Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

tomasokoun  
To kde tehdy pracoval nevím, příbuzný který to ví o tom mluvit nechce, jen tvrdil něco jako že předka vyhodili z práce, protože odmítl jít na politické školení( něco jako VUML) a místo něho dosadili člověka, který to "vzdělání" měl
tomasokoun  
díky za tip, mrknu na to
tomasokoun  
proto jsem to dal do uvozovek, "spis" či složka, kde je uchováno vše od žádosti o vstup, přes všechny funkce ve straně, aktivity, posudky spolustraníků na celou rodinu, u některých případné prohřešky z 68. roku a vyloučení. Předpokládám kandidaturu ve volbách, když několik let byl členem "finančního či rozpočtového výboru" města.
Ty kádrové spisy, leda to zkusit přes zaměstnavatele, kde tehdy dotyčný pracoval, personální oddělení, může to být uloženo i v archivu, ale hodně se po revoluci tyto spisy vracely oněm lidem, případně se pak skartovaly, mohly se ponechat kádrové spisy významnějších osob, např. starosty atd.
 
Jiffy Moravia 
Národní archiv má obrovskou (byť neúplnou) kartotéku členů KSČ. Ale taky mi není známo nic o tom, že by existovaly nějaké osobní, kádrové etc. spisy členů.
 
(nějak ani nevím, co si mám pod souslovím "osobní spisy členů KSČ" představit)
Děkuji za nabídku. Přes jednu dobrou duši už jsem to získal.
trojčata 1683 Miškovice
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=5A0363E6DB764EDA9DE282DF32611862&scan=149#scan149
 
Zkuste se zeptat Oddělení fondů státní správy z let 1945–1992 Národního archivu (mail: na4(zavináč)nacr(tečka)cz). V popisu činnosti má mj. uvedeno, že [d]ále spravuje složitý archivní soubor ústředních orgánů Komunistické strany Československa.
Pojem "exsolvit" v soupisech poddaných
Dobrý den, v SP z Třeboňska kolem roku 1755 se často se setkávám s touto poznámkou vedle některých rodin. O co šlo ? O odpuštění nějakého břemene, daně či dávky nebo snad dokonce o propuštění z poddanství ? Na to propuštění mi to ale nesedí - "kontrolní" rodina byla v dané vesnici uvedena v zápisu rok před zápisem s touto poznámkou i rok po něm, čili k žádné viditelné změně u ní nedošlo...
 
tomasokoun  
osobní spisy členů KSČ - kde jsou uloženy
Dobrý den, nevíte někdo náhodou, kde jsou uloženy "osobní spisy" členů KSČ? Já se na to ptal před léty ředitele okresního archivu. On mi tehda nabízel placenou rešerži, že pokud znám jméno a další informace k dané osobě, tak nějaké informace vyhledají. (Bylo to v souvislosti s prověrkami v roce 1970.) Je to tedy v okresních archivech? Máte s tím zkušenosti? Napíšu jméno a datum narození a oni to připraví do badatelny, kde si to bezplatně můžu projít, nebo jak to dneska chodí? Napadlo mne, že by tam mohl být text žádosti předka, kde se zmiňuje o tom co dělal za války, když tam vstoupil roku 1948. Konec členství cca 1956. Díky za rady
 
Pokud hledaná "směrnice ministerstva vnitra č. 6/1945" vyšla v Úředním listu Československé republiky 1945, pak jsem koncem týdne schopna nafotit.
LAKR1 Jižní Čechy 
Mám stejnou zkušenost trochu jihozápadněji u Hartmanic,kde byl v německé vsi Vatětice velkostatek.A kolem roku 1700 tam přišli z nedalekého vnitrozemí,z českých vesnic zaměstnanci-mám zmapovaná jména Homolka,Suchý,Pánek,Ondrášek a Petrášek.Ti se zde oženili a poněmčili a následně už tam figurují německé rodiny až do odsunu: Homolka,Suchy,Panek,Andraschko,Petraschko.Takže žádné Slovensko-pouze jim to tak německým farářům vylezlo z pusy.Pan Suchy byl až donedávna předsedou německého spolku v Mnichově na zrenovování kostela na Sv.Mouřenci-doporučuji navštívit a pan Andraschko zde byl mnoho let až do odsunu farářem.
g.carpa Českokrumlovsko, Českobudějovicko, Třebo 
Ta jména vycházejí z původních českých názvů po statku (Ondrášek, Tomášek, Blažek). Řada z nich německým dosídlením zanikla, některá ne. Když např. v českých urbářích ČK panství (16., počátek 17. století) bývá uvedeno "Bastl na Tomáškově", zkomolením v němčině z toho později vzniká Bastl Tomaško a toto příjmí (příjmení) užívali následně po generace jeho potomci. Alespoň taková je má zkušenost.
Protože Holzäpfel je "pláňka" (tedy kyselé plané jablko), tak ten původ příjmení může být odtud odvozen - https://botany.cz/cs/malus-sylvestris/
Jo, to občas bývá. Kdysi ještě na Mageu Sazyma/drakkar zmiňoval příjmení Tampír (tuším také z jižních Čech) - šlo o vojáka od Dampierra.
mariss Chýnovsko, Nepomucko, Přešticko, ... 
Spojitost mezi těmi Holzapfely být může, ale sotva pokrevní. Mohl přijít z jejich panství, mohl si chtít vylepšit jméno... To mě připomíná mé pátrání po původu Lambojů na Táborsku, kde se objevili na konci 17. století. Mám teorii, že předek přišel z Francie s vojskem generála Lamboye, který se po třicetileté válce usadil v Čechách. Vtipné je, že jeho potomek si v roce 1716 vzal Kateřinu Stradovou :-)
SANOV Střední Čechy 
Prachaticko - dosídlení ?
Hledám teď v matrikách v oblasti jižně od Prachatic, fary Křišťanov, Zbytiny a Ktiš. Jde většinou o zaniklé vsi, osady na území dnes voj. újezdu Boletice. Dost mě překvapilo, že v této oblasti kde se v cca 80% vyskytují německá příjmení, se také vyskytují již od konce 17. století příjmení - Andraško, Tomaško, Blaško, Michalko, Hališko, Marko ...... nejvíce pak Kališko. Jako by toto, "příjmením ryze německé" území, dosídlili rodiny ze Slovenska? Nemáte někdo o tom informace. Díky.
 
Já bych Vám (junkovadenisa) doporučil se řídit radou od poko - Peter Melander, narozený jako Eppelmann ve vesnici Niederhadamar, koupil hrabství Esterau, zemřel BEZ mužských potomků - až po jeho smrti dcera Elisabeth Charlotte povýšila vesnici Esten na dnešní město Holzapfel.
Byl to původně protestantský vojevůdce, pak přeběhl ke katolíkům. Zajímavé je, že po své smrti opět "přeběhl" k protestantům - a pohřben je v evangelickém kostele https://www.youtube.com/watch?v=O-3evTe9-D8

Skutečný rod německých Holzapfelů pocházel z Hesenska, to je od Veselí n/Lužnicí poněkud z ruky.
Reakce na | Vlákno  
A na tu spojitost usuzujete jen podle téhož příjmení, nebo jsou nějaké další indicie nasvědčující vazbu mezi nimi? Protože pokud by šlo jen o to příjmení, tak má rada by byla se na to raději vybodnout, to by mělo jen potenciál svést Vás někam úplně mimo.