Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Děkuji, ale já tam nic nevidím, nějaký newsfeed a nemohu se dostat do archů, na výběr konkrétních obcí.
GENS Brtnické panství 
Na brtnickém panství ve vsi Střížov je převážně evang. rodina Pokorných v matričních záznamech uváděna často.
 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
V Brtnickém panství jsou dva Pokorní ve Staré Říši. Lukáš osedlý s poli a Jakub domkář bez polí.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte doma generální rejstřík k lánovým rejstříkům. Potřeboval bych info o jménu Pokorný z Třebíčska. Poslední stopa je z Heraltic. Sice v okolí Pokorní jsou, ale nenašel jsem zatím tu správnou stopu. Předem děkuji.
 
SANOV Střední Čechy 
Souhlasím s Vámi. Doba se holt mění k lepšímu, horšímu ? Já pamatuju dobu, kdy např. pozemkové knihy byly uloženy a přístupny bez poplatků u okresního soudu. Dnes jsou na Katastru a získat z nich informace je nákladný proces. Nechal jsem si před cca 10ti lety ofotit včechny smlouvy a vklady u domku mých prarodičů ( 1870 - 1910 ) a dal jsem za kolky 1500 Kč. Ty z r. 1869 a starší jsou v SOA přístupné bez poplatků. "Holt stát a úředník KÚ musí z něčeho žít."
SANOV Střední Čechy 
Já při použití selského rozumu nerozumím tomu, co je citlivého a zneužitelného na tom, že se někdo dozví moje jméno, datum a místo narození, jména mých rodičů, jejich povolání, datum svatby .......... ( r.č. se uvádí až na vydaném rodném listu ) Vždyt tyto údaje každý za svůj život uvádí "stokrát" do různých dotazníků, žádostí, registrací ............. Neznám případ v mém okolí, že by se za tyto údaje někdo styděl a považoval je za citlivé. Něco jiného jsou informace o zdravotním stavu, sex-orientaci, trestních deliktech a pod. Jsem holt ze staré školy. možná že přijde doba, kdy svět dospěje k názoru a do GDPR bude vložen § o povinném čipování! U psů už to platí.
Jen doplním - k tomu je třeba chápat způsob tvorby zákonů v současné době. Tato sféra regulace zřejmě stojí mimo spektrum zájmu mafiánských skupin, takže změny legislativy budou vycházet především z potřeb byrokracie, nikoliv mafií. Stávající byrokracie má za cíl maximalizovat rozpočet svého oddělení a v co největší míře omezovat cokoliv, co jde a co je funkční, pokud to pro ni představuje práci. Udělá se tedy návrh, který toho co nejvíce omezí nebo reguluje k nepoužitelnosti, a teprve pokud přijde silnější nesouhlas, stáhne se to a dělá se jakoby neexistoval, a čeká se na další příležitost. Za snahou omezit nahlížení do matrik podle mě principálně stojí snaha co nejvíce osekat činnosti, které byrokracie musí vykonávat, a to bez ohledu na dopady pro uživatele, a ochrana osobních údajů představuje pouze vhodný prostředek, jak toho dosáhnout. Jiným vhodným prosředkem byl pokus o zvýšení poplatku za nahlížení na 200 Kč za jednu položku. K tomu přidejte místy zoufalé odborné znalosti odpovědných osob, které nenapadne si ověřovat tvrzení, která jsou jim předkládána - v oboru se slušně orientuje málokdo. Je hodně těžké něčeho potom dosáhnout nebo nepříznivé trendy zvrátit.
Konec právně-filosofického zamyšlení :-)
 
