Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Daný fond neznám, ale to, co vám vychází, pokládám za krajně nepravděpodobné.
tomasokoun  
mně právě vychází, že na jednom digitalizovaném souboru mají více osob, takže by jich měli mít 7 milionů(tuším, že tomu říkali evidenční štítky), nevím jaký rozměr má jeden evidenční štítek, a zda -li je jeden digitalizovaný soubor pro rozměr A3 nebo A4(pokud by se dal do tisku)
Stále chybí dost informací, ale i bez nich je zřejmé, že ta databáze (kartotéka) neobsahuje ani zdaleka ani polovinu členské základny k roku 1989, protože:
- počet souborů (členů?) je udáván na cca 1 milion
- není popsáno, z jakého časového období ty záznamy pochází, nebo zda jde o aktuální členy k roku 1989
- členská základna v roce 1989 je udávána na cca 2 miliony
- počet členů, kteří prošli stranou po válce, se uvádí na cca 7 milionů
- žádný z údajů nehovoří o tom, zda obsahuje i členy KSS
- otázkou je, zda obsahuje i členy, kteří jimi zůstali i po transformaci na KSČS/KSČM a kterých se uvádí do zániku Československa více než 350000 (a u kterých bych považoval zveřejnění za velmi problematické)

Lze se tedy domnívat, že má-li osoba v databázi záznam, byla téměř určitě členem, ale nelze v žádném případě vyvozovat, že není-li v databázi, že členem nebyla.
 
Ono záleží, jestli byli řadovými členy strany, nebo součástí nomenklatury. Ve druhém případě se hodí fond místního OV KSČ, pokud se dochoval. Může být v okresním i oblastním archivu.
 
tomasokoun  
Včera jsem ten dopis četl celý.(ve včerejším příspěvku jsem vypsal jen tu informaci o tom, že již mají digitalizováno.) Jinak ta databáze či seznam by se hodil, někteří příbuzní totiž tvrdili, že byli komunisti a prý i některý z jejich rodičů, ale jestli si nedělali legraci. Právě pro ověření by byl potřeba ten seznam. *** Nejen K 10. praporu Vládního vojska jsem našel informace také v knize https://librinostri.catholica.cz/download/VeseCslOdbIta-150dpi.pdf
Pan poslanec, pokud je mi známo, takto interpeloval ministra i kvůli některým jiným archivům a v jednom případě mu ministerstvo odpovídalo citací jeho vlastního článku, neb se dotazoval na věci, které sám kdysi publikoval.
 
... doporučuji to dočíst až do konce.
tomasokoun  
Díky, z textu: digitalizace karet byla ukončena v roce 2016, celkem maji přes milion souborů v 6701 složkách (502GB). "což umožňuje vyhledávání" **Takže si účtují jen za čas(250/hodinu). a jestli chápu správně ten ceník tak 5Kč za kopii již digitalizované karty **Tolik let po revoluci by to mohli zpřístupnit na netu. Snad z těch souborů jde udělat softwarově i nějakou databázi členů. A tu také zpřístupnit na internetu.
... hlavně: poslanec (bývalý ředitel USTR) interpeloval ministra - tak to nemohli příliš zašmudlat :-)
bohužel nefunguje vyhledávání, takže nevím, jestli se to tu už neřešilo... je možné se dostat ke spisu z rozvodového řízení, poč. 30. let? Zkoušel to někdo? A pokud ano, jak obsáhlé takové spisy bývají? (Podrobnosti neznám, ale čekal bych spíš nějaký normální průběh.)
 
tomasokoun  
Ke kartám členů KSČ
byl jsem odkázán na ceník https://www.nacr.cz/verejnost/badatelna/cenik-sluzeb ** 250 Kč za hodinu vyhledávání a 10 Kč za digitalizovanou kopii A4
 
Aha, dotazovací akce byla rozsáhlejší ... :-)
 
Doporučil bych strýčka Gugla - např.
https://www.ods.cz/dl/34747/odpoved_mv_kartoteka_ksc.pdf
Co si pamatuju, spolupráce s tímto oddělením byla i navzdory snahám badatelny značně problematická. Delší reakční doba a hlavně poněkud selektivní přístup k archiváliím - spisy některých lidí jsou si rovnější, takže je badatel vidět nesmí. Jak je to teď nevím.
 
tomasokoun  
Karty členů KSČ
Vyžádal jste si někdo někdy kartu člena KSČ z Národního archivu? Za jakých podmínek zasílají například kopii, třeba digitálizovanou na e-mail. Nebo je to přístupné jen v jejich badatelnách. Díky za odpověď. Tady v článku je zmínka o 4. oddělení NA, jak psal poko. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/novy-generalni-reditel-ct-dvorak-lhal-o-sve-komunisticke-minulosti.A110922_222602_domaci_brm
 
tomasokoun  
v tomto článku o kartotéce členů KSČ píší https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/seznam-clenu-ksc-neexistuje-rudou-minulost-ukryva-archiv-s-miliony-listku.A110111_102046_domaci_js ***novější článek: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/kartoteka-clenu-ksc-neni-zdaleka-kompletni_7699.html
tomasokoun  
z jiného zdroje, nejspíš šlo o státní statek, kde dědu nejspíš na vedoucí pozici nahradil bývalý voják z povolání, který ta potřebná politická školení měl, vyhozený po roce 1968 z armády, tento člověk pak měl na státním statku jako vedoucí pracovník na starosti "bezpečnost".
tomasokoun  
To kde tehdy pracoval nevím, příbuzný který to ví o tom mluvit nechce, jen tvrdil něco jako že předka vyhodili z práce, protože odmítl jít na politické školení( něco jako VUML) a místo něho dosadili člověka, který to "vzdělání" měl
tomasokoun  
díky za tip, mrknu na to
tomasokoun  
proto jsem to dal do uvozovek, "spis" či složka, kde je uchováno vše od žádosti o vstup, přes všechny funkce ve straně, aktivity, posudky spolustraníků na celou rodinu, u některých případné prohřešky z 68. roku a vyloučení. Předpokládám kandidaturu ve volbách, když několik let byl členem "finančního či rozpočtového výboru" města.