Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Na jednom matričním úřadu mě dojali, když jsem se ptal, proč nějakou matriku nepředali už před 7 lety do archivu, tak jsem se dozvěděl, že prý v ní občas něco hledají a tak ji ještě neodevzdají.
Reakce na | Vlákno  
Vida, to jsem netušil! Ale za mne ok - minimálně v tom smyslu, že ty digitalizáty aspoň existují - i dneska může obecní úřad např. vyhořet (ano, archiv bohužel taky). Každá digitalizace je dobrá, protože přístupnost archiválií je už pak věc víceméně čistě politická a pravidla se můžou z roku na rok změnit; bohužel teď zažíváme období dost temné (úplně se směju, jak jsem byl třed těmi x lety naivní, že to bude jen lepší a lepší), ale třeba se to po jedněch dvou volbách obrátí - a čirou náhodou na to budou prachy.
Až mě budete chtít po pěti deseti letech rozesmát, odkažte mě na tenhle můj příspěvek :-]
Takhle to udělali asi před dvěma, třemi lety na katastrálních úřadech. Staré pozemkové knihy (cca 1878-1950/1964/) nafotili a originály nechali převézt do depozitářů státních okresních archivů, kde se jich nikdo nesmí ani dotknout a raději se ani neříká, že tam jsou. No a na KÚ se vydávají výpisy z digitalizátů pěkně za peníze jako dřív, jako by se nechumelilo. No neberte to.
Reakce na | Vlákno  
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takže ešte raz, ten posledný odkaz si len zložte dokopy https://www.slovakiana.sk príklad Piešťany https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie?type=All&searchString=Pie%C5%A1%C5%A5any sčítací arch z dediny Šípkové https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1drc0?rurl=%2Fvyhladavanie%3 FsearchString%3D%25C5%25A0%25C3%25ADpkov%25C3%25A9%26display%3D0%26sort%3D0%26 categoryname%3DAll%26type%3DAll%26DOOnly%3Denable%26freeDOOnly%3Ddisable%26page %3D1%26pageSize%3D72&content=CAIR_DIV_IMAGES_1&contentDo=SNA-0000924724b
Reakce na | Vlákno  
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Isteže, ale na vlastné riziko: https://www.slovakiana.sk príklad Piešťany https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie?type=All&searchString=Pie%C5%A1%C5%A5any sčítací arch z dediny Šípkové https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1drc0?rurl=%2Fvyhladavanie%3FsearchString%3D%25C5%25A0%25C3%25ADpkov%25C3%25A9%26display%3D0%26sort%3D0%26categoryname%3DAll%26type%3DAll%26DOOnly%3Denable%26freeDOOnly%3Ddisable%26page%3D1%26pageSize%3D72&content=CAIR_DIV_IMAGES_1&contentDo=SNA-0000924724b
Reakce na | Vlákno  
v méně extrémním případě jsem se s tímhle setkal taky - matrika konečně mrtvá, měsíce čekám na digitalizaci, pak píšu do archivu, prý ji ještě nemají. Tak zase pár měsíců čekám, nakonec píšu na matriku, odpovědi se nedočkám. Tak zase čekám asi měsíc a nakonec tam volám, a prý že nadřízený úřad, přes který to jde, si vymínil, že až napřesrok, až budou předávat nějaké další spisy, tak se to vezme společně.
Šiml řehtá, až se za břicho popadá.
(Přitom podle mě se to mělo dávno udělat tak, že by se matriční knihy postupně stahovaly z matrik (živá nebo mrtvá kniha, lhostejno), archivy by to zdigitalizovaly, zveřejnily online, co lze (jako na Matricule), a matriční úřady by dostaly zpět jen cd s celou naskenovanou matrikou, úředně vyhledávalo by se v počítači úplně stejně, jako to hledáme my, genealogové, doslovný výpis na pár kliknutí, a ty 150 let staré folianty by si konečně odpočaly od mastných prstíků a přetopených kanceláří. Jak budou ty knihy NOZ založené v r. 1850 vypadat za třicet let, to si ani netroufám odhadovat.)
Jednou za pět let?! Ježiši, no to jsou také skvělé vyhlídky. Já tam mám ve farnosti Lukavec matriky, kde jsou rodné zápisy z let 1817-1902 a ty budou zveřejněny až v roce 2049! Protože do těch knih zapisovali až do roku 1949. Alespoň tu bude nálož oddacích matrik v roce 2024, to bych snad mohl být ještě naživu.
GeneralHalsey  
Tak situace je z jiné strany obdobě zaseklá v SOA Třeboň, kde zase předávají matriční knihy jen jednou za 5 let a evidentně na tom nehodlají nicměnit a ještě k tomu letos se to údajně z důvodu pandemie o měsíc opozdí. Prostě státní úředníci jak něco. Prý jim a úředníkům na kraji Vysočina a Jihočeském to tak vyhovuje. A těch kronik co zneveřejnili po GDPR je také docela hodně.
Dobrá zpovykanost. Nemám slov, snad jen pořekadlo: "archivář je žába, jenž na prameni sedá, sama z něj nepije a jiným píti nedá".
To je zajímavé, měli jsme na Slovensku nějaké vzdálené příbuzné (Horné/Dolné Lefantovce, Tisovec, Bratislava, Rimavská Sobota) a toto období by mě docela zajímalo, ale podle toho co píšete, tak se mi do hledání moc nechce. Neznám žádné konkrétní adresy. V ČR jsem se k nejmladšímu sčítání dostal k tomu z roku 1930 a i to bylo formou placené rešerše po přesném uvedení čp. domu.
A dáte sem odkaz, prosím? :)
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Asi by som to nemal písať, ale všade je to inak. Na SK "zverejnili" na webe sčítacie archy 1930 a 1940. Tie úvodzovky preto, lebo sú komplet začiernené okrem mena a adresy. Ale napriek tomu je to lepšie ako nič, pretože sa aspoň dá zistiť, že daný arch existuje , je digitálne spracovaný a označený, a (vraj) sa dá dostať na nahliadnutie do nezačiernenej verzie priamo v archíve. ALE! Najväčšie zverstvo je v tom, že je to prezentované ako PDF obrázok, absolútne žiadne vyhľadávanie okrem zadania obce, čo sa dá zvládnuť-prehľadať max. pre obec do 1000 archov, čo mi dalo niekoľko týždňov práce. A pozor, takmer žiadna logika ani poradie po uliciach alebo číslach domov. Náhodne rozhádzané po skupinkách čísiel domov. Takisto digitálne označenie súborov je naprostá šialenosť. Celé je to platené v rámci projektu Europeana, ale keď pozriem, ako Europeanu spracovávajú v HU, chytá ma zúfalstvo. A písať by so to nemal asi preto, lebo je mi podozrivé, že je vôbec zverejnené aj to málo. Asi si to ešte cenzori nevšimli. A perlička na záver: nedá sa dostať priamo LEN k archom. Ak zadáte "Bratislava", dostanete ich v zmesi so všetkými digitalizovanými dokumentami z múzeí, galérií, archívov, stránky novín s textom "Bratislava" .... Chaos je veľmi slabý výraz na ten bordel. A keď v tom chaose zbadáte podľa popisu zrovna niečo, čo by mohlo byť zajímavé, po rozkliknutí sa na 95% objaví hláška: nezverejniteľné, lebo autorské práva, GDPR, ...
MenthaPiperita
V Litoměřicích je stáhli taky, i mormony donutili je sundat. Nepřestává mě to fascinovat - ano, nějaké stoleté tu máme, ale nepochopila jsem, k čemu by se daly zneužít údaje typu "Franta Vopička, stáří jeden rok, povolání dítě, bez vyznání, obcovací řeč česká".
Ad vladob - právě teď koukám na jeden inventář krajské správy VB, kde je i dopravní inspektorát za období 1953-1983. Dochované jsou knihy dopravních nehod, protokoly o zkouškách řidičů a evidenční knihy vydaných řidičských průkazů, ale na SPZ jsem nikde nenarazil.
 