Jako proč to je stanoveno takhle a proč nejde nahlížet na mladší matriky? Důvodová zpráva asi není. Tak ten paragraf je tam zaplať pánbůh někdy od r.2014, předtím byly všechny matriky na úřadě pookládány za živé a nemohlo se do nich nahlížet, i když byly třeba z r.1784. Nahlížet se mohlo jen do matrik v archivech. Pak tu byl lobbing při tehdejší novele, nenavrhovalo to MV, ale byl to poslanecký pozměňovák, prošlo to, konečně se to změnilo a vznikly úplně nové nahlížecí lhůty (ten nový paragraf 25b), které byly stejné jako skartační lhůty s vyjímkou úmrtí, kde naštěstí poslankyně Andrýsková prosadila 30 let místo 75, což je nakonec problém té současné novely, kde se o tohle zase vede boj, což je na dlouhé vysvětlování. Tlačily na to teď některé matriční úřady přes svoje krajské úřady, aby se to zase znepřístupnilo v připomínkovém řízení ke stávající novele (to to kdyžtak mám), ale nepočítali se mnou a věnoval sjem tomu opravdu hodně času. Těch 30 let u úmrtí souvisí i s archivním zákonem, kde je takhle lhůta taky u něčeho jiného. Prostě ta hranice 100/75/30 let vznikla opsáním skartačních lhůt a u úmrtí ještě změkčením. Mně osobně jde o úmrtí, s ostatním jsem smířený, u nich je třeba mít hranici co nejmenší. Důvodem jsou osobní údaje potencionálně žijících (jméno, RČ, datum narození) a pak ještě citlivé osobní údaje (náboženství, což do 1949 je u všech).
SANOV Střední Čechy 
Důvodová zpráva
Prosím i informaci, zda je na netu k nahlédnutí důvodová zpráva k zákonu o nahlížení do matrik, k §25b, tkzv. živé matriky - 100,75, 30. Dvakrát jsem písemně vznesl dotaz na odbor matrik MV, co je "choulostivého a zneužitelného" v matričních zápisech - vždy jsem dostal nepřímou a nejasnou odpověď.
 
To mě nenapadlo. Ty útoky mohly i zahltit síť. Teď po ránu to jde výrazně rychleji.
 
Nechci plašit, ale jestli nemají nějaká speciální opatření s těmi dnešními útoky.
Díky, já jsem to předtím prakticky nepoužíval a přijde mi to opravdu hodně pomalé.
 
Vyzkoušel jsem - mám DSL a dost daleko od DSLAMu, ale subjektivně bych řekl, že to běhá o dost pomaleji, než jsem byl zvyklý...a pomaleji i ve srovnání s "jiným" Krameriem.
VHA
Dotaz na jiné téma - máte někdo nějaké uživatelské zkušenosti s matrikami, které jsou na webu VHA? (kramerius.army.cz)
Snažím se zjistit, jestli je normální, že to má extrémně dlouhé odezvy.
 
jkjkjk ?? !! 
Začerněné je ještě ta dobrá varianta. Já si zkoušel jednu "svou" obec (130 čp.) a z té tam je 9 začerněných snímků a 2x oznámení, že objekt ještě nebyl zdigitalizován.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Tu sú odkazy v trochu lepšej forme https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcw https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvct https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcq https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvck https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvch https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvce https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bvcb Ale ja som vás varoval, že je to brutalita. Sám som postupoval tak, že som svoju domácu lokalitu spracoval odkaz za odkazom, 2x 700 archov za cca mesiac. Mám to v exceli s s takými odkazmi ako sú uvedené hore. Ten kód na konci postupuje abecedne, a po troche snahy sa do toho dá zapracovať.
Nešly by prosím lepší odkazy? Toto nefunguje, dostaneme se na www.slovakiana.sk. Když kliknu na "přístup k sčítacím hárkom", je tam jen nějaké povídání. Každopádně jestli je to všechno začerněno obřím čtvercem jako ta ukázka Šípkové, tak to je brutální, o ničem.
jkjkjk ?? !! 
Já jsem taky zvědav, v jakém stavu bude moje "oblíbená" N 1784-1949 vypadat v roce 2049. Obávám se, že v nevalném.
Reakce na | Vlákno  
Na jednom matričním úřadu mě dojali, když jsem se ptal, proč nějakou matriku nepředali už před 7 lety do archivu, tak jsem se dozvěděl, že prý v ní občas něco hledají a tak ji ještě neodevzdají.
Reakce na | Vlákno  
Vida, to jsem netušil! Ale za mne ok - minimálně v tom smyslu, že ty digitalizáty aspoň existují - i dneska může obecní úřad např. vyhořet (ano, archiv bohužel taky). Každá digitalizace je dobrá, protože přístupnost archiválií je už pak věc víceméně čistě politická a pravidla se můžou z roku na rok změnit; bohužel teď zažíváme období dost temné (úplně se směju, jak jsem byl třed těmi x lety naivní, že to bude jen lepší a lepší), ale třeba se to po jedněch dvou volbách obrátí - a čirou náhodou na to budou prachy.
Až mě budete chtít po pěti deseti letech rozesmát, odkažte mě na tenhle můj příspěvek :-]