrtí, s ostatním jsem smířený, u nich je třeba mít hranici co nejmenší. Důvodem jsou osobní údaje potencionálně žijících (jméno, RČ, datum narození) a pak ještě citlivé osobní údaje (náboženství, což do 1949 je u všech).
SANOV Střední Čechy 
Důvodová zpráva
Prosím i informaci, zda je na netu k nahlédnutí důvodová zpráva k zákonu o nahlížení do matrik, k §25b, tkzv. živé matriky - 100,75, 30. Dvakrát jsem písemně vznesl dotaz na odbor matrik MV, co je "choulostivého a zneužitelného" v matričních zápisech - vždy jsem dostal nepřímou a nejasnou odpověď.