Ad svejk - nebylo, nařídil to Šulc se svým arbitrárně-mičurinským výkladem zákona. Stáhl se Jičín a HK, následně velká část kronik, zrušil se facebok, smazaly se jmenné mailové adresy a přeměnily se ty veřejné, aby nebylo možno oslovovat archiváře jménem, nedejbože zjistit, kdo tam pracuje.
Pak jsem zkoušel něco poslat do Zámrsku na tu novou a nepřišlo ani potvrzení o dorušení, ani odpověď. Myslím, že bolševik byl tím překonán.
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Technická otázka
Mohli by niekde ostať zachované údaje o evidencii starých ŠPZ (EVČ) ? Mám staré fotografie áut.
 
Ano, máte je tady vpravo dole: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/ Je to docela fajn, rodiny abecedně řazeny, hezky na dlani. Vylovil jsem si tam dost příbuzných, vesměs z 19. století. Pokud jde o různá menší městečka, většinou jsem si v SOkA vypůjčil knihu vydaných domovských listů (fond archiv města XY) - to je bezva věc pro lidi, kteří dělají rozrod. Jinak to vidím naopak, když se někdo na území Prahy narodil, tak v policejních přihláškách bude. Vždyť je tam spousta rodáků a lidé v Praze (i v okrajových částech) se často stěhovali. Mám dost předků z Vršovic, Holešovic, Podolí a všechny jsem je někde nalezl (byť třeba na Smíchově, Žižkově, v Karlíně). Kromě toho AMP snad skenuje i přihlášky těch cizích příslušníků, ale moc to nesleduji. Tam je tak 10x méně přihlášek než co má NA a ze starší doby, alespoň když si hledám ta svá jména, tak tam málokdy někoho najdu a to vím, že se v Praze plácali (že by to bylo jen pro vnitřní části města?). Ale ty přihlášky AMP (starší konskripce) jsou zase bohatší a přesnější na informace.
Já jsem jim ještě nezapomněl to zbabělé stažení sčítačích operátů 1921, i když to bylo asi rozhodnutí ředitele SOkA Jičín.
MenthaPiperita
Trojčata
 
BTW, kdyby si chtěl někdo přečíst celou tu historku s rychtářským právem, může tady: https://portafontium.eu/iipimage/30770026/soap-ro_00013_ap70-k026_0040
Jeden můj přímý předek tam vypovídá poté, co se v hospodě rychtář pohádá s jedním místním, přetáhne ho několikrát právem, načež ostatní toho druhého pro jistotu odtáhnou a zavřou u jeho tchýně v komoře, pak se vrátí do hospody dál se bavit, přičemž o půl hodiny později se vrátí i ten druhý s velkým polenem a rychtáře umlátí. Taková milá historie.